
Ondřej Novák - komentář
První dojem:
Ahoj Qwerty84.
Poznávám správně kopec v Petříkovicích u Trutnova, nebo je to někde jinde? Každopádně pěkná jízda, která určitě není dílem úplného samouka, ale někoho, kdo minimálně někde trochu či více četl, nebo někomu naslouchal.
Analýza:
Oblouky doleva a doprava jsou na první pohled rozdílné.
Oblouk doleva je zahájen perfektně, včas, ale v okolí spádnice, kde by stačilo pouze dobře udržovat oporu o vnější lyži, pokračuješ vkláněním vnitřního kolene dovnitř, což tě postaví mírně na vnitřní a pak nestihneš včas a plynule vypouštět tlak z vnější lyže. Přílišná frontálnost na konci oblouku způsobená zbytečným pohybem vnitřní nohy také není úplně výhodná pro zahájení oblouku doprava. Při jeho zahájení totiž mírně nestíháš a jsi nucen rychle vklonit pánev dovnitř a zahranit lyže mírnou protirotací v bocích. Dojde k blokaci v oblasti pánve, vnitřní lyže zůstane často nezahraněná a pozice těla ti neumožňuje pohybovat nohama dovnitř oblouku, naklánět se a zvětšovat v nájezdové fázi plynule úhel zahranění.
Cvičení:
Zkus v oblouku doleva pohybovat oběma nohama zároveň, nikoliv jen tou vnitřní. Nájezd je perfektní, udržuj pak jen oporu o vnější lyži a ke svahu pohybuj celými dolními končetinami včetně boků, ne vnitřním kolenem. Až budeš na konci oblouku uvolňovat tlak z končící vnější lyže, zkus ji aktivněji překlápět do nového oblouku. Tím zabráníš protirotaci v zahájení a v nájezdu pojedou obě lyže spolu stejně zahraněné.
Na škodu určitě nebudou nájezdy pouze po vnější lyži, vnitřní se přidá až v okolí spádnice. Zkusit můžeš i opačnou, velmi zajímavou variantu. Velmi klidný a delší nájezd do oblouku s oběma lyžemi na sněhu, od spádnice pak vnitřní zvednout a oblouk dokončit pouze na vnější. To ti pomůže vnímat oporu o vnější lyži zejména při oblouku doleva.
Ale jinak moc pěkné lyžování, na kterém se dá velmi dobře a snadno zapracovat.