Kouty - aktuální report z 09.02.2013 - SNOW.cz

Kouty aktuální report z 09.02.2013

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Jeseníky

Kouty - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: V0174
 • návštěva od: 09.02.2013 do: 09.02.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na Moravě nebydlím dlouho, jedno z nejznámnějších místních středisek jsem tak navštívil poprvé. Díky dopravě autobusem zdarma se vyšší cena 595 Kč za celodenní permanentku smazala a mohl jsem si tak užívat svahy téměř alpských parametrů. Bohužel však o české šířce a naplněnosti.

Celkově na mě středisko působilo moderně, ale některé věci by mohly být řešené lépe (přístup na svah od pokladny a parkoviště) a svahy byly v sobotu poměrně plné. Na druhou stranu si provozovatel zřejmě uvědomuje blízkost dalších srovnatelných středisek a tak se snaží udržovat zlomek cena/výkon na co nejnižší hodnotě.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Reportů je tu ke Koutům mnoho, popisovat jednotlivé sjezdovky by tak bylo nošením běžkařů do Jizerek. Místo toho se zaměřím na jejich stav během mé návštěvy.

Začněme odshora. U Vrtulí byla naprosto plná, naštěstí díky mírnému svahu se člověk nemusel příliš ohlížet dozadu - nikomu to prostě rychleji nejede. Ke konci dne se v dolní prudší části u dojezdu ke spodní stanici souběžné kotvy vytvořily (na pohled) krásné modré plotny.

Zdánlivě lehčí ze dvou dlouhých červených, Hřebenovka, doplácí právě na svou nižší obtížnost. Mírně pokročilí, kteří si však na Medvědí zatím netroufnou, z její červené i následné modré části nadělali u nás bohužel běžnou kombinaci plotna - mulda. Kvůli zataženému počasí a severní orientaci svahů byla rozlišitelnost terénu na vyšší vzdálenost malá a tak jsem se smýkal s ostatními, protože "poslat" to tam po hranách, tak možná také po nějaké větší muldě skončím v lese. Dojezd k lanovce, který je společný s příjezdem od horní stanice kotvy U Snowparku byl nejhorší z celého střediska, ke konci plný desetimetrových ploten posetých ležícími snowboardisty a těch, kterým je líto brousit hrany.

Paradoxně mi tak přišla jednodušší prudší Medvědí, která by si dle mého názoru zasloužila černou barvu. Kupodivu si tam sníh poměrně dlouho udržel rozumnou strukturu a až kolem druhé se začaly objevovat nepříjemné plotny v levé části a muldy v pravé (sjezdovka je příčně skloněná a navíc se stáčí doleva, sníh se tedy přesouvá do pravé části).

Krátká červená K Snowparku byla zajímavá postaveným slalomem, kvůli její délce ji však většina lidí zřejmě navštívila jen při sjezdu dolů k autu / na oběd.

Sněhové podmínky:

Sněhu bylo dost. Místa vydřená na hlínu na sjezdovce jsem nepotkal a i mimo ni byla situace dobrá.

Sníh je klasický ledový základ a na něm několik centimetrů technického sněhu. Při takovém množství lidí samozřejmě nemá tento stav šanci vydržet až do čtyř, na druhou stranu lepší jezdit po ledě než po hlíně :-)

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Šestisedačka, chlouba Koutů. Nutno říct, že bez front - víc než 2 až 3 minuty jsem nečekal. Těžko zhodnotit, jestli jsme chytili méně lidí, nebo je kapacita sedačky na hraně kapacity sjezdovek, a lidi tedy nestíhají dojíždět dolů.

Pro příznivce modrých sjezdovek je u horní stanice lanovky kotva podél sjezdovky U Vrtulí, dále se lyžař dočká kratší kotvy K Snowparku, dětského koberce a loučky a pomocného přibližovacího lana, které vám pomůže s přístupem ke sjezdovkám. Pokud raději nevezmete lyže na ramena jako většina.

V areálu se na náměstíčku vyskytuje půjčovna (400 Kč za lyžařský set na den), servis Montana (350 Kč malý servis), WC, bankomat, sportovní obchod, několik restaurací a další služby, o kterých si můžete přečíst na webu, vybavenost tedy hodnotím dobře.

Jedna z nevýhod areálu je dlouhý příchod ke sjezdovkám. Z náměstíčka musíte přejít most, projít/projet po zledovatělé cestě, vyšlápnout si krátký kopec (nebo se svézt na zmíněném provázkovém vleku) a pak teprve se ocitnete u spodní stanice kotvy K Snowparku. Škoda, že provozovatel kotvu neprodloužil až dolů k potoku, ideálně až za něj.

Zalidněnost:

Co jsem sledoval webkamery přes pracovní týden, lidí nebylo moc. V sobotu však byla situace podstatně horší. Už jsem samozřejmě lyžoval v nacpanějších střediscích, sjezdovky v Koutech však k rychlé jízdě přímo svádějí a ta při tolika lidech možná není, jak kvůli riziku srážky, tak kvůli rychle vytvořeným muldám.

Strávil jsem tak dost času čekáním na uvolnění sjezdovky, abych si užil deset vteřin rychlejší jízdy a pak brzdil před plahočícími se začátečníky přes celou sjezdovku.

Šestisedačka je tedy fajn, teď to ale chce rozšířit sjezdovky, nebo lépe jednu až dvě přidat. O dlouhou modrou si areál přímo říká.

Nutno dodat, že v době návštěvy měly některé regiony jarní prázdniny, stav tak může být jindy lepší. S nadprůměrným safe-ski ratio SNOW si nicméně dovolím nesouhlasit.

Občerstvení a aprés-ski:

Na webu areálu jsem se dočetl o čtyřech restauracích. Z nich jsem navštívil jednu, samoobslužnou Nad Lávkou. Restaurace je zařízená moderně, jednoduše a ceny jsou příznivé. Pokud si dobře pamatuju - 25 Kč polévka, 55 Kč moravský vrabec, 27 Kč pivo. Přijímají karty (jen jim to hrozně dlouho trvá).

Pokud se vám nechce scházet od sjezdovek dolů, u horní stanice lanovky je bar i s vnitřním posezením, ceny jsou však samozřejmě vyšší.

Doprava do střediska a parkování:

Přístupnost střediska je výborná. Díky pozici parkovišť přímo u silnice první třídy se dostanou i ti, kteří považují zimní gumy za zbytečný luxus. Parkoviště má prý kapacitu 600 aut, naplněnost jsem nezkoumal.

Příjezd je možný i hromadnou dopravou. Autobus staví hned u střediska (zastávka Kouty nad Desnou, restaurace), od vlaku je to 850 m po silnici.

My jsme využili autobus zdarma z Brna (jede i z Přerova, Prostějova a Olomouce), který překonal moje představy. Autobus odjel přesně v 6.30, ve středisku byl v 8.33 (jezdit se začíná v 8.30), řidič byl příjemný, žádná buzerace ohledně kontroly skipasů... nemůžu než doporučit.

+ plusy

 • Dlouhé sjezdovky s velkým převýšením, které uspokojí i náročného lyžaře
 • Dobrá vybavenost
 • Poměrně rychlá šestisedačka
 • Autobus zdarma

- mínusy

 • Zalidněnost - jen dvě sjezdovky na šestisedačkovou lanovku
 • Obtížnější přístup k vlekům od pokladny
 • Cena permanentky (595 Kč / den)
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

18.02.2020  | Kouty

 • autor: LBS
 • hodnocení:

Vzhledem ke koupi dospělých skipasů přes Skipasomat bylo jasné, že v Koutech strávíme jeden den naší dovolené. Ráno jsme vzhledem k počasí zvažovali, jestli do toho jdeme, nebo raději dáme přednost termálům, nakonec jsme však zůstali a byl z toho hezký den na lyžích.

13.02.2020  | Kouty

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

Po pěti letech jsem zavítal do Koutů a zřejmě sem dalších pět let nepojedu. Převládají rozporuplné pocity - na jednu stranu dlouhé sjezdovky až 3 km, na stranu druhou ploché traverzy, kde se musí bruslit a problematický vstup do areálu.

09.02.2020  | Kouty

 • autor: rradek
 • hodnocení:

Jednalo se o první návštěvu v letošní zimě, a tak jsem byl zvědavý, co mě čeká. K nějakému posunu k lepšímu ale nedošlo. Dopoledne horší viditelnost v horní části, odpoledne slunečno. Vzhledem k podmínkám to vidím na 3 vločky.

09.02.2020  | Kouty

 • autor: Bobulini
 • hodnocení:

Koutům jsem se dlouho vyhýbal, považujíce je za jakousi olomouckou snobárnu, ale zlákal velmi výhodný voucher. Nakonec dobrý. Včera jsme si omrkli na běžkách a dnes se přidali k lyžařům. Příjemné bylo víkendové lyžování bez front, svahy dobře upravené, i když v tomto režimu zimy nemůžeme čekat nic j...

18.01.2020  | Kouty

 • autor: Kiwi
 • hodnocení:

Kouty jsou určitě jedno z nejmodernějších středisek v ČR, jsou dobře dopravně dostupné včetně možnosti přijet vlakem, autobusem, autem. Většina infrastruktury je okolo 10 let stará. Je myšleno na děti a vleky Obrázek a U vrtulí a jim přilehlé svahy jsou svým sklonem vhodné pro začátečníky.

04.01.2020  | Kouty

 • autor: tadeas.sek
 • hodnocení:

Dorazili jsme dnes do střediska v 8.30, lyžuje se od 8.45. Byly asi -2 °C, svahy relativně hezky narolbované. Zpočátku nebylo moc lidí, jezdilo se nahoru dolů, bez front. Dopoledne to bylo dobré, v poledne a odpoledne se ze svahu stal sebevražedný a byla to jedna ledová hora. Téměř nesjízdný a i já ...

02.01.2020  | Kouty

 • autor: tadeas.sek
 • hodnocení:
2.1 jsme navštívili Kouty nad Desnou. Dorazili jsme kolem 11. hod. a lyžovali jsme do 15 hod., protože už to pak víc nešlo. Lidí bylo přiměřeně, ani málo, ani moc, ale svah byl ledová hora - velmi náročné lyžování. Funguje jenom jeden svah, ale i tak se jezdí za plnou cenu, nicméně lyžování poměrně dobré. Doporučuji tedy, kdo chce navštívit, tak ať si přivstane a dojede na otvíračku. Jinak velmi kvalitní 6sedačka a velmi příjemní vlekaři! Středisko teda doporučuji na dopolední lyžování.

02.03.2019  | Kouty

 • autor: rradek
 • hodnocení:

V sobotu to vypadalo na krátkodobý návrat zimy, a tak jsem vyrazil zjistit, co je nového. No nového není nic, ale lyžování jsem si užil víc, než jsem čekal. Po celý den teplota kolem -3 °C a hlavně lyžování bez front. Jen viditelnost byla místy horší.

17.01.2019  | Kouty

 • autor: SKUL
 • hodnocení:
Návštěva střediska po delší době přinesla velké zklamání, sedačky na lanovce pokryté ledovou krustou, kterou nikdo neřeší, po čtvrtém svezení mokrý zadek i záda z ledu, který pod vámi roztává - obsluha lanovky schovaná. Sjezdovky v provozu dvě ze tří (Medvědí zavřená) a jejich úprava žalostná, rolba možná včera, po nočním sněžením už nic. To vše za "pouhých" 660 Kč na 4 hodiny, poměr cena / služba katastrofa - nikdy více!

04.01.2019  | Kouty

 • autor: kejsina
 • hodnocení:
Převládá rozčarování. Uzavřena sjezdovka Medvědí, v průběhu dne rozvoz sněhových děl a zahájeno zasněžování. Pohodová a Hřebenovka v provozu, úprava v noci neproběhla, tak hned od rána ledové plotny a vyhrnutý sníh. Nedobrý dojem umocňovala trénující mládež, která se průběžně stěhovala po areálu. Sněhu na sjezdovkách dostatek, ale co z toho, když to bylo neupravené. Lanovka standard, občas zastaví. Velké mínus je obalení každé druhé sedačky plachtou s reklamou pivovaru. Plachta v chladu pěkně chladí a na omak v rukavicích je o poznání víc klouzavá než normální sedačka. Lidí málo, lanovka bez čekání.

29.12.2018  | Kouty

 • autor: Lucik
 • hodnocení:

Teplejší počasí a mlha, ale i přesto poměrně dobré lyžování. Na to, že byla sobota, tak lidí nebylo až tak moc. Celkově spokojenost.

08.04.2018  | Kouty

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Přestože předpověď počasí na neděli byla typicky jarní, rozhodli jsme se navštívit skiareál Kouty, i s ohledem nabídky 50% slevy na skipas. Vše dopadlo nad očekávání dobře, sjezdovky byly výborně připraveny, v provozu byly dvě hlavní sjezdovky a vzhledem k nízké návštěvnosti cca 30 lyžařů zůstaly pr...

27.01.2018  | Kouty

 • autor: Lucik
 • hodnocení:

Kouty jsou mé oblíbené středisko. Podle webu slibovali 100 cm sněhu, ale i přesto byla sjezdovka Medvědí zavřená. Od rána bylo mlhavo a lehce nad nulou. Ale i tak jsem si lyžování užili a uprava sjezdovek nebyla špatná.

20.01.2018  | Kouty

 • autor: bobu
 • hodnocení:

Poprvé v tomto středisku - celkem spokojenost, ale pár věcí by se dalo vylepšit.

30.12.2017  | Kouty

 • autor: doum25
 • hodnocení:

Vzhledem k tomu, že jsme se letošní silvestrovské oslavy rozhodli trávit v Jeseníkách, navštívili jsme odpoledne v den příjezdu (30. 12.) největší jesenický areál Kouty. Byla to naše první zimní návštěva tohoto střediska, v létě jsme zde již byli.

26.12.2017  | Kouty

 • autor: Atrej
 • hodnocení:

Přijeli jsme v 9:30 do Kout nad Desnou. Půjčili jsme lyže - k půjčovně musím dodat, že je na vysoké úrovni. Co mně vytocilo, ze se zde nepujcuji brýle. Sjezdovky vetsina otevřená, hlavni hit byla trikilometrova Pohodova, lidi nebylo mnoho a vzhledem k sirce sjezdovek zde ani vice lidi nebude problém...

25. - 26.03.2017  | Kouty

 • autor: pmaja
 • hodnocení:
Do Koutů jsme zavítali na lyžařské závody. V zimě jsme zde byli poprvé a určitě ne naposledy. Středisko jsme navšívili i v létě, kdy jsme si užili sjezd na koloběžkách a velmi zajímavou exkurzi na Dlouhé Stráně. Na sjezdovkách leží stále dostatečné množství sněhu. Ráno bylo mrazivo, sjezdovky byly krásně zmrzlé a výborně upravené. Kvůli poměrně chladnému počasí vydržely v dobrém stavu i přes poledne. Lyžařů bylo velmi málo, takže jsme si opravdu dobře zalyžovali. Přestože podmínky byly vynikající - ranní mráz, slunce a modrá obloha, lyžařů bylo velmi málo - fronty se netvořily vůbec žádné. Ceny přijatelné a velký výběr jídel.

25.02.2017  | Kouty

 • autor: rradek
 • hodnocení:

Před první návštěvou střediska v tomto roce jsem měl obavu, co udělala předchozí obleva s kvalitou sněhu. Hned po první jízdě jsem byl ale mile překvapen a spokojenost vydržela po celý den i díky teplotě těsně pod nulou.

11.02.2017  | Kouty

 • autor: Spenat
 • hodnocení:

Středisko jsme navštívili v rámci víkendové dovolené v Jeseníkách. Bylo příjemné a sněhové podmínky dobré (když vezmu v potaz minulý rok).

11.02.2017  | Kouty

 • autor: Lucik
 • hodnocení:

Letos jsem vyrazila do Koutů poprvé. Středisko slibovalo 100 cm sněhu a počasí mělo být slušné. Na to, že byla sobota, tak lidí nebylo zase tak moc. Dlouhé fronty se netvořily. Sjezdovky a lanovky byly v provozu všechny. Návštěvu hodnotím pozitivně, Kouty jako vždy nezklamaly.

Další reporty ze střediska: Kouty

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Výška sněhu 60 cm
Otevřené lanovky a vleky 6 z 6
Otevřené sjezdovky 12 z 21 km