Saastal - aktuální report z 27. - 30.03.2018 - SNOW.cz

Saastal aktuální report z 27. - 30.03.2018

  průměrné hodnocení:

Švýcarsko Švýcarsko - Wallis

Saastal - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: mirjur
 • hodnocení:
 • návštěva od: 27.03.2018 do: 30.03.2018
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Ve vesnici Saas-Grund jsme bydleli a místní středisko jsme se rozhodli vyzkoušet poté, co jsme byli unaveni zdlouhavými jízdami lanovkami v "hlavním" Saas-Fee. A opět se potvrdilo, že satelitní resorty jsou leckdy mnohem lepší než jejich vlajkové lodě. Jen o 300 m nižší než Saas-Fee, dlouhé, nekomplikované sjezdy až do údolí, jistota upravených svahů až do odpoledne, doprava v podstatě jen jednou páteřní lanovkou, žádné návaly... Po Saas-Fee už jsme ani nevzdechli.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Vše červené, dojezdy modré. I ty červené by klidně mohly být modré. Jedinou krátkou černou, která je vyznačena v mapě, jsem nenašel, zřejmě neexistuje.
Sjíždí se z nejvyššího bodu areálu Hohsaas (3 200 m) dvěma proudy (červená 1 a 2) vlevo nebo vpravo podél lanovky až do centra areálu Kreuzbodenu ve výšce 2 400 m, odkud se dá pokračovat dál dolů do mezistanice Trift, případně lesní trasou až do Saas-Grundu. Všechny jsou dálničního typu s výjimkou jedné spojovačky, se sněhovou jistotou, ve výborném stavu vydrží až do odpoledne.
Nejfrekventovanější je č. 2 vpravo od lanovky, protože je od rána celý den na slunci, zatímco č. 1 je zpočátku ve stínu. Velmi oblíbený je také úsek mezi Kreuzbodenem a Triftem.

Sněhové podmínky:

Tady není co řešit, několikametrová sněhová jistota hovoří za vše. Pouze na dojezdu do údolí už to bylo na hraně, ale bez problémů, navíc poslední den našeho pobytu nasněžilo dalšího asi půl metru...
Vše upravováno, ráno a dopoledne přimrzlý firm postupně na slunci měkne, mírné muldy se následně tvoří na několika málo prudších úsecích.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Jedna kabinka ze Saas-Grundu na Kreuzboden a odsud navazující kabinka na Hohsaas v pohodě obslouží celý areál. K tomu 2 kratší kotvy podél modrého dojezdu na Kreuzbodenu.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Jediné čekačky (asi tak do 3 minut) byly občas na Kreuzbodenu u kabinky na Hohsaas, a pak u dolní lanovky v mezistanici Trift, zejména když kvůli silnému větru byla horní polovina areálu jedno odpoledne uzavřena a všichni sjížděli jen dolní část.
Na sjezdovkách rozhodně plno nebylo, často široko daleko nebylo živáčka.

Občerstvení a aprés-ski:

Centrální samoobslužná restaurace Kreuzboden mi připadala poněkud drahá (polévky od 9,50 CHF, menší jídla, např. párek, 15 až 17 CHF, hlavní jídla přes 20 CHF), asi proto, že nic jiného v areálu v podstatě není, kromě chaty Weissmieshütte, která je ale trošku bokem, a menšího baru na Hohsaasu. Pod lanovkou na Kreuzbodenu je k dispozici piknik area s nápojovým a bagetovým automatem, toaletami a se samostatnou částí pro rodiny s dětmi, bohužel tam bývá dost plno.
U dolní stanice v Saas-Grund se nachází apres-ski tee-pee, blíž jsme ho ale nezkoumal. Jinak klid.

Doprava do střediska a parkování:

Totéž co Saas-Fee, tedy z Česka cca 10 až 12 hodin čistého času, takže v reálu víc. V údolí Saastal jezdí bezplatný (pro ubytované turisty) skibus, Saas-Grund Bergbahnen je jedna z jeho zastávek na cestě do/z Saas-Fee. Jinak je u lanovky k dispozici placené parkoviště, pokud by někdo trval na vlastní dopravě.

+ plusy

 • Jistota sněhu
 • Malá zalidněnost, žádné časové ztráty na lanovkách
 • Blízkost ubytování ve většině případů
 • Pěkné dlouhé sjezdovky vhodné pro všechny, zejména však rekreační lyžaře
 • celoroční sezónní skipas za 220 CHF

- mínusy

 • Menší velikost a tím i rozmanitost tratí při vícedenních pobytech
 • Absence náročnějších, sportovnějších sjezdů
 • Dražší jídlo a pití v areálu
 • Vzdálenost od ČR
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo

La Rosiere / Espace San Bernardo

SNOW tipy