
David Pražák - komentář
První dojem:
Ahoj Boso, konečně někdo, kdo si vzal k srdci naše výtky z předešlých komentářů a natočil pořádná videa k analýze. Tvá jízda působí svižně a sportovně. Je vidět, že nad lyžováním hodně přemýšlíš a zkoušíš různé věci, které ale ne vždy vedou (jak sám cítíš) k optimální lyžařské technice.
Analýza:
Pojďme se zaměřit na dvě hlavní chyby, které děláš. Vlastně jsi je pojmenoval už v úvodu. Zatáčení na vnitřní lyži (hlavně při zakončení oblouku) a zvedání nové vnitřní lyže při zahájení dalšího oblouku. To první pravděpodobně jako následek snahy o naučení se carvingového oblouku a to druhé jako pozůstatek „staré“ techniky. Obojí ti zůstalo dodnes. Zakončení oblouku na vnitřní lyži a rotace trupu do oblouku je příčina toho, proč cítíš ztrátu kontroly a nejistotu na zmrzlém nebo prudším svahu. Zvednutí vnitřní lyže při zahájení oblouku ti sice skvěle pomůže s rychlým přehraněním lyží, u tebe je ale navíc doprovázeno nadměrným zdvihem z nohou. Anuluješ tak rotaci těla a nadměrné zatížení vnitřní lyže na konci oblouku. To je ale pohyb navíc a na moderních krojených lyžích už není potřeba.
Cvičení:
Jak se tedy dopracovat k těm správným pohybům a lyžovat s menší námahou? Nejdříve se musíš dostat z nekomfortní zóny do zóny učení, kde nebudeš mít strach o své zdraví. Uber tempo a rychlost. Trénuj na mírné modré sjezdovce. Zvětši rádius oblouků. Budeš mít daleko více času přemýšlet nad tím, co děláš. Aby ses posunul dál, musíš více využívat materiál, který máš na nohou, a to hlavně lyže. Zaktivizuj chodidla, kotníky. Odtud vše začíná a ovlivňuje celý tvůj postoj. Začni třeba tím, že pojedeš rovně po spádnici a poté budeš překlápět chodidla ze strany na stranu tak, abys lyže postavil na hrany a ony začaly zatáčet. Nespěchej. Stůj na hranách a počkej, až lyže zatočí samy. Pak překlop. Sleduj, jakou stopu jsi po sobě zanechal ve sněhu. Jsou to dvě úzké linky, nebo spíše jeden širší pruh? Co je rychlejší? Jak se mění zvuk, který lyže vydávají, když smýkají anebo když jedou co nejčistěji po hranách? Čím více se ti bude dařit lyže držet bez smyku, tím blíže budeš svému vysněnému Olympu - carvingovému oblouku. Dále pracuj na postupném odlehčování vnitřní (ale nezvedat) a opírání se o vnější lyži. Do šedesátky to určitě zvládneš!