
David Pražák - komentář
První dojem:
Ahoj Pavlosi, pěkné dynamické krátké oblouky se snahou je co nejčistěji vyjet po hranách. Je vidět, že máš za sebou pravděpodobně nějakou závodnickou průpravu. Také ale máš zažito několik zásadních chyb.
Analýza:
Tvoje jízda je typická velkým vertikálním pohybem těla a měnící se šířkou stopy lyží. Obojí je následkem toho, že ti nevzniká dostatečný tlak na vnější lyži, o kterou by ses mohl v jízdě opřít a využít ji k efektivnímu zatáčení. Místo toho se nakláníš dovnitř oblouku, což má za následek zatížení vnitřní lyže. Odlehčená vnější lyže ti potom odjíždí z oblouku a dostává se do nežádoucího „véčka“. Abys dohnal ztrátu tlaku na vnější lyži, pomáháš si nakloněním vnějšího kolena dovnitř oblouku a snažíš se zahranit vnější lyži. Na konci oblouku se pomocí pohybu vnější ruky snažíš o zrychlování lyží. To je hezká věc, ale v tvém případě spíše škodí, než pomáhá. Tento pohyb tě totiž dostává do rotace trupu a ještě více přispívá k zatížení vnitřní nohy. Z takové nevýhodné pozice už ti pak nezbývá nic jiného, než zahájit nový oblouk odlehčením lyží pomocí masivního zdvihu z nohou.
Cvičení:
Určitě se ze začátku soustřeď pouze na nohy a snaž se zklidnit trup. Klíčová je pro tebe vnější noha v oblouku. Zkus využít maximální biomechanický potenciál tvého těla a rozhodně nelámej koleno dovnitř do oblouku. Spíše zkus při zatáčení použít celou vnější nohu jako páku. Spojnice mezi vnitřní hranou vnější lyže a tvým těžištěm (bod cca lehce pod pupíkem) by měla zůstat neporušená. Doporučuji procvičovat tzv. pedálovitý pohyb, kdy se nohy podobně jako na šlapacím stroji v posilovně střídají. O tu delší (vnější nohu) se opřeš, kratší (vnitřní nohu) odlehčuješ. Samozřejmě stále budeš používat obě lyže, ale dominantní bude ta vnější. Jako zdokonalující cvičení zkus jezdit např. jen po vnější lyži. Také se neúměrně k mírnému svahu tolik nedři a zkus omezit vertikální pohyb. Uvidíš, že tvoje jízda bude stabilnější. Ušetříš spoustu energie a vydržíš jezdit o mnoho déle.