Alta Valtellina - aktuální report z 07. - 13.01.2018 - SNOW.cz

Alta Valtellina aktuální report z 07. - 13.01.2018

  průměrné hodnocení:

Itálie Itálie - Lombardie

Alta Valtellina - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Ferry
 • hodnocení:
 • návštěva od: 07.01.2018 do: 13.01.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Itálie, Bormio, Santa Catarina, San Colombano - jedna velká nádhera! Byli jsme zde již 8x, tudíž nás prostředí a svahy přespříliš překvapiti nemohly, jen a pouze to počasí v termínu lednovém jest loterie. Před 14 dny jsme lyžovali v Livignu a měli jsme štěstí na počasí a opakovalo se to i při tomto našem pobytu. Předpovědi počasí předzájezdové nebyly nic moc, leč skutečnost překonala (kromě jednoho dne) ony předpovědi. Užili jsme sobě neskutečně slunečný týden! A od toho se dobrá nálada i pohoda naší 14členné výpravy odvíjela. Navštívit Bormio jest povinností, leč přesto preferujeme svahy Santa Catariny a především San Colombana. Tam jest to doslova boží, hlavně vzhledem k nezalidněnosti svahů tamních a charakteru přívětivého. Návštěvu těchto tří středisek vřele doporučuji. Více není co dodat.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Kdo do Itálie na ski jezdí, asi již Bormio navštívil a tak ví, že tamní svahy jsou povětšinou ostrého charakteru a pokud nezasněží, tak jest to sešoupaná a ledová hora. Proto raději jezdíme do Santa Catariny a hlavně San Colombana, jenž jest naší srdeční záležitostí, hlavně kvůli nezalidněnosti, možnosti freeridu, prázdných restaurací a lyžování na manchestru i v odpoledních hodinách. Boží to středisko!

Sněhové podmínky:

Cestou tam jeli jsme přes Rakousko, Německo (obě beze sněhu), Švýcarsko (sněhu pomálu) a tam bylo všude špatné počasí. Jen co projeli jsme tunelem do Livigna, otevřel se nám jiný, nádherný, sluncem a sněhem zalitý svět! Totéž opakovalo se při našem odjezdu. Itálii opouštěli jsme ve slunci a čím blíže ČR, tím horší počasí. V dobu návštěvy naší bylo sněhu více než dosti, naopak místní malinko nestíhali ho odklízeti.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Luxus, hlavně vzhledem ke sněhovým podmínkám a počasí. Jsme lyžaři a ne restaurační kávžunkači a tak jak píši, opravdový luxus byl to námi zplnahrdla užitý. Bormio je středisko z těch třech, které navštívili jsme, nejlidnatější a svahy nejsportovnější a dopravní zázemí nejmodernější.
V Santa Catarině měli hlavní parkoviště u kabinek uzavřené (něco tam stavěli), tak jsme docela dlouho tápali, kam zaparkovat a jak se nahoru dostat, ale když se podařilo, nahoře byl to lyžařský ráj.
Colombano jest proslulé svými "hrkačkami" (míněno prastaré dvousedačky), ale pokud natrefíte na počasí jako my, tak si užijete nádherných výhledů, odpočinete si a můžete pořídit krásné fotografie přímo z těchto "hrkaček". Kdo ale přijede sem lyžovat, nadšený musí být zákonitě. No a když to porovnáte s lyžováním (parkování, servis, vstřícnost jak na vlecích, tak v restauracích a obecný přístup k turismu ) ve Špindlu, Tatrách, Šumavě či Krušných horách, tak vám vytrysknou slzy štěstí i z oka slepého! Tak neváhejte a pojeďte to oprubovat! Skol!

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Bormio - nejzalidněnější. Santa Catarina - málo lyžařů a pohoda. San Colombano - minimum lyžařů a v restauračkách svahových jsme dosti často pobývali sami! Kdesi jsem četl, že průměr na kilometr sjezdovek tamních je 1,7 lyžaře! Když skupina naše vyjela nahoru v počtu 14 kusů, i vlekař vyběhl ze své boudy, páč tolik lyžařů pohromadě asi neviděl...

Občerstvení a aprés-ski:

Není problém. Nejdražší je Bormio a nejlevněji bylo v Colombanu. Kdo jste pivařem, lepší je přivézt si na svah vlastní pivko, neb tam za "nedospělé" zaplatíte skoro 5 éček. Víno je tam levné. Bombardino má různé cenové rozpětí a i velikost náplně skleniček a pohárků. Pořádá se tam spousta akcí a kdo jest akční ku pouliční a svahové zábavě, tak si užije dosyta. Jen pohledat...
Málem bych zapomněl na koupání v přírodním termálu. Každý den po lyžování se někteří z nás vydali se prohřát do přírodního koupaliště. Zaparkujete v jedné z nenápadných zatáček, projdete se cca 500 m a dorazíte k "louži", jenž jest napájena přírodním zdrojem termální vody a ouplně zadáčo se v něm můžete rochnit až do úplného rozpuštění! Teplota vody je něco pod 40 stupni celsiovic (viz foto) a pokud si s sebou vezmete dobré žunkání (nejlépe šampíčko), tak jako my, pak už jen vyhlížíte kamzíky na skalách a nabíjíte se teplou energií... Nádhera...

Doprava do střediska a parkování:

Cesta tam i zpět, vzhledem k počasí, byla bezproblémová. Převážně se valí po dálnici, takže pohoda. Jen nechápu Rakušáky, kteří na suché dálnici omezují rychlost na 80! Ale pozor na to, omezení dodržujte, místním prohřešek odpustí, ale cizincům rádi posílají nechtěná fota poštou a není to levné. Parkování na základně v Bormiu je za poplatek (hajzlíci), jinak je parkování zadáčo a v pohodě. Dokonce i v zprofanovaném Livignu se parkuje oproti podobným destinacím v ČR luxusně.

+ plusy

 • Počasí
 • Sněhová jistota
 • Jakýkoliv personál jest vstřícný
 • Ceny oproti Rakousku
 • Genius loci

- mínusy

 • Parkování v Bormiu za poplatek na parkovišti pod svahem
 • Jinak nelze hanit, je to krásný kus nám dosažitelného světa jak vzdáleností, tak finančně
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

Rokytnice nad Jizerou

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 11
Otevřené sjezdovky 0 z 19