Kouty - aktuální report z 09.02.2013 - SNOW.cz

Kouty aktuální report z 09.02.2013

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Jeseníky

Kouty - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: V0174
 • návštěva od: 09.02.2013 do: 09.02.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Na Moravě nebydlím dlouho, jedno z nejznámnějších místních středisek jsem tak navštívil poprvé. Díky dopravě autobusem zdarma se vyšší cena 595 Kč za celodenní permanentku smazala a mohl jsem si tak užívat svahy téměř alpských parametrů. Bohužel však o české šířce a naplněnosti.

Celkově na mě středisko působilo moderně, ale některé věci by mohly být řešené lépe (přístup na svah od pokladny a parkoviště) a svahy byly v sobotu poměrně plné. Na druhou stranu si provozovatel zřejmě uvědomuje blízkost dalších srovnatelných středisek a tak se snaží udržovat zlomek cena/výkon na co nejnižší hodnotě.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Reportů je tu ke Koutům mnoho, popisovat jednotlivé sjezdovky by tak bylo nošením běžkařů do Jizerek. Místo toho se zaměřím na jejich stav během mé návštěvy.

Začněme odshora. U Vrtulí byla naprosto plná, naštěstí díky mírnému svahu se člověk nemusel příliš ohlížet dozadu - nikomu to prostě rychleji nejede. Ke konci dne se v dolní prudší části u dojezdu ke spodní stanici souběžné kotvy vytvořily (na pohled) krásné modré plotny.

Zdánlivě lehčí ze dvou dlouhých červených, Hřebenovka, doplácí právě na svou nižší obtížnost. Mírně pokročilí, kteří si však na Medvědí zatím netroufnou, z její červené i následné modré části nadělali u nás bohužel běžnou kombinaci plotna - mulda. Kvůli zataženému počasí a severní orientaci svahů byla rozlišitelnost terénu na vyšší vzdálenost malá a tak jsem se smýkal s ostatními, protože "poslat" to tam po hranách, tak možná také po nějaké větší muldě skončím v lese. Dojezd k lanovce, který je společný s příjezdem od horní stanice kotvy U Snowparku byl nejhorší z celého střediska, ke konci plný desetimetrových ploten posetých ležícími snowboardisty a těch, kterým je líto brousit hrany.

Paradoxně mi tak přišla jednodušší prudší Medvědí, která by si dle mého názoru zasloužila černou barvu. Kupodivu si tam sníh poměrně dlouho udržel rozumnou strukturu a až kolem druhé se začaly objevovat nepříjemné plotny v levé části a muldy v pravé (sjezdovka je příčně skloněná a navíc se stáčí doleva, sníh se tedy přesouvá do pravé části).

Krátká červená K Snowparku byla zajímavá postaveným slalomem, kvůli její délce ji však většina lidí zřejmě navštívila jen při sjezdu dolů k autu / na oběd.

Sněhové podmínky:

Sněhu bylo dost. Místa vydřená na hlínu na sjezdovce jsem nepotkal a i mimo ni byla situace dobrá.

Sníh je klasický ledový základ a na něm několik centimetrů technického sněhu. Při takovém množství lidí samozřejmě nemá tento stav šanci vydržet až do čtyř, na druhou stranu lepší jezdit po ledě než po hlíně :-)

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Šestisedačka, chlouba Koutů. Nutno říct, že bez front - víc než 2 až 3 minuty jsem nečekal. Těžko zhodnotit, jestli jsme chytili méně lidí, nebo je kapacita sedačky na hraně kapacity sjezdovek, a lidi tedy nestíhají dojíždět dolů.

Pro příznivce modrých sjezdovek je u horní stanice lanovky kotva podél sjezdovky U Vrtulí, dále se lyžař dočká kratší kotvy K Snowparku, dětského koberce a loučky a pomocného přibližovacího lana, které vám pomůže s přístupem ke sjezdovkám. Pokud raději nevezmete lyže na ramena jako většina.

V areálu se na náměstíčku vyskytuje půjčovna (400 Kč za lyžařský set na den), servis Montana (350 Kč malý servis), WC, bankomat, sportovní obchod, několik restaurací a další služby, o kterých si můžete přečíst na webu, vybavenost tedy hodnotím dobře.

Jedna z nevýhod areálu je dlouhý příchod ke sjezdovkám. Z náměstíčka musíte přejít most, projít/projet po zledovatělé cestě, vyšlápnout si krátký kopec (nebo se svézt na zmíněném provázkovém vleku) a pak teprve se ocitnete u spodní stanice kotvy K Snowparku. Škoda, že provozovatel kotvu neprodloužil až dolů k potoku, ideálně až za něj.

Zalidněnost:

Co jsem sledoval webkamery přes pracovní týden, lidí nebylo moc. V sobotu však byla situace podstatně horší. Už jsem samozřejmě lyžoval v nacpanějších střediscích, sjezdovky v Koutech však k rychlé jízdě přímo svádějí a ta při tolika lidech možná není, jak kvůli riziku srážky, tak kvůli rychle vytvořeným muldám.

Strávil jsem tak dost času čekáním na uvolnění sjezdovky, abych si užil deset vteřin rychlejší jízdy a pak brzdil před plahočícími se začátečníky přes celou sjezdovku.

Šestisedačka je tedy fajn, teď to ale chce rozšířit sjezdovky, nebo lépe jednu až dvě přidat. O dlouhou modrou si areál přímo říká.

Nutno dodat, že v době návštěvy měly některé regiony jarní prázdniny, stav tak může být jindy lepší. S nadprůměrným safe-ski ratio SNOW si nicméně dovolím nesouhlasit.

Občerstvení a aprés-ski:

Na webu areálu jsem se dočetl o čtyřech restauracích. Z nich jsem navštívil jednu, samoobslužnou Nad Lávkou. Restaurace je zařízená moderně, jednoduše a ceny jsou příznivé. Pokud si dobře pamatuju - 25 Kč polévka, 55 Kč moravský vrabec, 27 Kč pivo. Přijímají karty (jen jim to hrozně dlouho trvá).

Pokud se vám nechce scházet od sjezdovek dolů, u horní stanice lanovky je bar i s vnitřním posezením, ceny jsou však samozřejmě vyšší.

Doprava do střediska a parkování:

Přístupnost střediska je výborná. Díky pozici parkovišť přímo u silnice první třídy se dostanou i ti, kteří považují zimní gumy za zbytečný luxus. Parkoviště má prý kapacitu 600 aut, naplněnost jsem nezkoumal.

Příjezd je možný i hromadnou dopravou. Autobus staví hned u střediska (zastávka Kouty nad Desnou, restaurace), od vlaku je to 850 m po silnici.

My jsme využili autobus zdarma z Brna (jede i z Přerova, Prostějova a Olomouce), který překonal moje představy. Autobus odjel přesně v 6.30, ve středisku byl v 8.33 (jezdit se začíná v 8.30), řidič byl příjemný, žádná buzerace ohledně kontroly skipasů... nemůžu než doporučit.

+ plusy

 • Dlouhé sjezdovky s velkým převýšením, které uspokojí i náročného lyžaře
 • Dobrá vybavenost
 • Poměrně rychlá šestisedačka
 • Autobus zdarma

- mínusy

 • Zalidněnost - jen dvě sjezdovky na šestisedačkovou lanovku
 • Obtížnější přístup k vlekům od pokladny
 • Cena permanentky (595 Kč / den)
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

26. - 27.02.2022  | Kouty

 • autor: tadeas.sek
 • hodnocení:

Lyžovali jsme dva dny, v sobotu a v neděli, na oba dny jsme si kupovali skipasy online se slevou, všechno proběhlo v pořádku a tento postup doporučuji. Vyzvednete na pokladně na jméno, složíte zálohu 100 Kč za kartičku a jdete na svah. Jinak okolí čisté, lidé příjemní, ale bohužel to nevyrovná špatn...

12.02.2022  | Kouty

 • autor: Tomáš B.
 • hodnocení:

Sobota, azuro, lehce pod nulou, jarní prázdniny a lyžování v Česku... zní to jako bláznovství strávené ve frontách, ale rozhodně ne v Koutech. Jednoduše to bylo perfektní!

12.02.2022  | Kouty

 • autor: rradek
 • hodnocení:

V Koutech jsem byl už mnohokrát, ale tentokrát se vracím po dvouleté pauze. Když jsem se táhl ve frontě směřující na parkoviště, bylo jasné, že bude plno. Den byl krásný, slunečný a já byl připraven, že dopoledne budu na sjezdovce a odpoledne na běžkách.

30.01.2022  | Kouty

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:

Při týdenním pobytu v Jeseníkách jsem se jako první rozhodl navštívit areál v Koutech, který se nachází asi 500 m od ubytování. Ani když odečtu nepříznivé počasí v podobě vichřice, tak mě areál nijak nenadchnul a znovu ho nejspíš vidět nepotřebuji. Jediné, co je výhodou, je jeho blízkost takřka v do...

26.01.2022  | Kouty

 • autor: Lucik
 • hodnocení:

Kouty navštěvuji pravidelně a ani letos návštěva nezklamala. Sjezdovky v provozu všechny, sněhu dostatek. Počasí sice nebylo úplně nejlepší, ale lyžování super. Bar u Medvěda zvětšil prostory, takže už není problém u horní stanice lanovky poobědvat v teple. Lyžařská škola i půjčovna v provozu. Skipa...

21.01.2022  | Kouty

 • autor: kejsina
 • hodnocení:
Už delší dobu jsem sledoval počasí kdy sem vyrazit. Dopoledne lehce sněžilo, ale viditelnost byla dobrá. Odpoledne se ukázalo i slunko. Sjezdovky v provozu všechny. Podklad tvrdý, upravený, chce to mít ostré hrany. Žadné vydřené místa ani kamínky. Po nočním sněžení na sjezdovkách kolem 10 cm prachového sněhu. Ráno čerstvě upraveno, při okraji sjezdovek zůstal netknutý prašan, tak to bylo takové milé zpestření. Sjezdovky zůstaly ve slušném stavu až do odpoledne. Jen se odhalil tvrdý podklad. V provozu páteřní šestisedačka a přibližovací vlek. Horní kotva ani kotva na dojezdu modré sjezdovky nebyly v provozu. Zalidněnost malá. Celý den se jezdilo přímo do turniketu. Oběd a pivo v centrální samoobslužné restauraci. Ceny hlavních jídel s přílohou kolem 200 Kč, pivo Holba za 47 Kč. Cesta vlakem bez problémů. Na parkovišti bylo vidět dost místa.

08.01.2022  | Kouty

 • autor: lukas.babis
 • hodnocení:

Návrat mrazivých teplot a ukončení covidových opatření ve mě vyvolal touhu vyzkoušet po dvou letech lyžovaní v Česku. :) O víkendu se dal očekávat nával lyžařů, a tak jsem docela uvažoval kam vyrazit, a protože Kouty mají rychlou šestisedačku, vyrazil jsem vstříc jesenickým bílým svahům... Plánoval ...

18.02.2020  | Kouty

 • autor: LBS
 • hodnocení:

Vzhledem ke koupi dospělých skipasů přes Skipasomat bylo jasné, že v Koutech strávíme jeden den naší dovolené. Ráno jsme vzhledem k počasí zvažovali, jestli do toho jdeme, nebo raději dáme přednost termálům, nakonec jsme však zůstali a byl z toho hezký den na lyžích.

13.02.2020  | Kouty

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

Po pěti letech jsem zavítal do Koutů a zřejmě sem dalších pět let nepojedu. Převládají rozporuplné pocity - na jednu stranu dlouhé sjezdovky až 3 km, na stranu druhou ploché traverzy, kde se musí bruslit a problematický vstup do areálu.

09.02.2020  | Kouty

 • autor: rradek
 • hodnocení:

Jednalo se o první návštěvu v letošní zimě, a tak jsem byl zvědavý, co mě čeká. K nějakému posunu k lepšímu ale nedošlo. Dopoledne horší viditelnost v horní části, odpoledne slunečno. Vzhledem k podmínkám to vidím na 3 vločky.

09.02.2020  | Kouty

 • autor: Bobulini
 • hodnocení:

Koutům jsem se dlouho vyhýbal, považujíce je za jakousi olomouckou snobárnu, ale zlákal velmi výhodný voucher. Nakonec dobrý. Včera jsme si omrkli na běžkách a dnes se přidali k lyžařům. Příjemné bylo víkendové lyžování bez front, svahy dobře upravené, i když v tomto režimu zimy nemůžeme čekat nic j...

18.01.2020  | Kouty

 • autor: Kiwi
 • hodnocení:

Kouty jsou určitě jedno z nejmodernějších středisek v ČR, jsou dobře dopravně dostupné včetně možnosti přijet vlakem, autobusem, autem. Většina infrastruktury je okolo 10 let stará. Je myšleno na děti a vleky Obrázek a U vrtulí a jim přilehlé svahy jsou svým sklonem vhodné pro začátečníky.

04.01.2020  | Kouty

 • autor: tadeas.sek
 • hodnocení:

Dorazili jsme dnes do střediska v 8.30, lyžuje se od 8.45. Byly asi -2 °C, svahy relativně hezky narolbované. Zpočátku nebylo moc lidí, jezdilo se nahoru dolů, bez front. Dopoledne to bylo dobré, v poledne a odpoledne se ze svahu stal sebevražedný a byla to jedna ledová hora. Téměř nesjízdný a i já ...

02.01.2020  | Kouty

 • autor: tadeas.sek
 • hodnocení:
2.1 jsme navštívili Kouty nad Desnou. Dorazili jsme kolem 11. hod. a lyžovali jsme do 15 hod., protože už to pak víc nešlo. Lidí bylo přiměřeně, ani málo, ani moc, ale svah byl ledová hora - velmi náročné lyžování. Funguje jenom jeden svah, ale i tak se jezdí za plnou cenu, nicméně lyžování poměrně dobré. Doporučuji tedy, kdo chce navštívit, tak ať si přivstane a dojede na otvíračku. Jinak velmi kvalitní 6sedačka a velmi příjemní vlekaři! Středisko teda doporučuji na dopolední lyžování.

02.03.2019  | Kouty

 • autor: rradek
 • hodnocení:

V sobotu to vypadalo na krátkodobý návrat zimy, a tak jsem vyrazil zjistit, co je nového. No nového není nic, ale lyžování jsem si užil víc, než jsem čekal. Po celý den teplota kolem -3 °C a hlavně lyžování bez front. Jen viditelnost byla místy horší.

17.01.2019  | Kouty

 • autor: SKUL
 • hodnocení:
Návštěva střediska po delší době přinesla velké zklamání, sedačky na lanovce pokryté ledovou krustou, kterou nikdo neřeší, po čtvrtém svezení mokrý zadek i záda z ledu, který pod vámi roztává - obsluha lanovky schovaná. Sjezdovky v provozu dvě ze tří (Medvědí zavřená) a jejich úprava žalostná, rolba možná včera, po nočním sněžením už nic. To vše za "pouhých" 660 Kč na 4 hodiny, poměr cena / služba katastrofa - nikdy více!

04.01.2019  | Kouty

 • autor: kejsina
 • hodnocení:
Převládá rozčarování. Uzavřena sjezdovka Medvědí, v průběhu dne rozvoz sněhových děl a zahájeno zasněžování. Pohodová a Hřebenovka v provozu, úprava v noci neproběhla, tak hned od rána ledové plotny a vyhrnutý sníh. Nedobrý dojem umocňovala trénující mládež, která se průběžně stěhovala po areálu. Sněhu na sjezdovkách dostatek, ale co z toho, když to bylo neupravené. Lanovka standard, občas zastaví. Velké mínus je obalení každé druhé sedačky plachtou s reklamou pivovaru. Plachta v chladu pěkně chladí a na omak v rukavicích je o poznání víc klouzavá než normální sedačka. Lidí málo, lanovka bez čekání.

29.12.2018  | Kouty

 • autor: Lucik
 • hodnocení:

Teplejší počasí a mlha, ale i přesto poměrně dobré lyžování. Na to, že byla sobota, tak lidí nebylo až tak moc. Celkově spokojenost.

08.04.2018  | Kouty

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Přestože předpověď počasí na neděli byla typicky jarní, rozhodli jsme se navštívit skiareál Kouty, i s ohledem nabídky 50% slevy na skipas. Vše dopadlo nad očekávání dobře, sjezdovky byly výborně připraveny, v provozu byly dvě hlavní sjezdovky a vzhledem k nízké návštěvnosti cca 30 lyžařů zůstaly pr...

27.01.2018  | Kouty

 • autor: Lucik
 • hodnocení:

Kouty jsou mé oblíbené středisko. Podle webu slibovali 100 cm sněhu, ale i přesto byla sjezdovka Medvědí zavřená. Od rána bylo mlhavo a lehce nad nulou. Ale i tak jsem si lyžování užili a uprava sjezdovek nebyla špatná.

Další reporty ze střediska: Kouty

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 16