Giro Jackson MIPS - recenze (mini test) z 11.03.2019 - Recenze Giro Jackson MIPS - SNOW.cz

Recenze Giro Jackson MIPS (11.03.2019)

Recenze Giro Jackson MIPS (Half-shell (měkké kryty uší) Přilby) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Přilby - Half-shell (měkké kryty uší) | Počet recenzí: 0 | Značka: Giro
Vložil: Petr Havelka - SNOW | Ročník: 2019 | Doba užívání: týden
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

Nový profil přilby Jackson dává vyniknout novému systému ventilace Passive Aggressive Venting, který se inspiroval aerodynamickými vlastnostmi sportovních aut. Tento skrytý, ale výkonný ventilační systém efektivně usměrňuje proudění vzduchu a reguluje teplotu během jízdy, výšlapu na kopec nebo i když stojíte na místě. Samozřejmostí je kompatibilita se všemi brýlemi Giro. Bezpečnost přilby posiluje systém MIPS, který nabízí zvýšenou ochranu mozku před působením rotačních sil.

Technické detaily:

 • In-Mold – přímé vstřikování EPS pěny do polykarbonátové skořepiny
 • MIPS – Multi-Directional Impact Protection System
 • Upínací systém In Form 2 Fit System - rozsah 6 cm, stahování ergonomickým kolečkem
 • Vertical Tuning - výškové nastavení přilby
 • Passive Aggressive Venting
 • Stack Ventilation – podpora odvětrání brýlí
 • Splňuje normu CE EN1077

Tolik popis výrobce.

Více na https://eshop.progresscycle.cz/…lby-a-bryle/

Zkušenosti s užíváním produktu

Měl jsem možnost otestovat novinku mezi přilbami z kolekce Giro - model Jackson MIPS. Přilba jednoduchých tvarů, s pasivní ventilací a systémem MIPS.

Fit a ovládání
Jestli sedí tvar helmy, to si musí ověřit každý sám. Mně přilba Giro Jackson MIPS sedla na hlavu perfektně, což potvrdilo, že Giro nijak výrazně nemění ověřené tvary a přilba mi sedla obdobně dobře jako u dvou modelů Giro, které jsem používal dříve.

V helmě je velmi jemné a měkké polstrování (lze jednoduše vyjmout a vyprat), dopomůže ještě lépe usadit helmu na hlavě. Kryty uší jsou z lehkého měkkého materiálu, na uši nijak netlačí, přitom dostatečně izolují. Hlavní devizou krytů uší je i to, že je přes ně skvěle slyšet. Stahovací pásek pod bradou má taky jemné a velmi dlouhé polstrování, které chrání pásek a má přesah i pod přezku. Přezka na pásku je klasická, osobně mi na ovládání velmi vyhovuje.

Zadní přezka na uchycení brýlí je plastová, k přilbě přimontovaná na spodní straně, na horní hraně má zpětný háček. Měl jsem obavy, zda pásek helmy nebude vyklouzávat z úchytu, ale obavy byly zcela plané. Nakonec mi toto řešení přišlo lepší na ovládání (pásek do přezky lehce zasunete i s helmou na hlavě) a spolehlivější než např. pásek s cvočkem nebo pružná gumička zaháknutá za plastový díl.

Kolečko na doladění obvodu přilby je velké a pogumované, ovládání precizní i v rukavicích. Pozice dílu s regulačním kolečkem mi při prvním nasunutí na hlavu pocitově neseděla přesně, takže jsem využil možnosti vertikálně tento díl posouvat (palcem chytnete díl v otvoru polstrování přilby a lehce pohybujete zadním plastovým dílem s kolečkem nahoru a dolu). Po doladění pozice pocit na jedničku.

Přilba je lehká, což taky napomáhá pohodlí hlavně při celodenním lyžování.

Kompatibilita s brýlemi
Používal jsem přilbu Giro Jackson s brýlemi Giro Contact (https://snow.cz/…giro-contact). Potvrdilo se, jak velká výhoda je použití brýlí a přilby od stejného výrobce (tím neříkám, že nelze kombinovat výrobky od jiných značek, jen je dobré je navzájem vyzkoušet). Horní hrana brýlí lícuje s hranou přilby perfektně, navíc přesně navzájem navazují ventilační průduchy. Přilby jsem testoval i ve velmi náročných podmínkách (déšť, teploty na dnulou, vysoká vlhkost) a k zamlžování nedocházelo. Přilba Giro Jackson má na hraně přilby ventilační průduchy, které při pohybu zajišťují přísun vzduchu do prostoru mezi sklem brýlí a obličejem.

Bezpečnost
Naštěstí jsem přilbu při pádu a nárazu netestoval. :-) Přilba samozřejmě splňuje všechny patřičné evropské i americké normy, navíc disponuje systémem MIPS, který má hlavu v případě nárazu chránit před rotačními silami působícími na mozek. V přilbě lze prvky MIPS vidět mezi výstelkou a skeletem, při pohybu ruky na polstrování lze cítit, jak nezávisle klouže vůči helmě. Vnímám jako plus mít zvýšenou úroveň hlavy. Za systém MIPS si u helem Giro připlatíte cca 700 Kč.

Ventilační systém
Giro Jackson MIPS je první přilba bez ovládání regulace ventilace, kterou jsem měl na hlavě. Trochu jsem se toho obával, zbytečně. Přilba z vyšší cenové kategorie má ventilaci vychytanou, fungovala bezchybně. V naprosté většině případů mi nebylo ani horko, ani zima. Jen jednou, při -15 °C v plné rychlosti, už jsem na hlavě cítil trochu chladu. Při zpomalení hned vše OK. Těžko říct, jaký by byl pocit v přilbě, kde se dá uzavřít ventilace, možná podobná. Každopádně v takových velkých mrazech doporučuji vzít pod přilbu tenkou funkční čepičku.

Doporučená cena přilby Giro Jackson MIPS je 4 199 Kč.

+ plusy

 • lehká
 • funční ventilace
 • jemné a příjemné polstrování
 • jednoduchá a výborně funkční přezka na brýle
 • ventilační otvory a hrana přilby přesně lícují s brýlemi Giro
 • v přilbě je dobře slyšet
 • velké pogumované ovládací kolečko, lze posouvat i vertikálně
 • technologie MIPS

- mínusy

 • při velkých mrazech doporučuju vzít pod přilbu tenkou funkční čepičku, při rychlé jízdě může být zima

Diskuze: Giro Jackson MIPS

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy