Saastal - lyžování - SNOW.cz

Saastal

Švýcarsko Švýcarsko - Wallis - Hohsaas, Saas-Almagell, Saas-Grund

Foto

Nad ostře řezaným údolím na jihu kantonu Wallis se kromě známého vysokohorského střediska se zvukomalebným jménem Saas-Fee nacházejí ještě dva lyžařské areály – Saas-Grund a Saas-Almagell, obě s nadprůměrným převýšením a ve vrcholu zimy přívětivějším klimatem, než má mrazivá kotlina Saas-Fee.

Lyžařská oblast zahrnuje tato střediska:

Saas-Fee | Saas-Almagell | Saas-Grund - Hohsaas

Saastal - sjezdovky

23%62%15%
147 celkem sjezdovek (km)
105 zasněžování (km)
10 ski-route (km)

Saastal - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
19
sedačka
3
sedačka krytá
1
kabinka
6
funitel a 3-S
2
visutá kabina
2
zubačka / metro
1
37100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

1559-3573 m n.m.2014 m

Nadmořská výška sjezdovek

1470-3600 m n.m.2130 m

Mapa sjezdovek

Saastal - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Saastal - lyžování

Saas-Fee je jedním z nablýskaných lyžařských drahokamů Švýcarska, ačkoliv jeho lyžařské území je z hlediska plochy překvapivě skromné. Je přitažlivé monumentální horskou krajinou, ohromným převýšením sjezdovek, absencí autoprovozu, i třeba svým zvukomalebným jménem. Na druhou stranu patří mezi nejdražší švýcarská střediska, a smířit se je nutné i s jistým lyžařským „nepohodlím“. Horské letovisko Saas-Fee je usazené ve výšce 1 800 m n. m., pár set metrů nad údolím Saas, a je doslova svírané horami, jejichž vrcholy přesahují čtyři tisíce metrů a po jejichž svazích stékají proudy ledovců. Výhledy sice nejsou daleké, o to ale intenzivnější, protože leckde si na obří ledovcové séraky můžete téměř sáhnout.

Z městečka Saas-Fee vyrážejí vzhůru dvě hlavní osy lanovek a vleků, které se setkávají v nejvyšším, ledovcovém patře pod vrcholem Allalin. Lyžařské území je ve svých vyšších partiích převážně mírné nebo středně strmé, směrem k městečku jsou pak svahy naopak prudší. Ze tří a půl tisíc metrů nad mořem vedou do údolí v zásadě „dvě“ cesty, byť s několika variantami a ohromným, téměř dvoutisícimetrovým převýšením. Kromě ledovcových plání, obsloužených kotvami, je velmi oblíbená střední část areálu mezi stanicemi Morenia a Felskinn s přehlednými červenými a modrými tratěmi, na které vyváží pohodlná 6sedačka s bublinou, bohužel jediná svého druhu v Saas-Fee. Milovníci strmějších a členitějších tratí si pak sjezd z Morenie rádi prodlouží až do údolí, nebo se vydají po „druhé hlavní“ trase z vrcholku Längfluh přes Spielboden do Saas-Fee, kde je potěší pestrý sled černých a červených pasáží. Velmi poctivě skloněná je i poněkud „odstrčená“ sjezdovka z vrcholu Plattjen.

Z vesničky Saas-Grund stoupají dvě hladce navazující kabinkové lanovky do areálu Hohsaas, které nahoře doplňují už jen dva krátké vleky – nezdá se to moc, ale při 1 500m převýšení to není ani málo. Lyžování se odehrává v mohutné kotlině tvarované ledovcovou morénou, nad níž se špičatí čtyřtisícovky Lagginhorn a Weissmies. Sjezdovky jsou dlouhé, přiměřeně točivé a členité, převážně červené a díky západní orientaci svahu i prosluněnější než v sevřeném a k severu otočeném Saas-Fee. Hlavní varianty tratí, které se jen tak neomrzí, obslouží „horní“ kabinka, lze ale sjet ještě o něco níže na hranici lesa a přistoupit v mezistanici „údolní“ kabinky. Trať odtud sice pokračuje až do údolí, ale brzy se promění v nezáživný traverz.

Malý areálek na samém konci údolí Saas nad vesničkou Saas-Almagell je jako vystřižený ze „starého“ lyžařského světa. Z nenápadné stanice ukryté mezi domy na konci vesnice se líně sune vzhůru dvousedačka. Okolo výstupní stanice je malá cvičná louka, ještě více vzhůru pak pokračuje další pomalá lanovka pro dva. Z výšky 2 400 m se pak velmi neposedně prosmýkají úzké, červeně značené sjezdovky k mezistanici a dále modřínovým lesem až do údolí. Užijete si na nich ostré zatáčky, překvapivé terénní zlomy i úzké traverzy. Nakonec ještě nejspíš objevíte v nejzazším koutě areálu starý vlek s podobně laděnou tratí v lese, která má dokonce i krátkou, černě značenou (a o to záludnější) variantu. Saas-Almagell je zkrátka unikátní „retro“ lyžařský kout, připomínající, jak „sterilní“ jsou vlastně moderní areály s vyhřívanými lanovkami a zplanýrovanými sjezdovkami. A to má své kouzlo.

I když je Saas-Fee pro zcestovalého lyžaře velikostně spíše „jednohubkou“, díky dvěma dalším pozoruhodným areálům v údolí za několikadenní návštěvu stojí, zvlášť pokud vás fascinují čtyřtisícovky, ledovce a převýšení a nenecháte si zkazit radost nějakými těmi náklady navíc.

Saastal - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

250

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé sjezdovky s mimořádně velkým převýšením
  • stinné i slunečné svahy
  • dlouhá a sněhově jistá sezóna
  • jedinečná horská scenérie

Minus:

  • rozlohou skromnější areály
  • málo chráněných terénů
  • vyšší ceny
  • omezená dopravní dostupnost Saas-Fee

Odkazy

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

Špindlerův Mlýn - Svatý Petr

SNOW tipy