Marcela Polášková - komentář k analýze č. 1: michaela1 - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy michaela1 - č. 1 Komentář: Marcela Polášková

Marcela Polášková - komentář

k analýze: michaela1 (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Michaelo, než budu komentovat Tvoje video, ráda bych Ti napsala svůj názor, (který se možná někomu nemusí líbit), na ten "opěvovaný" carving. Nové materiály a tvary lyží na počátku 21. století (u nás) a cílený mediální reklamní tlak dosáhli svého.Většina lyžařů, místo aby se radovala z lyžování, vzhlíží k metě "carvingu" jako k něčemu převratnému. A přitom se velmi málo mluví a možná i záměrně o tom, že je to prostě lyžování. Lyžování na určité úrovni zvládnutí dovedností. A jako takové by se taky mělo učit. A v té výuce platí základy a veškeré fyzikální zákony, které již dávno před carvingem vedly lyže z jednoho směru do jiného.Tedy vůbec není pravda, že by se např. klasický smýkaný oblouk už nehodil do moderního lyžování. Prostě se jen využívají jeho principy podle sněhu a terénu tam, kde je to třeba.Stejně jako to, zda jedeme částečně nebo úplně po hraně!Tedy carvingově. :-))

Analýza:

Když si zpomalíš a nakrokuješ ve své jízdě přechod z oblouku do oblouku (např. záběr 0:08), je vidět, že bys měla zapracovat na změně při zahájení oblouku. Místo prvotního tlaku na vnitřní lyži (a náklonu celého trupu do oblouku na začátku vedení oblouku), se zkus víc opírat o vnější lyži a poněkud uvolni tlak do vnitřní lyže.(I když ti to může připomínat to, co se říkalo v kročném oblouku). Máš pak možnost vnitřní nohu více pokrčit v koleni, přiměřeně odklonit trup a hlavně hranit obě lyže podle potřeby. Dále se mrkni na postavení trupu.Trup by měl (laicky řečeno)směřovat tam, kam jedou lyže. U Tebe je neustále směrem ze svahu, tedy v protirotaci. Kromě toho ještě protirotaci zvětšuješ vždy pohybem vnitřní paže, kterou na počátku a v průběhu vedení oblouku vysunuješ přes osu těla také do směru ze svahu.

Cvičení:

Na nácvik využívání vnější lyže je zpočátku nejlepší se vrátit na mírnější sklon svahu.Snaž se vyjíždět napojované oblouky od zahájení jen po vnější lyži, vnitří lyži měj na sněhu jen na špičce, patku této lyže zvednutou pod zadkem. Pokládej vnitřní na sníh až při překlopení vnější lyže na hranu, ve chvíli, kdy jsi na spádnici, ne na plochu ale také na vnitřní hranu. Jakmile si to zažiješ, zkoušej na prudším svahu. Co se týče trupu, při jízdě měj paže vždy mírně stranou od těla, levá vlevo, pravá vpravo. Vedoucí všech pohybů trupu je hlava!Takže při nácviku napojovaných oblouků očima sleduj směr, kam jedou lyže a tam se ti také budou natáčet ramena a celý trup.Je možné si také pomoci známým cvičením-např. "boxer". Pokud se podíváš do jiných analýz na této stránce, najdeš určitě několik případů podobných jízd a tedy i rad, které by ti mohly taky pomoci. Přeju ti krásné jaro a léto a do nové zimy hodně radosti z lyžování a třeba i z carvingu! :-)))

Zpět na analýzu - michaela1 (lyžařská analýza č. 1)

Komerční tipy