Crans Montana - aktuální report z 07.03.2013 - SNOW.CZ

Crans Montana | aktuální report z 07.03.2013

Crans Montana - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

autor: Milka
návštěva od: 07.03.2013 do: 07.03.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

V porovnání s velkými okolními areály (4 Vallées, Zermatt) jde o malý lyžařský areál, který přesto nestojí ve stínu větších sousedů. Je vcelku kompaktní a nabízí pěkné sjezdovky. Nevýhodou snad může být jižní orientace svahů, nicméně v době naší návštěvy byly sjezdovky, vyjma dojezdů v nejnižších částech areálu, v perfektním stavu.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

  • Velmi výrazně převažují červené sjezdovky. Pěkná, dlouhá, členitá i široká je třeba "dvanáctka" z Cry d'Er do Baryettes nebo "devatenáctka" z Plaine Morte.
  • Černých je jen několik krátkých úseků, které jsou upravované, a tedy ani černě nevypadají. Nejdelší černá je "jedenáctka" z Bellalui. Pokud si jí však budete chtít užít vícekrát, čeká vás při cestě od dojezdu na její začátek trochu safari s nutností výjezdu třemi lanovkami, mezi nimiž vás ještě čekají nějaké červené sjezdy.
  • Modrá barva je zastoupena prakticky výhradně přejezdovými či objezdovými cestami, pouze v horních partiích Cry d'Er a Petit Mont Bovin se nacházejí modré sjezdovky podél vleků.

Sněhové podmínky:

V době naší návštěvy byly sněhové podmínky dobré. Sjezdovky byly perfektně upravené, v nejvyšších partiích areálu umrzlé. Během dne hodně povolily dojezdy k dolním stanicím lanovek, ale vydřená místa zatím nebyla.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Hlavní přepravu z Crans, Montany, Barzettes a Aminony zajišťují starší kabinkové lanovky. Menší kuriozitou je třeba ta z Montany - každá kabinka má dvoje dveře a v kabině se sedí zády k sobě. Nejvyšší vrchol areálu Plaine Morte obsluhuje funitel. I ten však byl po nějakou dobu kvůli velkému větru na Plaine Morte mimo provoz. Propojky, hlavně mezi Aminonou a zbytkem areálu, jsou obsluhovány sedačkovými lanovkami. V horních pasážích areálu se nachází několik vleků.

Zalidněnost:

Fronty u lanovek se netvořily ani ty nejmenší, ihned po dojetí k lanovce následoval odjezd. Sjezdovky byly poloprázdné, pouze některé modré propojky jsou hodně úzké, takže je problém na nich předjet třeba začátečníka a může se vytvořit menší zácpa.

Občerstvení a aprés-ski:

Po celém areálu je rozmístěno přes dvacet různých občerstvovacích zařízení. Za zajímavou považuji restauraci na Les Violettes s venkovní terasou a krásným výhledem na protější hory.

Doprava do střediska a parkování:

Jelikož jsme plánovali zapůjčení sáněk, parkovali jsme u dolní stanice lanovky v Aminoně, kde je právě dojezd sáňkařské dráhy. Parkoviště je malé, nezpevněné, ale pokud jsme nepřehlédli nějakou ceduli, tak narozdíl od všech parkovišť, která jsme ve Švýcarsku využili, nezpoplatněné. Tedy - za parkovné jsme neplatili, nebylo jak a komu, a žádnou pokutu jsme nedostali...

+ plusy

  • Kompaktní středisko, poněkud stranou leží pouze část areálu nad Aminonou
  • Mnoho variací sjezdovek a nikterak nezáživných přejezdů, takže obrovská variabilita a velký výběr možných tras
  • Krásné výhled na horské panorama na druhé straně údolí
  • V zimě prosluněné svahy

- mínusy

  • Starší kabinkové lanovky
  • Jižní orientace, což může být problém především na jaře
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Lyžařské zájezdy

Apartmánový dům Kristall
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 928 Kč/os.
Ferienhäuser Tröster
Orientační cena za noc 949 Kč/os.
Gasthof Ködnitzhof
Orientační cena za noc vč. polopenze 898 Kč/os.