Giro Grid Spherical - recenze (mini test) z 23.01.2022 - Recenze Giro Grid Spherical - SNOW.cz

Recenze Giro Grid Spherical (23.01.2022)

Recenze Giro Grid Spherical (Half-shell (měkké kryty uší) Přilby) na lyžařském a skialpovém webu SNOW.cz.

Přilby - Half-shell (měkké kryty uší) | Počet recenzí: 0 | Značka: Giro
Vložil: Petr Havelka - SNOW | Ročník: 2022 | Doba užívání: měsíc
+
vložit další recenzi k tomuto produktu (po přihlášení)

O technologii MIPS, která zvyšuje ochranu mozku při pádech, jste už nejspíš slyšeli, protože se stala standardem u přileb střední a vyšší třídy. Ovšem nejmodernější technologii Spherical, kterou se společností MIPS vyvinuly značky Giro a Bell, zatím naleznete jen v zimních a cyklistických přilbách právě těchto výrobců. V čem je rozdíl?

Zkušenosti s užíváním produktu

Nejprve zkusím svými slovy laicky popsat, jak technologie MIPS (Multi-Directional Impact Protection System) funguje. Když se uhodíte do hlavy, je to skoro vždy pod nějakým úhlem dopadu (přímý náraz vedoucí přesně do středu hlavy je velmi málo pravděpodobný). Spolu s nárazem dochází díky tření o podložku ke škubnutí hlavy, a tato energie se přenese částečně i na mozek. Ten se proto také uvede do rotačního pohybu a následně prudce zastaví. Dle výzkumů toto „škubnutí“ může mít za následek nezanedbatelné poškození mozku.

Technologie MIPS právě proti těmto rotačním silám bojuje. Mezi vnější skořepinu a hlavu vkládá další nezávisle se pohybující plastovou vrstvu, která je s helmou spojena pomocí pružných elastomerových úchytů. Při nárazu pod úhlem tedy vnější skořepina ztlumí hlavní náraz, a přilba díky kluzné MIPS vrstvě následně částečně rotuje kolem hlavy, a tím se redukuje výrazná část rotační energie, která by se jinak přenesla celá na mozek. Je to vlastně takové odpružení uvnitř přilby.

Spherical, dvě helmy v jedné
Největší výhodou systému Spherical z uživatelského hlediska je, že o něm vůbec nevíte. U standardního MIPS systému totiž vloženou plastovou vrstvu nejen vidíte, ale někdy i cítíte na hlavě. To platí nejvíce u cyklistických přileb, které jsou kvůli ventilaci méně vystlané z vnitřní strany, ale i u některých méně vyladěných zimních modelů se špatně umístěnou výstelkou jsem to zažil. Někdy se mohou zachytit vlasy do plastové žluté vrstvy, někdy vás její hrana může i tlačit do kůže. Toto se u verze Spherical stát nemůže, protože na hlavu vám dosedá celá vnitřní skořepina, která je následně elasticky/kluzně spojena s vnější částí přilby. Výhodou je skvělý komfort, neomezená zůstává i ventilace. Navíc každá část má jinou hustotu tlumicí pěny, což také zvyšuje komfort. Když si vezmete helmu do ruky, je působivé, jak celá vnitřní část nezávisle „klouže“ vůči zbytku.

Grid a jeho výbava
Všechny modely Giro s technologicky nejvyspělejším systémem Spherical patří do vyšších pater kolekce. Proto u modelu Grid můžete počítat například s regulovatelnou a uzavíratelnou ventilací (ventilační otvory jsou spíše menší, při teplotách kolem nuly vše fungovalo dobře), pomocí kolečka můžete precizně doladit obepnutí kolem hlavy, a to i ve vertikálním směru (v zadní části nad kolečkem je možno pás posouvat nahoru či dolů), pásek pod bradou má lehce ovladatelnou magnetickou přezku Fidlock, vnitřní pohodlná výstelka je ze značkového materiálu Polartec Power Grid, v zadní části jednoduše uchytíte pásek brýlí pomocí elastického popruhu.

Tvar helem Giro mi zpravidla sedí velmi dobře, nejinak je tomu u modelu Grid. Doporučuju vždy při nákupu důkladně zkoušet, a to i včetně brýlí. Pokud máte k helmě Giro brýle stejné značky, budete mít jistotu, že ventilační průduchy v brýlích navazují na ty v přilbě (vzduch lépe cirkuluje zorníkem a redukuje mlžení), a taky tvar „krojení“ horní hrany bude přesně sedět a nebude vám profukovat skulinami na čelo.

Závěrem
Giro Grid Spherical je velmi lehká přilba (400 g v testované velikosti M) s nejpokročilejším provedením systému MIPS. Spherical, který najdete jen u zimních helem Giro, využívá dvou nezávisle na sobě pohyblivých skořepin, takže o něm ani nevíte. Grid je špičkově vybavený model s regulovatelnou ventilací, kterému nemohu nic vytknout, protože i vyšší cena kolem 6000 Kč nevybočuje nad cenovou hladinu obdobně vybavených helem jiných značek.


Přilby a brýle Giro dováží společnost Progress Cycle.


+ plusy

  • „neviditelný“ systém MIPS Spherical, ve srovnání s klasickým MIPS 100% pohodlí
  • nízká hmotnost
  • dobře fungující regulovatelné větrání
  • dobrý fit a regulace obvodu vč. vertikálního posunu v zadní části

- mínusy

  • cena je vyšší, ale odpovídá cenové hladině obdobně vybavených helem jiných značek, které ale nemají MIPS Spherical

Diskuze: Giro Grid Spherical

K recenzi nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Komerční tipy