Jitka Fucimanová - komentář k analýze č. 1: Pavlos1 - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy Pavlos1 - č. 1 Komentář: Jitka Fucimanová

Jitka Fucimanová - komentář

k analýze: Pavlos1 (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Pavlosi, snažíš se o krátký carvingový oblouk, možná až s přemírou snahy mít lyže co nejvíce na hranách a pořádně do nich dupnout, aby co nejrychleji zatočily a jely co nejrychleji dál. A přesto, se ti to, zdá se nedaří. Někdy prostě víc síly, neznamená víc rychlosti.

Analýza:

Nový oblouk zahajuješ vzepřením se o novou vnější lyži s výrazným pohybem těla nahoru a do středu nového oblouku. Tvá nová vnější noha se snaží o co nejrychlejší postavení lyže na hranu přehnaným pohybem kolena dovnitř oblouku. Tvá vnitřní noha tento pohyb však nedělá a zůstává víceméně na ploše. Lyže se tudíž nemají možnost dostat dál od těla a těžiště těla se tím pádem dostává nad vnitřní nohu. V tuhle chvíli začínáš kompletně ztrácet oporu o vnější lyži a nemáš možnost s ní dále pracovat. Z toho důvodu se ti lyže dostávají do neustálého odvratného postavení a jediným řešením je lyže opět prudce odlehčit.

Cvičení:

Tvým cílem by mělo být v první řadě naučit se pracovat oběma nohama současně. Souhlasná práce obou nohou, respektive pohyb chodidla z palcové na malíkovou hranu (respektive z malíkové na palcovou u opačného chodidla), se nejlépe nacvičuje na mírné sjezdovce takzvanou vlnovkou. Mírné přehraňování, s mírnou změnou směru s postupným zvětšováním zahranění a větší změnou směru. S větším hraněním přichází ruku v ruce i nutnost naučit se protisměrné práce dolních končetin a to ve smyslu pedálování. O co víc se vnitřní noha uvolní a o to víc je vnější noha zatížená. Pokud se ti podaří spojit tyto dva pohybové rytmy dohromady, začneš své lyže lépe ovládat a tvé krátké oblouky půjdou bez velké dřiny samy.

Zpět na analýzu - Pavlos1 (lyžařská analýza č. 1)

Komerční tipy