
Tomáš Mical - komentář
První dojem:
Ahoj Gravediggere, pokud nepočítáš s reálným zlepšením, postrádám trochu smysl analýzy, ale budiž. Tvá jízda není totiž vůbec špatná a pokud vezmu v potaz kvalitu podložky, svah a také tvůj věk, prostě dobrá práce. Jsem ovšem přesvědčen, že další progres a zlepšení je možný kdykoliv.
Analýza:
Z jízdy je patrná vyježděnost a nasbírané zkušenosti. Z pohledu ze strany jsi na lyžích dobře vyvážený. Aby tvá jízda byla ovšem komplexně vyvážená v každém terénu, je potřeba na lyžích optimálně zatáčet po celém obvodu každého oblouku. V tvém případě můžeme o zatáčení mluvit spíše ve druhé části oblouku (tedy ze spádnice do konce oblouku). V té první části lyže uvolníš a stočíš je do spádnice. Od spádnice pak dochází k zatočení a to navíc (zejména v oblouku doleva) rotací celého těla. Důsledkem je pak ujíždění spodní lyže a rozšíření stopy na konci oblouku. Zkus se tedy zaměřit na první část oblouku, kde je potřeba lyže zahranit, získat pocit "opření se" o vnější nohu a zatáčet tak již před spádnicí, abys nemusel brzdit za ní.
Cvičení:
Zkus se vrátit pěkně na rovinu a začni od základů. Bez lyží si zkus botou do sněhu udělat palcovou hranou chodidla (boty) půlkruh do sněhu. Zkus pak vnímat lyžování jako sérii půlkruhů doleva a doprava.
Nevyhýbej se ani modrým sjezdovkám a využij je pro trénink. V tvém případě se nabízí tzv. "powerplow" - dynamický pluh. Kouzlo spočívá v tom, že se v pomalé rychlosti naučíš to, co v tvé jízdě chybí a co potřebuješ implementovat v první části oblouku. Lyže udržuj v pluhovém postavení a zkus zatáčet principem natahování-pokrčování nohou. Vnější se prodlužuje, vnitřní se zkracuje. Tento pedálový pohyb hezky rozlož na celý oblouk. Mezi oblouky vše začíná a končí. Horní část těla by měla zůstat klidná a orientovaná do spádnice z kopce dolů.
Tak hodně zdaru a nikdy nevzdávej svůj progres!Everything is possible...