Český Jiřetín - aktuální report z 15.01.2017 - SNOW.cz

Český Jiřetín aktuální report z 15.01.2017

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Krušné hory

Český Jiřetín - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: BigBang
 • hodnocení:
 • návštěva od: 15.01.2017 do: 15.01.2017
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Přibližně 20 km z Litvínova se nachází obec Český Jiřetín. V zimě jediná sjízdná silnice z české strany nás sem navede právě z Litvínova kolem dalšího menšího skiareálu Klíny a kolem vodní nádrže Fláje s unikátní dutou pilířovou hrází, jedinou svého druhu v České republice. Jelikož jsou Fláje zásobárnou pitné vody pro přilehlé okolí, platí kolem přehrady Ochrané vodní pásmo I., což kromě zákazu vstupu neumožňuje využití chemických posypů. Zhruba v polovině stoupání z Litvínova ke Klínům nás čeká značka upozorňující na konec chemického posypu a začne souvislá vrstva uježděného sněhu. Během cesty ještě pravděpodobně narazíme na mraveniště na Klínech, které nás možná bude stát trochu nervů s rozjezdy do kopce, ale to nic nemění na tom, že pokračujeme dále od tohoto ruchu a sedačkové lanovky. Minuli jsme Flájskou oboru i přehradu a sjíždíme do Českého Jiřetína. Kroutíme se po úzké silnici podél Flájského potoka až narážíma na první parkoviště. Pokud vám nevadí přibližně 200m výšlap v lyžařských botách do kopce, můžete zde zaparkovat a začít zde. Pokud se vám až tak moc šlapat nechce, cedule na parkovišti u silnice oznamuje, že další parkování se nachází přibližně za dalších 500 m. Pokud se tedy vydáte dále, dorazíte k dalšímu parkovišti u silnice s přibližně stejným výšlapem, ale musíte navíc dbát na okolní provoz. Pro pohodlné je zřízeno ještě jedno parkoviště blíže vleku, ovšem abyste se dostali tam, musíte vyjet úzkou cestou do poměrně prudkého kopce. Jsme tedy na místě, jdeme si koupit permici. Je potřeba trochu hledání, pokladna je označena jen malým nápisem, který se hravě schová za frontu lidí čekajících na vlek. Jedná se o komorní areál, ze kterého na vás dýchne velká nostalgie. Permice jsou papírové a kontrola probíhá manuálně vlekařem, když poprvé nastupujete nebo když si vás nepamatuje. Rozhodně nenarazíte na turnikety a čipovky, jen pěkně postaru. A přesně taková atmosféra se line celým areálem.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Areál nabízí celkem tři sjezdovky.
Nejdůležitější, dalo by se říci páteřní sjezdovkou je U kostela. Jako jediná disponuje umělým zasněžováním - sprchami. Tato sjezdovka byla během mé návštěvy nejplnější, avšak na poměry jiných středisek stále poloprázdná. V mapkách je značena jako červená s modrou spodní polovinou. Můj osobní názor je takový, že by si asi tu modrou zasloužila až od shora. Horní část nabízí příjemný sklon pro pilování oblouků, aby uprostřed došlo na zúžení do jakéhosi hrdla, které nás vyplivne na širokém letišti, jež je lemováno vleky po obou stranách a slalomovými sprchami uprostřed.
Druhou nejvytíženější sjezdovkou během mé návštěvy byl Čerťák. Značen černě, sklonem spíše červený svah připomíná „staré časy“. Úzký pruh obtéká ostrůvek lesa s na jednu stranu odkloněnou vrchní partií až se slévá s linií vleku v dolní polovině. Traverz mezi sjezdovkou U kostela a Čerťákem je po louce podél vedení nízkého napětí. Je to téměř po rovině nějakých 400 m, tudíž je vhodné nabrat dostatek rychlosti v horní části U kostela, abychom se vyhnuli co nejvíce bruslení. Opačným směrem není nutné kumulovat rychlost, jelikož je trverz z kopce více a ústí pod nástupem krátkého vleku.
Třetím svahem jsou Mlejnky. Mé srdce si získaly příjemným sklonem a také tím, že nás tam lyžovalo tak 20 maximálně. Svah je značen modře, ale pocitově mi přišel prudší než horní pasáž sjezdovky U kostela. Traverz „od kostela“ je celkem bez problémů, stačí vystoupit U kostela z vleku na druhou sranu a dát si pozor, abychom nedostali vracející se pomou. Pár odpichům nebo troše bruslení se nevyhneme, ale není to nic strašného. Při cestě zpět opět musíme vystoupit na druhou stranu z vleku a vydat se podél dřevěných tyčí a značení po cestě směr les. V lese nás čeká úzká, přibližně metr široká neupravená cestička dodávající freeridový nádech. K okusení prašanu přímo vybízejí louky podél sjezdovky Mlejnky a na druhé straně od vleku v horní části trati U kostela.

Sněhové podmínky:

Vzhledem k bídě předchozích let a štědré nadílce od začátku roku na naše poměry vynikající. V předchozích dnech i během návštěvy byla nebesa otevřena a Svatý Petr nakloněn. O příznvosti podmínek svědčí přinejmenším provoz sjezdovek Mlejnky a Čerťák.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

K obsluze svahu U kostela slouží 3 vleky. Jedna dlouhá poma s nástupem u kasy. Druhá krátká poma, přibližně do poloviny sjezdovky, který využívají začínající lyžaři. Třetím vlekem na tomto svahu je malý „s klacky“ na držení pro ty úplně nejmenší. Sjezdovku Mlejnky obsluhuje typově stejná poma jako U kostela a Čerťák má nastarosti kotva. Všechny vleky (ten malinký dětský nedokážu posoudit) již mají několik křížků na krku. Díky malé přepravní kapacitě sice mohou vznikat fronty na nástupu, ale má to svoji obrovskou výhodu. Slabým místem je vlek a tak sí můžeme užívat volný svah. Na každé nástupní stanici „ohřívárna“ se židlemi a stoly.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Občerstvení a aprés-ski:

Bufet na nástupu vleku U kostela nabízející hamburgery, sekanou do housky aj. Nezkoumal jsem hlouběji.

Doprava do střediska a parkování:

Příjezd po sněhu. Parkování vzhledem k návštěvnosti adekvátní. V neděli v 10 h bylo horní parkoviště u kostela napůl prázdné. Do Jiřetína jezdí linka z Litvínova. Pokud se vám nechce riskovat případné zapadnutí a jiné problémy, můžete jej využít. Jestli po cestě autem dojedete bus, cesta může být zdlouhavá, jelikož s pojede opravdu hodně pomalu a opatrně. Příjezd z neměcké strany jsem nezkoumal.

+ plusy

 • komorní atmosféra
 • lyžařská škola
 • přívětivá obsluha
 • ohřívárny/odpočívárny u každé sjezdovky

- mínusy

 • závislost na přírodním sněhu
 • příjezdová cesta
 • roztrhanost - zdlouhavé traverzy

Zajímavé odkazy

ski.ceskyjiretin.cz

zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

09.02.2019  | Český Jiřetín

 • autor: plamice
 • hodnocení:
Konečně i v této oblasti je bohatá sněhová nadílka a tak o víkendu jezdí všechny čtyři vleky, dvě pomy u kostela, Mlejnky a Čerťák. Příjezd do Českého JIřetína od Klínů po silnici se sněhem, sypané štěrkem. Před polednem celkem fronta na velkou pomu, jinak na Mlejnkách a Čerťáku prázdno, jen po pár lidech. Sněhu hodně, díky sluníčku a vyšším teplotám již více rozbředlý, ale i tak se dalo ještě dobře zalyžovat. Jen ty přejezdy na Mlejnky a Čerťák jsou trochu nepohodlný, ale dá se. :-) Otevřeny občerstvení na všech třech místech. Ochotný vlekaři pomáhající začátečníkům. Příjemně strávená sobota.

06.01.2019  | Český Jiřetín

 • autor: plamice
 • hodnocení:
Krátká odpolední návštěva v Českém Jiřetíně bohatě stačila. Sněhová nadílka skoro žádná, přes den mrznoucí déšť, na silnici ledovka. V provozu jen dva vleky u kostela. Horní část delší sjezdovky totálně vydřená a spíš namrzlá, dole sníh lepší, ale místy stejně hlína. Novinka pro letošek: skipasy na čipové karty a nové turnikety, půlden za 250,-, celý den 350,-, možnost bodovek za 20 až 25 Kč jedna jízda. V Ústeckém kraji horám ten sníh prostě nějak zatím nepřeje...

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Špindlerův Mlýn - Medvědín

SNOW tipy