David Pražák - komentář k analýze č. 1: aannubis - SNOW.cz
Domů Lyžařské analýzy aannubis - č. 1 Komentář: David Pražák

David Pražák - komentář

k analýze: aannubis (lyžařská analýza č.1) | Zpět na analýzu

První dojem:

Ahoj Aannubis, rád bych připojil také svůj názor. Je vidět, že už máš nějaký trénink za sebou a vybudoval sis představu, jak by měl krátký oblouk vyjetý po hranách vypadat. Jak sám vnímáš, oblouky ještě nejsou dokonalé. Přesto má tvá jízda spoustu pozitiv. Oceňuji pravidelný rytmus oblouků, jejich kulatý tvar a nezávislý pohyb nohou pod stabilním trupem. Na tomhle můžeš rozhodně dobře stavět. Pojďme se podívat na to, jak bys mohl svoje lyžování posunout o další úroveň výše.

Analýza:

Důvod, proč se ti nedaří jet sebejistě na zmrzlém nebo prudším svahu je, že málo pracuješ s oporou o vnější lyži. Dominantní lyže v oblouku je v tvém případě ta vnitřní. Určitě sis už všimnul, že vnitřní lyži v závěru oblouku také velmi výrazně předsouváš. Společně s oporou o tuto lyži to má za následek záklon celého těla. Navíc málo zatížená vnější lyže pak odjíždí ven z oblouku, vzniká tzv. véčko. Aby ses vymanil z této nevýhodné pozice, v zahájení nového oblouku ti nezbývá nic jiného, než se zvednout z obou nohou. To má za následek odlehčení lyží. Povolíš tlak z hran a srovnáš se tak do dalšího oblouku. V tomto momentě tě také tvoje slalomky předjíždějí. Zdá se, že po přehranění lyží přirozeně vnímáš jako nejvýhodnější opět předsunout vnitřní lyži a snažíš se na ní co nejrychleji zatočit. Kruh se tím uzavírá, pohybový cyklus se opakuje.

Cvičení:

Je potřeba říci, že slalomky, zejména na modré sjezdovce, leccos odpustí. Co ti projde na lehkém terénu, to tě na prudší sjezdovce spolehlivě vytrestá. Než se vydáš na prudší svahy, soustřeď se na to, abys zahájil oblouk co nejdříve na svojí vnější noze. Až příště budeš zase lyžovat, zkus si kolem sebe představit ciferník hodin. Zahájení oblouku je na dvanácté hodině, tlak na vnější nohu bys měl dostat už někde mezi jednou a druhou hodinou. Čím rychleji pojedeš, tím to bude dříve. Zkus povolit vnitřní nohu, aby tě neblokovala v používání té vnější. Možná už jsi slyšel o pohybu „pedálování“. V podstatě jde o to, že se nohy pohybují plynule protisměrně, jako když šlapeš do pedálů na kole. Vnější noha, o kterou se opíráš, je delší a vnitřní, ta pocitově lehčí, je kratší. Při zahájení oblouku se vymění. V analogii ciferníku se stejně dlouhé nohy potkají na šesté, rersp. na dvanácté hodině, tj. v přechodu mezi oblouky. Jakmile se ti podaří povolit vnitřní nohu, zkus ji také více podsunout pod sebe, jako při telemarku. Předsunutí vnitřní lyže je dané pouze přirozeným postavením pokrčené dolní končetiny v oblouku, nikoli aktivním pohybem vpřed. Přeji příjemné objevování nových pocitů z jízdy a radost z co nejvíce povedených oblouků!

Zpět na analýzu - aannubis (lyžařská analýza č. 1)

Komerční tipy