Crans Montana - lyžování - SNOW.cz

Crans Montana

Foto

Crans-Montana je kosmopolitní středisko s výškovými budovami bez velkého šarmu, ale umístěné na slunném plató v 1 500 m n. m. vysoko nad údolím Rhóny. Kromě 160 km pestrých, ale jižně orientovaných sjezdovek nabízí i jedinečný panoramatický výhled na horské panorama nejvyšších alpských velikánů od Mont Blanku po Matterhorn.

Crans Montana - sjezdovky

39%50%11%
140 celkem sjezdovek (km)
49 zasněžování (km)

Crans Montana - lanovky a vleky

vlek
9
sedačka expres
6
sedačka krytá
1
kabinka
3
funitel a 3-S
1
zubačka / metro
1
32500 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1510-2883 m n.m.1373 m

Mapa sjezdovek

Crans Montana - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Crans Montana - lyžování

Lyžařská oblast, sahající k ledovcové planině Plaine Morte (3 000 m), vznikla sjezdovkovým spojením středisek Crans a Montana, k nimž se později přidalo i letovisko Aminona. Celá oblast, zkráceně přezdívaná CMA, je provázána důmyslným systémem lanovek a vleků, takže ji lze celistvě projet prakticky bez sundání lyží. Přesto jsou navíc všechny údolní stanice propojeny i bezplatnou skibusovou dopravou. Páteřní lanovkou, zajišťující výjezd do nejvyššího bodu CMA na ledovec Plaine Morte je funitel, odolávající větru přes 100 km/h. Sjezdaři si na ledovci užijí jen mírnějších carvingových tratí, dolů odtud pramení dlouhé, členité sjezdy až do základních městeček, jejichž jedinou, ale na jaře zřetelnou vadou je jejich jižní orientace.

Crans-Montana o sobě hlásá, že je místem s nejčistším vzduchem ve Švýcarsku, a proto je vyhledávaným centrem pro dovolenou po celý rok. Ovšem přitahuje i pořadatele nejrůznějších sportovních, kulturních a politických akcí. V létě je Crans-Montana mekkou golfu, v zimní sezóně hostí lyžařské závody včetně těch z kolotoče Světového poháru. Crans-Montana byla i jedním z vážných kandidátů na pořádání zimní olympiády v roce 2006.

Crans Montana - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

230

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

Odkazy

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 16