
Tomáš Mical - komentář
První dojem:
Ahoj Vítku, jde vidět, že už máš na lyžích něco odjeto!Být Tebou, nedělal bych si starosti o to, jak Tvá jízda vypadá z pohledu moderní techniky a ani bych moc neřešil rozdíl mezi starou a novou technikou. Však je to pořád po vnější, doleva, doprava, nebo se mýlím? Tvá jízda je jednou z nejlepších, kterou jsme tady kdy analyzovali a to i z pohledu Tvých "moderních trendů"..;)
Analýza:
Krátké, vykrojené, točivé lyže a k tomu snaha o dynamickou, aktivní jízdu po hranách o krátkém poloměru. Tvůj oblouk doleva vnímám o trochu lepší než ten doprava. Ten slabší (pravý) začínáš s těžištěm poněkud vzadu a dostáváš se v přechodu do protirotace. Jdeš přes vnitřní lyži a vnější ti odjíždí. Důsledkem je zřetelné rozjíždění lyží. V "silnějším" levém oblouku jsi taky vzadu, taky jdeš mírně do protirotace, ale začínáš důsledněji z nové vnější lyže (občas se ti nová vnitřní dostává mírně do vzduchu, což je sice chybka, ale znamená to, že principiálně jde o správný pohybový vzorec)a tak je také stopa a vedení přesnější. Chválím tvou snahu o přechod jakýmsi hybridním systémem podsunutí-překlopení, ale věz, že v moderním lyžování rozhoduje přesnost a správnost pohybů právě v přechodu a hlavně to, co se děje v nájezdní fázi do spádnice.
Cvičení:
Ptáš, zda je Tvůj postoj ok. Víš, nejde o postoj. Lyžování není o postojích, ty přichází do hry jako důsledky správně namixovaných pohybů. Postoj = pohyb. Soustřeď se a piluj především přechod a nájezdní fázi do spádnice. Určitě si někdy vyzkoušej jízdu pouze na jedné lyži a vnímej, co je potřeba dělat s chodidlem a nohou, abys byl schopen, vyříznout krásné krátké, kulaté oblouky. TIP k tréningu: Zkus v přechodu zvednout do vzduchu patku nové vnitřní lyže a obě špičky nechej až do spádnice na sněhu. Budeš nucen zahájit oblouk z nové vnější a aktivně pracovat v nájezdu s vnější nohou. Ať ti půjde hrubá forma, zkus to znovu a zkus jít zároveň tělem z nové vnější více přes lyže a nahranit tedy novou vnější ještě více. Přeji hodně zdaru T.