Kouty - lyžování - SNOW.cz
Foto

Kouty se svými sportovními sjezdovkami s převýšením přes 500 m, nejdelší, tříkilometrovou tratí na Moravě, a moderní 6sedačkou vytvořily novou lyžařskou dominantu Jeseníků, a to přímo na úpatí jedinečné vodní nádrže Dlouhé Stráně.

Kouty - sjezdovky

69%26%5%
11.5 celkem sjezdovek (km)
11.5 zasněžování (km)

Kouty - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka expres
1
6800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

580-1095 m n.m.515 m

Mapa sjezdovek

Kouty - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kouty - lyžování

Koutecké svahy dokáží díky svým sportovním parametrům nadchnout náročnějšího a technicky zdatného jezdce, kterému připomenou alpské rozměry tratí. Kromě vrcholové sjezdovky U vrtulí naopak Kouty nemají vysloveně nenáročný svah, a to ani v podobě modře značené Pohodové sjezdovky. Na druhou stranu běžný rekreační lyžař nebude mít při klidném provozu díky šířce tratí ani s hlavní Hřebenovkou, ani s okružní Pohodovou, žádné potíže.

Sjezdovky stékají po severozápadním svahu Medvědí hory, který je na české poměry nadprůměrně dlouhý a místy poměrně strmě skloněný, takže sjezdovky nezapřou sportovního ducha.
Tři hlavní tratě o délce přes dva a půl kilometru a šířkou přesahující 50 m jsou obsloužené výkonnou expresní 6sedačkovou lanovkou, k níž lyžaře přibližuje krátký vlek U Snowparku. Všechny tratě mají společný horní úsek – modrou sjezdovku U vrtulí se stejnojmenným vlekem, u jehož nástupní stanice se tratě dělí. Přímo pokračuje nejstrmější Medvědí, která je ve své střední pasáži poctivě načernalá. Zbývající dvě tratě uhýbají na traverzovou cestu s krátkým plochým úsekem, za nímž se odděluje Hřebenovka – široká, hned zpočátku sytě červená a po klidnější střední partii těsně nad stanicí lanovky ještě jednou krátce nabírá na sklonu. Pohodová pokračuje v mírném traverzu ještě dále – na konci cesty se vlévá na prostorný, ale přeci jen zpočátku strmější svah, a po jemném esíčku už jako dálnice plyne podél vleku Obrázek, přičemž sklon postupně modrá.

Vstup do areálu tvoří prostorné uvítací náměstí, umístěné mezi hlavními parkovišti, s částečně zastřešenými pokladnami, obchodem, půjčovnou a servisem, toaletami a čtyřmi restauracemi od kavárny přes samoobslužnou jídelnu až po stylový restaurant vyzdobený historickými fotografiemi. Aprés-ski vyžití zajišťuje večerní bar s bowlingem. Omezenější je gastronomická nabídka přímo na sjezdovkách – u horní stanice 6sedačky je kulatý bar U Medvěda se sluneční terasou a lehátky.

Přístup z uvítacího náměstí k přibližovacímu vleku vede přes most, překlenující říčku Desnou, a pak ještě 100 m po stoupající a obousměrně využívané cestě s pojízdným kobercem. Přejezd od přibližovacího vleku k lanovce pak kříží dojezd červené Hřebenovky – oddělení obou „proudů“ lyžařů by bezpečnému dojmu z areálu velmi pomohlo.

U horní stanice lanovky je dřevěná, bezplatně přístupná rozhledna. Do vrcholu Medvědí hory je zapuštěna jedinečná nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně, odkud je prvotřídní výhled na hlavní hřeben Jeseníků včetně Pradědu – vrchol je od lanovky přístupný po upravených běžeckých stopách.

Kouty - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

590

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • široké, pocitově sportovnější červené sjezdovky s 500m převýšením
  • pohodlná expresní 6sedačka
  • reprezentativní a kapacitní vstup do areálu s veškerým zázemím
  • rychlý nástup na běžecké stopy vedoucí na Dlouhé Stráně

Minus:

  • přístup k přibližovacímu vleku z uvítacího náměstí
  • plochá pasáž na přejezdu k Hřebenovce a Pohodové

Kouty - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

SNOW tipy