Innsbruck - Patscherkofel - aktuální report z 16.02.2012 - SNOW.cz

Innsbruck - Patscherkofel aktuální report z 16.02.2012

Innsbruck - Patscherkofel - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

  • autor: Jan Herget
  • návštěva od: 16.02.2012 do: 16.02.2012
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Z hlediska náročnosti a počtu kilometrů sjezdovek najdete v Tyrolsku určitě zajímavější skiareály. Patscherkofel by přesto neměl vynechat žádný skutečný milovník lyžování - je totiž unikátní nejen svým nádherným výhledem na město Innsbruck, ale především svojí olympijskou historií.

Patscherkofel se již dvakrát proměnil v kulisy divadla s názvem zimní olympijské hry. V roce 1964 zde ve sjezdu zvítězil rakouský sjezdař Egon Zimmermann. Video z olympiády si můžete prohlédnout zde: http://www.youtube.com/watch?…

O 12 let později to dokázal zopakovat legendární Franz Klammer. Jeho zlatou jízdu můžete shlédnout tady: http://www.youtube.com/watch?….

Dobu největší slávy připomíná nejen “historická” kabinka z vesničky Igls, ale i červená pista pod názvem Olympiaabfahrt.

Středisko je oblíbené především mezi Innsbručany, pro něž je Patscherkofel “Hausberg” (domácí horou). Podobně jako v Liberci na Ještěd, i sem totiž jezdí místní MHD, konkrétně autobusová linka.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Se svými 20 kilometry sjezdovek patří Patscherkofel rozhodně menší skiareály. I když se sjezdovky na první pohled nezdají, tak převýšení přes 1 000 metrů a prudký sklon minimálně v úvodních pasážích vyžadují jistou lyžařskou zdatnost. Ne náhodou se tu hned dvakrát jela královská olympijská disciplína, tj. sjezd mužů. Z horní stanice lanovky si můžete zvolit mezi červenou sjezdovkou Olympiaabfahrt a modrým rodinným sjezdem. Každá z nich má i varianty, a tak si v horní části areálu můžete vybírat celkem mezi 4 sjezdovkami.

V dolní části Heiligwasser si pak můžete vybrat ze 3 krátkých červených sjezdovek. V levé části si můžete zkusit závod proti času - je tam postavený permanentní obří slalom vybavený časomírou. Pokud necháte auto v Iglsu, tak si na závěr ještě užijete sjezd přes místní louky až ke spodní stanici kabiny.

Minulý týden ovšem napadlo 80 centimetrů čerstvého sněhu a tak se tato čistě sjezdovková záležitost proměnila v zajímavou freeride arénu. Pokud budete mít podobné štěstí, tak se můžete těšit na prudké sjezdy mezi stromy. Důležité je držet se mezi kabinkou nalevo a sedačkou Panoramabahn napravo. Až na pár úseků se skálami se vesměs jedná o příjemné ježdění v lese. Na své si přijdou i freestylisti. V nadmořské výšce 1900 metrů tu totiž od loňské sezóny provozují Snowpark Innsbruck. Jeho setup si můžete prohlédnout tady.
http://www.patscherkofelbahnen.at/…sbruck/setup

Pro rodiny s dětmi jsou tu připraveny hned 2 dětské snowparky. Jeden v pravé části Heiligwasseru a druhý u dolní kabinky v Igls.

Sněhové podmínky:

V polovině února panovlay optimální sněhové podmínky. Nedlouho před tím hodně nasněžilo a sněhu bylo stále více než dost. Na stránkách se uvádí 150 cm na vrcholku a 80 cm v údolí a vcelku to odpovídalo realitě.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Kromě historické kabiny, která pamatuje ještě olympijské časy, slouží jako páteřní lanovka moderní čtyřsedačka Olympiaexpress. V horní části Patcherkofelu ještě jezdí další čtyřsedačka Panoramabahn a 2 kotvy. V dolní části jsou kromě dětského koberce ještě 2 kotvy. Kotva jezdí i na cvičné louce v Iglsu.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Patscherkofel je domácí kopec pro Innsbručany, takže je určité dobře přijít ve všední den a ideálně dopoledne. Pak s velkou pravděpodobností budete jezdit sami. Kolem druhé až třetí hodiny začínají přijíždět školáci a pak i pracující. Ale nemusíte mít strach, podobných kopců je v blízkém okolí Innsbrucku hned několik.

Občerstvení a aprés-ski:

Při přepočtu na počet kilometrů sjezdovek nabízí Patscherkofel slušný nadstandard v počtu restaurací - na horní stanici můžete využít služeb Panorama Café Restaurantu a u nástupní stanice Olympiaexpresu si můžete sednout do restaurace Olex. Pokud je teplo a svítí sluníčko, tak zkuste Siglu bar. Kromě obligátní apres-ski kupole tam totiž najdete plážové koše, do kterých se můžete uvelebit a užívat si panoramatických výhledů na Innsbruck.

Doprava do střediska a parkování:

Při cestě z Prahy si můžete vybrat mezi klasickou cestou po dálnici ve směru Regensburg, Mnichov, Kufstein a Innsbruck. Vzhledem k rychlostnímu omezení na rakouské dálnici (100 km/h), které výrazně zpomalí závěrečný úsek, se vyplatí zamyslet se nad alternativní cestou přes Garmisch. Časově to vyjde takřka na stejno a ušetříte za dálniční známku. Přímo do střediska se můžete dostat autobusovou linkou J, která je pro lyžaře zadarmo. Pokud nevyužijete autobusové linky, tak můžete parkovat zadarmo jak v Iglsu u dolní kabiny, tak u nástupní stanice Olympiaexpressu.

+ plusy

  • na světě nenajdete mnoho podobných míst, kde by se hned dvakrát jela nejtěžší olympijská disciplína
  • pokud se ubytujete v Innsbrucku, tak můžete na kopec dojet autobusovou linkou J
  • jako součást skiregionu Olympia SkiWorld zajímavá alternativa i k mnohem větším skiareálům
  • nový snowpark ve výšce 1 900 metrů nad mořem

- mínusy

  • dvacet kilometrů sjezdovek ve středisku není mnoho, ale pokud vám nevadí jezdit na stejné sjezdovce, tak se nemusíte bát
  • nefunkční sedačka až na samotný vrchol Patscherkofelu
zpět na přehled všech reportů reagovat na report