
Tomáš Mical - komentář
První dojem:
Ahoj Beťo. Byť záznam není pro analýzu zcela optimální, z videa je patrný sportovní jezdec na lyžích o středním rádiusu na měkkém, vodivém sněhu, na modré sjezdovce. I na tak ne příliš obtížném terénu se ovšem dostáváš v průběhu zatáčení do situací, které způsobují přílišné zapojení vnitřních sil a které by Ti na tvrdším a prudším terénu zřejmě způsobovaly nemalé problémy.
Analýza:
Pochvalu jistě zaslouží tvůj rytmus a snaha, udržet rádius na uzdě a vykroužit oblouky pod rádius lyží.
Vedení lyží je charakteristické přílišným vysunutím vnitřní lyže před vnější v průběhu oblouku. Lyže tak nejsou v průběhu zatáčení optimálně prohýbány a nevyužíváš plně jejich potenciál. Hlavní příčinu problému vidím v předozadním zarovnání Tvého těla (záklon) v přechodové fázi mezi jednotlivými oblouky. Tvé postavení (zarovnání) je ovlivněno neoptimálním postavením jednotlivých segmentů Tvého těla. V čase 0:09 projíždíš kolem kamery a když si jízdu zastavíš a uvidíš se z profilu, můžeš chybičku odhalit sám. Máš příliš pokrčená kolena, ale již o mnoho méně pokrčené kotníky, což Ti dostává Tvé boky příliš dozadu. Trup je příliš narovnaný a nekompenzuje přílišné pokrčení kolen. Toto postavení v zahájení a přechodové fázi mezi oblouky je příčinou protirotace pánve a následného vysunutí vnitřní nohy příliš dopředu. V průběhu dalšího vedení dále přisedáváš dovnitř oblouku a zaujímáš pozici, ve které jsi blokován a zcela odkázán na to, kam Tě lyže odvezou. Tvé postavení jednotlivých segmentů těla také zabraňuje zapojení svalů odpovědných za vytvoření pevné, dlouhé vnější nohy, o kterou jsme v oblouku opřeni. Namísto toho si myslím, že při lyžování dost cítíš své stehenní svaly, kterýma držíš celé své postavení.
Cvičení:
Pracuj na lépe vyváženém postavení těla. Méně pokrč kolena a dostaň trup více dopředu. Jezdi oblouky pouze na vnější! Jsi dobrý lyžař, který by neměl mít problémy s jízdou na jedné lyži. K procítění optimálního postavení je toto jedna z nejlepších cest, jak vnímat správné postavení jednotlivých segmentů těla. Na začátek Ti pomůže "Čáp". Při zahájení oblouku zvedni pouze patku nové vnitřní lyže, špičku nechej na sněhu a na vnější lyži udržuj mírný kontakt holeně o jazyk boty a váhu rozloženou více na středu chodidla. Pokud bys na cestě k vyšší kvalitě svých oblouků potřeboval pomoci, neváhej využít kontakt v mém profilu. Hodně zdaru T.