Sierra Nevada (Pradollano) - aktuální report z 06. - 07.04.2014 - SNOW.cz

Sierra Nevada (Pradollano) aktuální report z 06. - 07.04.2014

    průměrné hodnocení:

Španělsko Španělsko - Sierra Nevada

  • autor: Tomáš Roba - SNOW
  • hodnocení:
  • návštěva od: 06.04.2014 do: 07.04.2014
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Zní to neuvěřitelně, ale na jihu Španělska se dá lyžovat až do začátku května. Jediné lyžařské středisko pohoří Sierra Nevada nabízí 105 km propletených sjezdovek všech druhů obtížností a hlavně neuvěřitelné výhledy jak do vnitrozemí (z celého areálu), tak na Středozemní moře (z nejvyššího bodu areálu) a za dobré viditelnosti dokonce až do Maroka!


Moc možností lyžování s výhledem na moře v Evropě nenajdete

Sierra Nevada je navíc snad jediné plnohodnotné středisko v Evropě, kde můžete zkombinovat lyžování a koupání v moři v jeden den. :-) Tuto kombinaci by tedy mohla nabídnout i Skandinávie, ale tam by se o koupání v moři dalo mluvit jen v uvozovkách. :-) I když i u Sierra Nevady se sluší přiznat, že v době, kdy se tam stále lyžuje (duben až květen), moře samozřejmě nenabídne letní teploty (pouze 16 až 17 st.). Ale opalování na pláži bylo možné už nyní, kdy se teploty vzduchu pohybovaly kolem 25 st.. :-)


Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Areál je vcelku kompaktní, dá se projet bez problémů za jeden den. Ale sjet úplně všechny varianty sjezdovek by díky jejich spletitosti trvalo i několik dní.

Areál je ve spodní části tvořen úzkým údolím, jímž vede ústřední modrá sjezdovka, ke které připojují většinou červené a černé sjezdovky z obou stran údolí.

Vrchní částí areálu je široká mísa Borreguiles s širokánskými modrými sjezdovkami pro děti nebo začátečníky, nad nimiž pokračují sjezdovky do nejvyššího patra areálu s většinou červenými sjezdovkami. Další menší části areálu tvoří náhorní plošina Loma de Dílar se snowparkem a modrými ranvejemi a vedlejší údolí Laguna de Las Yeguas s červenými a červenomodrými sjezdovkami.


Celé horní patro areálu

Sněhové podmínky:

Výborné. Středisko hlásí 40 až 250 cm sněhu, poslední sněžení minulý týden, v současné době ideální jarní podmínky. Ráno vše zmrzlé, postupně (dříve či později dle nadmořské výšky) sníh příjemně natává, a odpoledne se lyžuje na těžkém mokrém sněhu.


Dopoledne se od lyží pěkně "prášilo"

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lanovky spíše staršího data - dvě kabinky, a kombinace odpojitelných (většina) a neodpojitelných (jen pár) 4sedaček a jedné 6sedačky, všechny bez bublin. Jeden vlek obsluhující asi nejširší červenou sjezdovku v celém areálu.


Nad sjezdovkami ční jeden z největších a nejcitlivějších teleskopů světa

Zalidněnost:

V neděli značná, příležitostně i fronty na pár minut, ale jinak většinou bez čekání. Sjezdovky nárazově přeplněné, ale dalo se najít volné místečko. :-)
V pondělí ráno jsme měli sjezdovky naprosto sami pro sebe. V půl desáté jsme z lanovky s výhledem na horní část areálu počítali lyžaře na prstech jedné ruky. Později lidí přibylo, ale stále to nebyla ani polovina toho, co o víkendu.


Ústřední "náměstí" Borreguiles

Občerstvení a aprés-ski:

Na sjezdovkách několik restaurací v ústřední části Borreguiles vč. stejnojmenné obrovské samoobslužné restaurace, kde dostanete takové porce, že si můžou dát dva dospělí společně jednu porci. :-)

Po lyžování je v Pradollanu nespočet restaurací a barů, wellness nabízí pouze hotel Melia Sol Y Nieve, a to i pro neubytované.

Za prohlídku stojí město Granada, která je od Sierra Nevady vzdálená asi 40 minut cesty (35 km), a v ní Alhambra, největší arabský palácový komplex v Evropě, nebo s dětmi muzeum vědy Parque de las Ciencias.


Palác Alhambra v Granadě

Doprava do střediska a parkování:

Autem - ideálně pro ty, kteří chtějí na jaře cestovat po Španělsku a lyžování v Sierra Nevadě by pro ně bylo zpestřením během cestování.

Letadlem - přímé lety do Malagy zajišťuje Smartwings, odkud to je do střediska kolem 160 km. Dá se letět i do bližší Granady, ale tam to bývá dražší.

+ plusy

  • jistota sněhu
  • pestrost sjezdovek
  • výhledy!
  • exotika

- mínusy

  • velká vzdálenost z ČR

Zajímavé odkazy

Homepage střediska - http://sierranevada.es
Ceny skipasů - http://en.sierranevada.es/…-prices.aspx

Všeobecné info:
www.spain.info
www.turgranada.es
www.turismoandaluz.com

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Madesimo

Madesimo

Madesimo

Madesimo

Madesimo

Madesimo

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 12
Otevřené sjezdovky 0 z 37 km