
Ondřej Novák - komentář
První dojem:
Ahoj Zbyňku. Je dobře, že jsi k analýze poskytl zpomalené video, ze kterého lze i přes jeho horší kvalitu leccos vyčíst. Je vidět, že jste oba sportovní lyžaři, nebojíte se rychlosti ani větších náklonů a náročnějších pohybů a to je dobrý základ, na kterém se dá stavět.
Analýza:
Píšeš, že minimálně ve vršku máš mezery. Tady se ti dovolím oponovat. Vršek těla máte oba poměrně stabilní včetně snahy o správnou orientaci v závěru oblouku. Je ale potřeba si uvědomit, že vršek primárně nelyžuje, vršek pouze reaguje na to, co dělají nohy a pokud je dobře svalově zpevněný v oblasti břicha, dělá to téměř automaticky. Vaším problémem jsou naopak nohy. Za prvé je třeba si ujasnit, zda se při lyžování více spoléháme na vnější nebo na vnitřní nohu. Z vašeho lyžování, zejména pak z tvé volné jízdy mi často připadá, že je bohužel tou prioritní nohou právě vnitřní. Tomu napomáhají i zbytečné pohyby boků dovnitř a do protirotace, zejména při jízdách v brankách. Aktivita boků by měla přijít až následně po aktivitě nohou, nikoliv jako první věc, kterou v oblouku uděláš, abys zahranil lyže.
Cvičení:
Lyže se snažíme vždy zahranit od chodidel a se stoupající rychlostí používat další silnější segmenty těla jako jsou kolena a boky. V reálu jde samozřejmě o pohyb celých dolních končetin, ten ale začíná právě od chodidel, nikoliv od aktivity boků. Zkuste si, třeba na tomto mírném svahu na Kaprunu, jezdit jen mírnou vlnovku a představit si, že kam naklopím chodidla, tam pojedou lyže. Snažte se ovládat lyže nejdříve jemnými pohyby bez agresivní aktivity boků směrem dovnitř, bez předsouvání vnitřní lyže, bez náklonů horní poloviny těla dovnitř. Se stoupající rychlostí tohle všechno přijde samo. Soustřeďte se na oporu o vnější lyži. Jako když jedeš na kole do zatáčky. Pokud se na kole nakloníš a opřeš se o vnitřní pedál, který bude navíc dole, ztratíš rovnováhu, navíc se o ten vnitřní pedál možná přerazíš. Pokud dáš dolů vnější pedál a opřeš se proti němu, budeš stabilní, vnitřní pedál ti navíc zůstane nahoře a vytvoří prostor pro větší náklon kola, aniž bys pedálem zachytil o silnici. A úplně stejně to funguje na lyžích. Nejdřív lyže zahranit pohybem od chodidel, na což díky lyžákům reagují postupně celé nohy, a zároveň se opírat proti vnější lyži, což ti na konci oblouku vytvoří správnou orientaci trupu - vršku do dalšího oblouku i správnou angulaci - v tvém podání nyní agresivní pohyb boků dovnitř oblouku a do protirotace.
Držím palce, pošli další video, nebo přijeďte na lekci do Krkonoš.
Dvě hodiny na kopci vydají za více než stohy papíru popsané analýzami
.
Zdraví Ondřej Novák