Garmin Forerunner 935 - recenze
Recenze, uživatelský test Garmin Forerunner 935 na lyžařském webu SNOW.cz.
Popis výrobce:
Forerunner 935 je pokračovatelem série sporttesterů XT série, do kterých
patřily Forerunner 310XT, Forerunner 910XT nebo současné Forerunner 920XT či
Forerunner 735XT. Podobně, jako ostatní sporttestery této série, i
Forerunner 935 nabízí dobrou čitelnost dat během tréninku nebo závodu,
bohaté možnosti přizpůsobení dat zobrazených na displeji, vrcholné
tréninkové funkce a širokou škálu uživatelských nastavení funkcí
sporttesteru. Samozřejmostí je spolupráce s externími snímači, jako jsou
wattmetry, cyklistický radar, snímače kadence či rychlosti, ve výčtu
nechybí ani plavecké, běžecké či triatlonové hrudní pásy, běžecký
wattametr STRYD či oxymetr MOXY. Forerunner 935 je vybaven novým
přesnějším optickým čidlem pro snímání srdečního tepu přímo na
zápěstí, nově bude k hodinkám k dispozici běžecké bezdrátové čidlo
Running Dynamics Pod, které umožní měření podrobných informací o
běžeckém stylu i bez použití hrudního pásu HRM Run nebo HRM Tri.
Zkušenosti s užíváním produktu
Zlákán reklamou, nejen ve Snow, jsem si koupil sportester Garmin Forerunner 935. Mělo smysl nahradit aplikaci v mobilu + sportester bez GPS za jedny multifunkční hodinky? Pokud to beru čistě z pohledu lyžování, tak to smysl nedává. Takto jednoduchý závěr ale k těmto hodinkám určitě nelze udělat, proto čtěte dál...
Cesta k hodinkám byla trnitější. Hodně jsem uvažoval o Garmin Fenix 5 případně 5S. Celkově se mě hodinky líbili, protože to nebyly jen plasťáky, ale měli i nějaký outlook, takže jdou vzít bez problémů i k obleku. Poté co jsem ale hodinky viděl naživo, tak jsem se klonil spíše k nejmenšímu provedení 5S + začal přemýšlet o jiných variantách (VivoActive3). U Fenixů 5 se mě nelíbila velikost a váha a Fenixy 5S tyto neduhy řešily jen částečně.
Potom jsem ale ve Snow viděl ve spojitosti s lyžováním i Forerunnery 935, o kterých jsem předtím neuvažoval. Přece si nebudu kupovat hodinky na běhání, když v zásadě neběhám... Jenže softwarové vybavení Forerunneru 935 je v zásadě totožné s Fenixy 5, váha je poloviční a velikost na moji menší ruku výborná, takže téměř nebylo co řešit (jen jsem musel zkousnout ten všudypřítomný plast, ale i tak se k tomu obleku jakž takž dají).
Lyžování Hodinky jsem samozřejmě nekupoval jen na lyžování, to by byl skutečně nesmysl, ale vzhledem k umístění recenze na Snow, touto kapitolou začnu. Bohužel jsem hodinky koupil až na konci sezony, takže jsem toho s hodinkami až tolik neodlyžoval, ale dobrý přehled jsem si o hodinkách udělal. Pokud nevíte o alternativě, tak hodinky dávají o lyžování krásný přehled, protože vidíte všechny důležité informace o vašem lyžařském dni - ujetá vzdálenost z kopce, průměrná rychlost, ztráta nadmořské výšky, tepová frekvence a mnoho dalších (viz fotky). V zásadě stejný výsledek ale dostanete kombinací levného sportesteru a lyžařské aplikace v mobilu (která v některých případech přináší lepší grafické zpracování a další informace např. na mapě barevně odlišenou aktuální rychlost, skoky, přehled o čekání ve frontě,... Tady bych od Forerunneru 935 čekal nějakou přidanou hodnotu, například hodnotu tepovky jen cestou z kopce. Bez pochyby přidaná hodnota je ale ve zhodnocení výkonu - pole Anaerobní TE a Aerobní TE, které vám řeknou jaký anaerobní a aerobní prospěch pro vás aktivita měla. Dále je to potom informace o času potřebném na regeneraci. K tomu mám ale připomínku, pokud například kombinujete lyžování a snowboard a nesloučíte si je do položky multisport (což hodinky umožňují), tak po dokončení lyžování dostanete informaci, že si máte dát třeba 15 hodin pohov. Pokud si jdete ale ještě na hodinu na snowboard, informace o 15 hodinách z předchozí aktivity není zohledněna a sportester vás nechá odpočívat jen 2 hodiny. Tomuto údaji také úplně nevyhovují aktivity s nižší tepovou frekvencí jako turistika, kdy po celodenní tůře dostanete hodinu šlofíka a můžete znovu vyrazit. Ale abych jen nehaněl, pro vyšší frekvence funguje bezvadně, tam je čas odpovídající a překvapivě přesný (alespoň dle mých pocitů).
Porovnání přesnosti měření Měřen jeden den na
Klínovci, ke kterému jsou i fotky Forerunner 935 - vzdálenost 52,28
km, převýšení 7 726m, průměrná rychlost 24,7 km/h, 37 jízd Lumia
920+Sky Recoder - vzdálenost 52,81km, průměrná rychlost 62,96 km/h, 31
jízd (pro mě etalon, který dle mapy jen lehce přeměřuje, počítá občas
i začátek vleku) Samsung S7+Trace snow - vzdálenost 43,7 km,
převýšení 8 329m a průměrná rychlost 73,4 km/h (vesměs začíná
počítat jízdu až v 1/5 trasy, ale má hezky barevně odlišenou rychlost +
počítá skoky (podivně Skiline - vzdálenost 68 km, převýšení 10 521 m,
jízd 31.
Závěry: Vzdálenost - vzdálenost měří Forerunnery 935 překvapivě
přesně, byť podle mapy jsou některé jízdy lesem (ve kterém jsem ale
nejezdil . Náhoda to zde ale nebyla, protože i jindy měřili takto
přesně. Uvidíme dále. Převýšení - pokud beru, že Skiline je naprosto
přesný, protože převýšení vleku je dané, tak je tady dost velký
rozdíl... Částečně může být dáno počasím, protože převýšení
měří barometricky, ale i tak je to divné. Možná to souvisí s těmi
jízdami v lese... Na túrách mě přijde, že měří přesně. Na zadané
trase s jasným převýšením (pořád do kopce) to naměří očekávanou
hodnotu. Uvidíme dále. Průměrná jízda - tady je vždy otázka, co se bere,
každopádně 25 km/h musí být i s pohybem ve frontě. Údaj z Nokie mně
přijde nejsmysluplnější, byť je to asi víc než je realita. Počet jízd -
31 je správně. Forerunner tam mají i jízdy o nula sekundách, či jedné
sekundě
Ostatní aktivity Nabídka aktivit je nepřeberná, ideální jsou ale na aktivity venku, byť i indoorové zvládají. Třeba při běhu na pásu ukazující nečekaně dobrou hodnotu.
Plavání - v zásadě hlavní důvod, proč jsem hodinky kupoval, možnost měřit tepovku při plavání nemají všechny sportestery. V bazénu jsem s nimi spokojen, i když i zde mám výtku, pokud doplavete někoho pomalejšího a změníte styl, tak se vám počítá další bazén, takže statistiky v kelu (ano lze řešit dalšími apkami, ale hrajte se s tím zpětně). Celkově ale spokojenost, obrátky měří celkem dobře, jen občas je nějaký bazén navíc.
Plavání v otevřené vodě - pokud neplavete pouze jedním směrem, tak v zásadě nepoužitelné. Pod hladinou to totiž signál nechytá, takže pokud plavete styl prsa k druhému břehu jezera a zpět, tak na druhé straně musíte vyndat ruku z vody a čekat, až se vzdálenost načte (na 250 m, cca 1-2 minuty) a plavete zpět... U kraulu či znaku je to jen o něco lepší, ale pro mě stále nedokonalé.
Jízda na kole - bez problémů vše měří jak má
Běh - ten bohužel není mým koníčkem, ale zde je gros hodinek, protože výběr funkcionalit je takřka nekonečný včetně věcí jako laktátový práh, VO2 max, spolu s hrudním pásem - doba došlapu na jednotlivé nohy,...
Závěr Pokud se vyžíváte v tabulkách a chcete posunout svoji sportovní úroveň výše, tak jsou Forerunnery ideální hodinky. Navíc budou dobře vypadat, takže i v práci vám neudělají ostudu. Pokud vám stačí základní přehled a jinak hodinky nenosíte, tak levný sportester ve spojení s aplikací v mobilu odvede podobnou práci.
+ plusy
- vzhled hodinek
- mnoho funkcí, zvláště pro běh
- doba regenerace
- zhodnocení úrovně
- podporuje téměř všechny sporty
- mínusy
- dost drahý špás
- občas nepřesné výsledky (lyžování, plavání - viz recenze)
- u plavání v otevřené vodě to chce na obrátkách trpělivost
Diskuze: Garmin Forerunner 935
K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.