jarostanek - lyžařská analýza č. 1 - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy jarostanek - č. 1

jarostanek lyžařská analýza č. 1

Počet analýz lektorů: 1 | Počet komentářů: 8 | Analýzy uživatele: jarostanek
+
Vložit novou lyžařskou analýzu (po přihlášení)

Ahoj posílám video z rozlyžování v Söeldenu, kdy sme si nestihli sednout na analýzu, tak třeba se dozvím něco tady :)

Lyže völkl racetiger 170cm 14m

Fotky/videa k lyžařské analýze

Komentáře/analýzy lektorů

Marcela Polášková (vloženo 07.12.2017)

První dojem: Ahoj Jardo, podle zaslaných videí je vidět, že jsi opravdu dob...
Analýza: Nejprve ke tvému krátkému oblouku: Zdá se mi, že t...
Doporučená cvičení: Pro správnou předozadní rovnováhu se vyplatí v...

Diskuze: jarostanek - č. 1

07.12.2017 20:46:17 #2 

Příspěvků: 5

Horno

Ahoj, Je super, že se snažíš stále zlepšovat. Nelyžuješ úplně špatně, ale je tam pár drobností na kterých bys mohl ještě zapracovat. Krátký oblouk: Je vidět, že se snažíš vést hezky lyže a dělat pravidelné oblouky. Z mého hlediska máš problém v práci s tlakem při přechodové fázi což vede, ke špatnému přehranění lyží mezi oblouky. Zapracuj na tzv. pedálování. Další věc je, která souvisí s předešlým problémem je, že jezdíš po vnější lyži ikdyž se snažíš o angulaci a separaci. Jsou tam i další chyby, ale tohle je to nejzásadnější. Dlouhý oblouk: Stejné problémy jako u krátkého oblouku + máš dost viditelný nadměrný vertikální pohyb. Vertikální pohyb do lyžování patří, ale ne v takové podobě jakou tam aplikuješ ty, kdy se ti zvedá celé tělo. V moderním lyžování pracují pouze nohy a vertikální pohyb dělají taktéž jen nohy a to tak, že z oblouku při výjezdovépřechodové fázi podsouváš nohy pod stabilním trupem pod sebe a pomocí pedálování přesouváš tlak na budoucí vnější lyži.

Cvičení: Cvičení na pedálování je naprosto jednoduché je to tzv. kovboj. To znamená, že pojedeš ve velice široké stopě a v nízkém postoji. Na výjezdu/ přechodové fázi se budeš soustředit na to aby jsi plynule přesouval tlak z vnější lyže na budoucí vnější. Je to stejné jako u spojky a plynu u auta. Oboje funguje současně. Doporučil bych ti si pronajmout instruktora lyžování. I v Soldenu pracuje spousty českých instruktorů, takže bych ti je doporučil využít.

Měj se fajn a přeju hezkou sezonu.

08.12.2017 08:16:53 #3 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #2, Horno, 07. 12. 2017 20:46:17

Předesílám, že jízdy jarostanka jsem ještě neviděl, ale moc se na ně těším.

Ještěže máme užitečné tlačítko „Příspěvky uživatele ve fóru“, když jich není moc, tak se dá celkem udělat představa, kdo píše.

Jsem moc zvědav, co si v jízdě najdu pod popisem: „Z mého hlediska máš problém v práci s tlakem při přechodové fázi což vede, ke špatnému přehranění lyží mezi oblouky.“

Už trochu víc tuším, odkud APUL-vítr vane, podle: „Zapracuj na tzv. pedálování.“

Ptydepe pokračuje: „Další věc je, která souvisí s předešlým problémem je, že jezdíš po vnější lyži i když se snažíš o angulaci a separaci.“

Jedna neochvějná (?)pravda nádavkem: „V moderním lyžování pracují pouze nohy a vertikální pohyb dělají taktéž jen nohy a to tak, že z oblouku při výjezdové přechodové fázi podsouváš nohy pod stabilním trupem pod sebe a pomocí pedálování přesouváš tlak na budoucí vnější lyži.“

A závěrem: „Cvičení na pedálování je naprosto jednoduché je to tzv. kovboj.“ Proč se, kruci, cvičení na pedálování nejmenuje pedálování, ale ‚kovboj‘? Je to kvůli zmatení nepřítele?

Už se moc těším na video, za chvíli si je pustím.


Až se zase postavím na lyže, budu se soustředit, abych neměl problém v práci s tlakem při přechodové fázi což vede, ke špatnému přehranění lyží mezi oblouky, soustředím se na důsledné pedálování nebo možná i na kovboje, slibuji, že nebudu jezdit po vnější lyži když se budu snažit o angulaci a separaci a vertikální pohyb budu dělat výhradně nohama, které budu podsouvat pod stabilním trupem.
Je to tak správně? Bude mi to fungovat ve všech obloucích, všech rychlostech a na všech druzích lyží, i těch s velkým R?

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.

08.12.2017 08:33:48 #4 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #3, ˘Ö˘Krab, 08. 12. 2017 08:16:53

To este pockaj,najdes ine skvosty.

Ale ja osobne si myslim, ze sa len nestretlo video s komentarom.:}

caute Harry

P.S.Fakt by ma zaujimalo,ako by Jarda v takto zablokovanom postoji mal prehranovat bez zvyseneho vertikalneo pohybu.

A spatna nie je ani poznamka o podvlekani noh. Fakt zaujimave postrehy. Ale,ako pisem,asi islo o ine video.

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

08.12.2017 08:42:57 #5 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #4, Harry, 08. 12. 2017 08:33:48

Krátký „instruktorský“ oblouk si netroufám hodnotit, byť jistá podezření mám.

U středního a delšího oblouku 100% souhlasím s M. Poláškovou, jak v nalezených chybách, tak i jejich příčině.

Ještě bych dodal, že kdyby si jarostanek na střední oblouky vzal neslalomky, tak by to určitě cítil i sám.

Přikládám tři fotky z cca 5–6s, konec oblouku, do oblouku (za lyže) je vpadlý na pokrčených nohách, oblouk je veden blízko k vrstevnici a tedy se zákonitě dozvedává vlastní silou (setrvačnost/gra­vitace mu moc nepomáhají) dozadu, nikoliv hladkým přesunem nad lyže šikmo vpřed.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

08.12.2017 08:47:44 #6 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #5, ˘Ö˘Krab, 08. 12. 2017 08:42:57

Pokračováním jsou další 4 obrázky, až na posledním se možná ve skutečnosti důsledně opře o vnější, což ve spojení s rychlostí a polohou za spádnicí vede u takto krátké lyže k nestabilitě, trhání se a brzdění.

První obrázek zleva je pokračováním předešlé série, je vidět, jak jde zpátky dozadu.

Protože má takto točivé lyže, už při mírném nahranění začnou prudce zatáčet – a chtěly by ještě víc – ale to jim jezdec neumožňuje, drží je ve středním/delším oblouku, při tom se snaží dostávat nohy/tělo/těžiště do pozic, jakoby jel na lyžích pro střední oblouk. Za což logicky platí. Až do cca spádnice jede víceméně 50/50% nebo víc po vnitřní (na GS by to nešlo/nedal by to/lyže by netočily), na vnější si stoupá až na/za spádnicí (to by na GS šlo, ale cítil by, jak je to k ničemu a pozdě).

Podle mého: méně točivé lyže, důsledný nájezd do oblouku po vnější, opřít se o ni, až v návaznosti na reakci lyže teprve začít rozvíjet prostocviky s náklony a vkloněním, hlídat si zatížení vnější až za spádnici, pak třeba přesunout trup přes lyže na druhou stranu a dopředu, klidně bez zdvihu, jen prací „měkkých kolen“. Nebo s dozvednutím se a celým tělem, podle situace.
Nezkoušet podtahovat lyže pod stabilním trupem.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

08.12.2017 09:08:53 #7 

Příspěvků: 6189

Harry žena

>> #6, ˘Ö˘Krab, 08. 12. 2017 08:47:44

Jo,jo.

Protože má takto točivé lyže, už při mírném nahranění začnou prudce zatáčet – a chtěly by ještě víc – ale to jim jezdec neumožňuje, drží je ve středním/delším oblouku, při tom se snaží dostávat nohy/tělo/těžiště do pozic, jakoby jel na lyžích pro střední oblouk. Za což logicky platí.

Spravny postreh. Jazdi nad radius,nepracuje s lyzou aktivne,mozno aj preto ta blokacia v protirotacii. Problemove su principy na ktorych sa snazi zatacat, vysledny dojem je len dosledkom tohto stavu.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

08.12.2017 09:22:35 #8 

Příspěvků: 6189

Harry žena

Aby bolo jasno.

Nejedna sa o zleho lyziara. Bohvie co na tejto jazde nacvicovali,aj kratky obluk jasne hovori ze ma najazdene.

Len mozno nema ambiciu ako my,zatapat Marcelovi.

caute Harry

Teoria je, ked nic nefunguje,ale kazdy vie preco. Prax je, ked vsetko funguje,ale nikto nevie preco. Ja som spojil teoriu s praxou,nic nefunguje a nikto nevie preco.

08.12.2017 09:27:23 #9 

Příspěvků: 6843

˘Ö˘Krab muž

>> #8, Harry, 08. 12. 2017 09:22:35

Možná, že kdyby se nevozil zbytečně tolik v traverzu (žlutě, modře), tak by bylo všechno lepší. I tělo by šlo přes lyže setrvačností a s gravitací, lyže by točily dřív (červeně).
Ale to je o tom, že na slalomkách udržet konstantní poloměr pěkného kulatého středního oblouku v rychlosti a být při tom na hranách a ještě demonstrativně poskládán je sakra fuška hodná instruktorů s vysokou licencí nebo závodníků EP+.

To, že jsem nelyžař, se snažím už několik let nepříliš úspěšně maskovat psaním příspěvků. Nepomáhá to.
Fotky

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy