
Marcela Polášková - komentář
První dojem:
Dobrý den, ahoj! Pokud lyžuješ s úsměvem, pak je vše ok. Takové pocity má člověk z koníčků mít! Třeba já si ještě k tomu cestou dolů zpívám...
Analýza:
Přestože je úsměv u lyžaře důležitý,řekla bych, že to podstatné v lyžování je právě správný postoj v každé fázi oblouku. Pokud mohu z videa posoudit, máš jisté rezervy ve zvládnutí postoje v závěru vedení oblouku a přechodu do oblouku dalšího. V závěru vedení oblouku,(v jízdě za spádnicí) extremně vsedáš na vnitřní nohu, původně ideální šíře tvé stopy (která by měla být tak na šíři boků) se ti neúměrně rozšiřuje,protože vnější lyže je podstatně méně zatížena než vnitřní.Takto široká stopa pak už brání dobrému přenesení váhy z lyže na lyži.Navíc jsi těžištěm těla za patami, tedy v "záklonu". Tyto dvě chybky ti komlikují následné odlehčení lyží a přechod do dalšího oblouku. Vertikální pohyb který doprovází tvé přehranění lyží je místo šikmo vpřed veden vzhůru a poněkud vzad- je to patrné v některých výsecích videa, kde se ti zvedají obě špičky lyží ze sněhu, místo aby tyto byly ve styku se sněhem a "nakrojily" oblouk.
Cvičení:
Během zdokonalování doporučovala: Při zahajování oblouku zmírnit vertikální pohyb směrem nahoru a pokud ho dělám, pak spíš šikmo vpřed. Dále víc než náklon celého těla do oblouku začít točení pohyby nohou od kotníků přes kolena až po boky směrem dovnitř plynule a přiměřeně terénu.Zkoušela bych nějakou dobu na mírnějším terénu, až si to zautomatizuji. Další cvičení,která bych ti doporučila jsou zaměřena na stejnou šíři stopy v napojovaných obloucích.Je jich víc, ale napadá mě např.jízda s holí vzadu v podkolení, kterou mezi koleny vpředu držím oběma rukama. V takovém postoji zkouším na mírnějším sklonu svahu udržet stále stejnou šíři stopy v průběhu zahájení , vedení i ukončení oblouku. Přeju hodně zdaru!