Atomic Shift MNC 13 - recenze (mini test) z 11.10.2018 - Recenze Atomic Shift MNC 13 - SNOW.cz
Domů Recenze Vázání Skialpové Atomic Shift MNC 13

Recenze Atomic Shift MNC 13 (11.10.2018)

Recenze Atomic Shift MNC 13 (Skialpové Vázání) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Vázání - Skialpové | Počet recenzí: 0 | Značka: Atomic
Vložil: Petr Socha - SNOW | Ročník: 2018 | Doba užívání: měsíc
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Loňské ISPO představilo jednu zásadní novinku na poli lyžařských vázání. S čistým svědomím můžeme říct, že revoluční, jelikož podobný koncept se v lyžařském světě ještě neobjevil.

Na počátku byl záměr ze strany freeski komunity kolem Codyho Townsenda a jezdců týmu Salomon vyvinout vázání, které pro jejich lyžařské potřeby pozbude kompromisů. Což v praxi znamená, že při stoupání bude nabízet veškeré výhody vázání pinových, a naopak při sjezdu poskytne vlastnosti vázání sjezdových se všemi jeho přednostmi. Po letech – někdo říká pět, někdo sedm, někdo až deset – vývoje se takové vázání s označením Shift objevilo na lednovém ISPU ve vitrínách značek koncernu Amer Sports, tedy Atomic a Salomon. A jelikož to je novinka s velkým N, pustili jsme se do vlastního pozorování.

Zkušenosti s užíváním produktu

První pocity
Každé lyžařské vázání je dnes už hi-tech výrobek, takže dokonalé řemeslné zpracování se od tohoto typu produktu tak nějak automaticky očekává. Zatímco pata první zájem nijak moc nepřitahuje, jeví se v zásadě jako konvenční nášlapná pata tradičního alpského vázání, špička se o pozornost přihlásí o to víc: jak tvarem s podivným zobákem vpředu, tak i strukturou povrchu použitého plastu. Právě plast jí dominuje, ovšem v mechanicky přesné kombinaci s kovovými prvky. Na plast je potřeba vsadit proto, aby se minimalizovala hmotnost produktu – to je totiž veličina, která je pro reakci trhu zásadní. Proto technici vybrali – vůbec poprvé pro lyžařské vázání – karbonem vyztužený polyamid, který má poměr pevnosti a hmotnosti pro tyto účely optimální. Na páteřní prvky konstrukce je použita ocel a hliník, ta prvně jmenovaná ale v míře minimálně nutné.

Hmotnost
Podařilo se tak dosáhnout hmotnosti 1700 g na pár. Taková hmotnost je konkurenceschopná s obdobně „silnými“ vázáními pinových konceptů (Market Kingpin: 1460 g, Dynafit Beast 14 cca 1600 g), ale výrazně lehčí než adekvátní rámová vázání (Fritschi Freeride Pro 2014 g, Marker Baron 13 2450 g, Atomic Tracker 13 2920 g, Tyrolia Adrenalin 13 2720 g). V ohledu hmotnost tedy lze konstatovat, že úkol obsadit čelní skupinu pelotonu byl splněn.

Rámová, nebo pinová?
Rámová vázání zažívala boom nějakých deset let nazpět, ale nyní již pomalu ustupují do pozadí. Stojí za tím zejména jejich vysoká hmotnost ztěžující výstup, takže jejich klientelou jsou zejména freerideři, kteří možnost stoupat využívají spíše výjimečně a nějaké to kilo navrch na svých krátkých trasách zvládnou. Lehčí rámové modely navíc oproti klasickým sjezdovým i pinovým modelům nedostačují v tuhosti, což limituje výkon a přesnost vedení lyže zejména u ambiciózních lyžařů, těch nejnáročnějších klientů.

V sekci skialpinismus dnes válcuje konkurenty pinový koncept, který se propil do nabídky všech skialpových a většiny tradičních sjezdových výrobců. Nedá se ale říci, že by neměl své limity. Jako první nikoli optimální faktor se jeví bezpečnostní standardy, které jsou v porovnání s tradičními alpskými nedostačující. Mnoho náročnějších jezdů irituje i přenos sil do špičky vázání, tedy gro impulsů k ovládání lyže přes ocelové piny. Vedle potenciálních ztrát energie (délka pák = nepřesnost) hraje roli i nízká elasticita vázání. A právě tyto nedostatky má nový Atomic/Salomon Shift vymazat.

Nahoru i dolů bez kompromisů
Zadání na nový produkt ze strany jezdců tedy znělo: chceme vázání, na kterém se stoupá komfortně a efektivně jako na pinovém, ale zároveň na němž se sjíždí jako na alpském – sjezdovém. Cody Townsend připomíná, že oproti prvním návrhům se finální produkt dostal úplně někam jinam. „Je to jako sen“, vyznává se v jednom z videí.

A naše poznatky?
Oproti pinovým vázáním dominuje Shift zejména v režimu sjíždění, přičemž zřetelné jsou tři výhody: Bezpečnostní funkce, která splňuje předpisy pro sjezdová vázání (DIN 6-13). Netřeba rozebírat. K té se váže i elasticita vázání. Salomon tvrdí, že elasticita Shiftu je shodná jako u vázání STH12 roky úspěšně používaného pro konvenční sjezdové vázání. Při jízdě to nepoznáme, ale když si zahýbeme s upnutou botou ve vázání, nemáme důvod toto tvrzení rozporovat. Zmíněná fakta nejenže snižují riziko pro tělo, ale nejsou nevýznamná ani z hlediska psychologického: důvěra v kvalitu a funkčnost vybavení je předpoklad pro plnohodnotné zážitky na kopci. Zmíněný psychologický efekt – přinejmenším – podporuje i skutečnost, že zatěžujete lyži přímo z podrážky lyžařské boty, nikoli přes piny. Lyžařská bota je v bližším kontaktu s lyží, a takový přenos sil je účinnější.

Uživatelský komfort
Líbil se nám. Chce to trochu grif, ale pokud ho získáte, není potřeba hrubá síla. Příjemný je výstup z pinů, kde se po zmáčknutí nosu špičky holí čelisti otevřou, stejně jako u pinové klasiky. Zcela radostné je ale užívání v módu sjezd. Při tomto režimu nenajdete rozdíl mezi Shiftem a vázáním sjezdovkovým včetně třeba zaklesnutí lyží do sebe pomocí brzd při transportu. Za nějakých 14 dní našeho testu jsme nenarazili na problém.

Pokud bychom chtěli dosáhnout funkční dokonalosti vázání, mohli bychom uvést jako nevýhodu nutnost vystoupit z vázání při přestavování režimu sjezd/chůze. Rámová vázání to umí, pinová ne. Na druhou stranu situací, kdy přepínáte režim, a při tom si nesundáváte/ne­nadáváte stoupací pásy (které samozřejmě vyžadují sundání lyže), nebývá moc.

Stoupání je obdobné jako při použití jiných pinových modelů. Nižší podpatěnka s úhlem zdvihu 10° koresponduje s trendem, kdy větší náklon při strmých stoupáních absorbuje významně ohebná bota. Při použití tvrdších bot to ale může komfort výstupu trochu omezovat.

Pro všechny boty
Významná výhoda Shiftu je i možnost upnout do sebe boty všech norem, tedy touringové a alpské, aniž by se omezila bezpečnostní funkce vázání. (Odtud zkratka MNC v názvu: MultiNorm Certification). Jen je potřeba nastavit správnou výšku kluzné podložky špičky, což obstará jeden šroub. Praktické je i dlouhé lože pojezdu patky, jedno (už namontované) vázání se tak dá použít pro široký rozsah velikostí. Díky separátní montáži paty a špičky také neexistují velikostní varianty produktu, což ocení třeba obchodníci. Pěkné a unikátní je, že na čistě sjezdové použití si můžete vzít třeba závodní semiplugy bez pinů.

Pro koho je? Shift je primárně pro ty, kdo chtějí nekompromisně sjíždět nejen prašanové kopce, ale klidně i sjezdovky. A při tom si sem tam i někam šlápnout, spíš za hezkým sjezdem než za turistikou. Možná, že spíše než toho pravého uživatele bychom mohli doporučit optimální model lyže, na který Shift namontovat: každá, která je stavěna primárně na sjezd a na stoupání až následně. Jinými slovy každá freeridovka, případně allmountainka, kterou nárazově používáte na nenáročné formy skitouringu.

Video – ovládání a funkce vázání Salomon Shift MNC 13 a Atomic Shift MNC 13


A jedno delší video přímo od Salomonu

+ plusy

  • mimořádný poměr hmotnost/funkčnost
  • nekompromisní bezpečnostní funkce
  • elasticita vázání
  • přenos sil přes celou šíři lyže a uživatelský komfort (zejména v režimu sjezd)

- mínusy

  • nutnost sundat lyži při změně režimu sjezd/chůze
  • nižší podpatěnka

Diskuze: Atomic Shift MNC 13

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy