Ondřej Novák - komentář k analýze č. 1: jindrich.juchelka - SNOW.cz

Ondřej Novák - komentář

k analýze: jindrich.juchelka (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Dobrý den Jindřichu.

Oblouk z odšlapu už sice nepatří mezi nejmodernější výukové postupy, ale je vidět, že v případě vašeho vnuka zafungoval a on tak má několik solidních návyků, na kterých se dá určitě stavět.

Analýza:

Pracoval bych na dvou stěžejních věcech. Tou první je "základní postoj". Zejména na konci oblouku se váš vnuk velmi zbytečně krčí v horní polovině těla i v kyčlích - sedá si. Z této pozice se většinou nevrátí na konci oblouku zpět do centrální polohy a začíná tak další oblouk vzadu, mírně na patách.

Tou druhou je jízda na vnější lyži po celou dobu oblouku. Váš vnuk si umí vybudovat velmi slušný úhel zahranění, ale dál s ním neumí pracovat. Nedokáže se vybalancovat/vzep­řít oproti vnější lyži, která je více zatížená. Na strmějším kopci se v průběhu oblouku přesouvá na vnitřní, lyže zůstávají ve stejném úhlu zahranění a sesouvají šikmo dolů z kopce. Trajektorie oblouku není dost často kulatá.

Cvičení:

Základní postoj - neučte ho pohyb nahoru a dolů. Tím se lyže nezatěžují ani neodlehčují. Vše je o pohybu do stran. Větším zahraněním zmenšujeme plochu, o kterou se opíráme, tudíž zvětšujeme tlak na lyže. Zmenšováním úhlu zahranění naopak tlak zmenšujeme.

Jízda po vnější lyži - zkuste se vrátit na mírnější svah a jezdit oblouky pouze po vnější lyži. Vnitřní lyže bude mít položenou špičku a zvednutou patu. Tohle jednoduché cvičení ho naučí proti vnější lyži dobře balancovat, zejména když se pustíte do větší rychlosti a řezaných oblouků. Zároveň tak vyřešíte i problém číslo jedna se základním postojem.

Předloni jsem natočil několik podobných cvičení na vnější lyži, můžete je vyzkoušet. https://www.youtube.com/watch?…

Zdraví Ondřej Novák

Zpět na analýzu - jindrich.juchelka (lyžařská analýza č. 1)

Komerční tipy