Lukáš Vavrda - komentář k analýze č. 1: LeShe - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy LeShe - č. 1 Komentář: Lukáš Vavrda

Lukáš Vavrda - komentář

k analýze: LeShe (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj, vidím hezkou a uvolněnou jízdu na mírné, dobře upravené sjezdovce, ze které cítím jistotu a snahu o sportovní styl. Oblouk přesně odpovídá tomu, na jakých lyžích jedeš, a hádal bych, že na lyžích s větším R bys automaticky jela delší oblouk. Protože jde o jízdu v poměrně malé rychlosti, působí uvolněně i proto, že ve velké míře využíváš vykrojení lyží, vidím poměrně málo aktivního řízení. A to může být i jeden z pramenů popsaného problému, a to tvořícího se "Áčka". Vlastě se tak trochu vezeš tam, kam chce lyže, můžeš tedy zapracovat na tom, abys lyži řídila aktivněji. Pro potvrzení této domněnky bych tě ale potřeboval vidět na prudším svahu, kde tento způsob jízdy zapříčiňuje nekontrolovatelné zrychlování.

Analýza:

Lyže se v oblouku rozjíždí nejčastěji proto, že není vnitřní lyže důsledně odlehčena, případně se aktivně neotáčí. Aby se ale otočit mohla, musí být opravdu odlehčená. Lyže se hezky překlápí na hrany, ale trochu mi chybí aktivní otáčení chodidel okolo středové osy. Ke konci videa (20.-30.s) vidím snahu o kratší oblouk, která ale končí jen jakousi vlnovkou podle poloměru lyže - taky už ale máš celkem malou rychlost.

Nakresli si stopu oblouku obou lyží. Uvědomíš si, že trajektorie vnitřního oblouku je vždy kratší a uzavřenější, než ta vnější. A lyže se tam musí nějak vejít - musí se zkrátka víc otočit, a to nepůjde, dokud na ní stojíš.

Cvičení:

Všechny cvičení na odlehčení vnitřní lyže - čapí a oštěpařský oblouk, pokročilejší reverse bicycle... V různých terénech, rychlostech. A pak aktivní otáčení nohou - zkus jet přímo a pak lyže "vzpříčit" kolmo ke svahu, ale pokračovat v jízdě rovně, lyže jen kloužou dál. S trochou cviku to jde bez brždění (to se stane, když moc zaberou hrany, v tomto případě chceš lyže udržet "naplacato") i zatočení (to se zase stane, když nestojíš rovnoměrně na obou lyžích, ale více na jedné). Takhle můžeš házet smyk na jednu i druhou stranu a přitom tělo pokračuje ve stejně rychlé jízdě směrem dolů. Je to podobné, jako boční sesouvání svahem, jen se překlopíš na jednu a druhou stranu - otočíš chodidla pod tělem o 180°.

Zkus také při oblouku spíš než tlačit do malíčku vnitřní nohy odlehčit palec této. Ukážeš si s ním nahoru a dovnitř hned při zahájení oblouku, ale s "tlačením do malíkové hrany vnitřní lyže" bych byl velmi opatrný - lyži spíš potřebuješ odlehčit a odhranit, otočit.

A proč se tohle všechno vlastně učit? Za mě ani ne tak pro odbourání "Áčka", jako pro rozvoj lyžařské dovednosti ovládat lyže v jakémkoliv terénu. Jízda tímto stylem na prudším červeném, nebo dokonce černém svahu, by způsobila nekontrolovatelné zrychlování, kterého by ses mohla buď leknout, nebo jej řešit chybnými, resp. neúčinnými mechanismy. Přesto si ale myslím, že výše zmíněná cvičení na takovémto svahu ti pomůžou si uvědomit fyziku lyžování, a ve tvém případě bych se pak vůbec nebál je aplikovat v o něco strmějším terénu - vždy se ale řiď svým pocitem a když budeš cítit, že tě vezou lyže, a ne ty je, vrať se na mírnější kopec. Jen tak dál, docela rád bych viděl jízdu v prudším terénu. SKOL!

Zpět na analýzu - LeShe (lyžařská analýza č. 1)

Komerční tipy