Kouty - aktuální report z 13.01.2013 - SNOW.CZ

Kouty | aktuální report z 13.01.2013

Kouty - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

Všechny reporty najdete i ve svém mobilu - stáhněte si aplikaci SNOW reporter!

Česko Česko - Jeseníky

průměrné hodnocení Kouty:
autor: med
hodnocení:
návštěva od: 13.01.2013 do: 13.01.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Mám výhodu, že bydlím na úpatí jednohoho pohoří a pracuji v blízkosti dalšího (Krkonoše). Popis Koutů je všem zasvěceným lyžařům znám a znalým není ani nutno sdělovat, kdy je nejlépe toto středisko navštívit. Ale pokud zimním sportům holduje i rodina, jste limitování sladěním návštěvy s ostatními členy (víkend, prázdniny).

Naše návštěva se synem se odehrála v neděli (v sobotu jezdí do Koutů skibusy zdarma skoro z celé Moravy),v období mimo prázdnin Česka, ale již prázdnin v Polsku. Takže ranní stávání v 7:00 s příjezdem do střediska před půl 9. je základ.

Možná, že spousty lidem nebude chtít číst dál, ale nedá mně nesdělit svůj obecný názor na relativně nově vzniklé středisko na "zelené louce"... teda na lesním pozemku.

Nástup od parkoviště i od hlavních občerstvovacích stanic je pro zhýčkané lyžníky namáhavé a pro přemýšlivé zarážející... Proč projektant díla za několik set mil. Kč navrhne přibližovací lano (ještě k tomu krátké) k přibližovací kotvě? Proč od nejvýkonější přepravní lanovky se nerozbíhají sjezdovky alespoň dvěma směry, ale jen jedním (pravda, dnes tu sjezdovku si středisko započítává 4x)? Proč byl vykácen navíc průsek pro neuskutečněnou výstavbu lanovky (od letošní sezony tam bude "free zona")? Atd. atd.

Ještě se musím pozastavit nad propagováním a reklamou střediska co by top na českých kopcích - blížícímu se Alpám. Nejlépe je to vidět v technických datech. Ještě v letošním roce na jaře středisko nabízelo cca 5,5 km sjezdovek. Dnešní aktuality ze střediska hlásají vybudování rodinné modré sjezdovky v délce 3 km a celkově délku sjezdovek 11,5 km (5,5+3=8,5... že by připočítali úzké průseky pod lanovkou jako free pisty?).

Po vzoru článku o skutečných délkách sjezdovek ve střediscích ve SNOW č. 77 jsem proklikal mapu... a ouha ! Ono je těch km jen 5,6! Tedy jen polovina (jo a tu horní pasáž jsem opravdu 4x neměřil - je to jen jedna "sjezdovka"). Pokud se to děje v Alpách a z 600 km je jen třeba 400 km, tak to i hodně sportovnímu lyžaři musí být jedno - za týden to nedá... ale v Koutech?

Převýšení je pravdivé - 500 m.

P.S.: Po proměření - Červenohorské sedlo má cca 6 km sjezových tratí, Ramzová cca 8 km... Jo a ta nejdelší sjezdovka na Moravě (udávaných 3 050m měří cca 2 800 m). Není to kritika, jen fakta...

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Prvních pět šest jízd úžasných, skoro nikde nikdo, na tvrdém podkladu 5 - 10 cm nočního prašanu, jen je trochu zima na lanovce. Oblouky se dají řezat v libovolném tempu a rytmu... dlouhé, krátké. Od 10 začínají přibývat lidu na sjezdovkách, lanovka je pořád bez čekání. V 11 nastává čas na pauzu na jídlo a následně na přezutí do běžek...

Po obědě středisko mění tvář v chuchvalec pohybujících se milovníků zimních radovánek po svahu jakýmkoliv způsobem - radost ze sjezdování je obtížná.
Proto hurá na lanovku a na běžecké okruhy okolo horní nádrže Dlouhých strání - za pěkného počasí jeden z nejlepších zážitků v Jeseníkách - doporučuji. Běžecké tratě sice nebývají součásti hodnocení střediska, ale dovolím si je zde trochu vylíčit, protože zde vznikly zcela nově s výstavbou střediska. Od horní stanice lanovky vede stopa mírně vzhůru k "vrtulím" a pak dále k horní nádrži přečerpávací elektrárny. Odtud můžete absolvovat jednak malý okruh okolo nádrže (cca 3 km) a velký okolo celého masivu Mravenečníku (cca 14 km)- oba okruhy jsou pohodové s nádhernými výhledy (ale pozor na počasí). Návrat je shodný, od vrtulí zpět k horní stanici lanovky (doporučuji lanovku i když trochu prochladnete). Středisko sicev mapkách udává i běžeckou stopu až k dolní stanici lanovky, ale pozor ! Je to past i pro zkušené. Stopa v druhé polovině svého klesání kříží všechny sjezdovky (většinou zmrzlé) v místě jejich značného sklonu - s běžkami prakticky nepřekonatelné úseky. A v konečné fázi trasy má "stopa" - sněhové (za dobrých podmínek)koryto značný sklon za hranicí sjízdnosti. (PS: pozor také při sjezdu zpět od horní nádrže...doporučuji najet do levé stopy, vpravo svištět vedle svodidel je jen pro vyznavače silného adrenalinu...)

Sněhové podmínky:

Teplota: po ránu -9 °C, odpoledne -3 °C Polojasno Sníh: cca 75 cm skvělý technický + cca 5 cm prašanu

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Šestisedačka dokáže vychrlit velký počet lyžařů na kopec, ale v maximální návštěvnosti se lidé nestačí rozptýlit po sjezdovkách.

Špatně vyřešen nástup do střediska (lano, kotva, ... až pak lanovka - např. při návštěvě toalet opětovné absolvování s dvěma malými dětmi je to slušný sportovní výkon).

Zalidněnost:

Brzo ráno a ve všední dny mimo prázdniny je vše v pohodě a člověk je nadšen. S příbývajícím časem se obraz střediska rychle mění. Na ostře červených sjezdovkách se v kritickou dobu pohybují "šalení" Poláci jezdící "šusem", začátečníci křižující sjezdovku "cik-cak", malé děti sjíždějící nejprudší části sjezdovek po zadku a zdatní otcové nahánějící ujíždějící upadnuvší lyže a hůlky těch capartů...

Občerstvení a aprés-ski:

No... lasagne dole v hospodě byly u dna hodně studené...

Doprava do střediska a parkování:

Středisko u hlavní silnice v údolí od jihu - bezproblémový příjezd autem na velká parkoviště i za zhoršených povětrnostních podmínek.

Další plus má středisko, že umožňuje od vlaku dopravu místním "vláčkem-přibližovadlem" - výhodné pro místní obyvatele a rekreanty ubytované v údolí v okolních vesnicích. Dtto doprava busem - zastávka u areálu (škoda, že skibus zdarma nejezdí i z okresního města).

+ plusy

  • velké převýšení
  • relativně široké sjezdovky
  • velká neplacená parkoviště

- mínusy

  • velká přepravní kapacita lanovky na úkor kapacit sjezdovek
  • nerozvětvující se sjezdové tratě přímo od horní stanice lanovky
  • nedokonale vyřešený nástup k lanovce
  • přehnaná a přeceňující reklama
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

30.12.2017  | Kouty

autor: doum25
hodnocení:

Vzhledem k tomu, že jsme se letošní silvestrovské oslavy rozhodli trávit v Jeseníkách, navštívili jsme odpoledne v den příjezdu (30. 12.) největší jesenický areál Kouty. Byla to naše první zimní návštěva tohoto střediska, v létě jsme zde již byli.

zobrazit celý report

26.12.2017  | Kouty

autor: Atrej
hodnocení:

Přijeli jsme v 9:30 do Kout nad Desnou. Půjčili jsme lyže - k půjčovně musím dodat, že je na vysoké úrovni. Co mně vytocilo, ze se zde nepujcuji brýle. Sjezdovky vetsina otevřená, hlavni hit byla trikilometrova Pohodova, lidi nebylo mnoho a vzhledem k sirce sjezdovek zde ani vice lidi nebude problém...

zobrazit celý report

25. - 26.03.2017  | Kouty

autor: pmaja
hodnocení:
Do Koutů jsme zavítali na lyžařské závody. V zimě jsme zde byli poprvé a určitě ne naposledy. Středisko jsme navšívili i v létě, kdy jsme si užili sjezd na koloběžkách a velmi zajímavou exkurzi na Dlouhé Stráně. Na sjezdovkách leží stále dostatečné množství sněhu. Ráno bylo mrazivo, sjezdovky byly krásně zmrzlé a výborně upravené. Kvůli poměrně chladnému počasí vydržely v dobrém stavu i přes poledne. Lyžařů bylo velmi málo, takže jsme si opravdu dobře zalyžovali. Přestože podmínky byly vynikající - ranní mráz, slunce a modrá obloha, lyžařů bylo velmi málo - fronty se netvořily vůbec žádné. Ceny přijatelné a velký výběr jídel.

25.02.2017  | Kouty

autor: rradek
hodnocení:

Před první návštěvou střediska v tomto roce jsem měl obavu, co udělala předchozí obleva s kvalitou sněhu. Hned po první jízdě jsem byl ale mile překvapen a spokojenost vydržela po celý den i díky teplotě těsně pod nulou.

zobrazit celý report

11.02.2017  | Kouty

autor: Spenat
hodnocení:

Středisko jsme navštívili v rámci víkendové dovolené v Jeseníkách. Bylo příjemné a sněhové podmínky dobré (když vezmu v potaz minulý rok).

zobrazit celý report

11.02.2017  | Kouty

autor: Lucik
hodnocení:

Letos jsem vyrazila do Koutů poprvé. Středisko slibovalo 100 cm sněhu a počasí mělo být slušné. Na to, že byla sobota, tak lidí nebylo zase tak moc. Dlouhé fronty se netvořily. Sjezdovky a lanovky byly v provozu všechny. Návštěvu hodnotím pozitivně, Kouty jako vždy nezklamaly.

zobrazit celý report

29.12.2016  | Kouty

autor: Lu-Ko
hodnocení:

Na 29. 12. 2016 jsem měl naplánovanou služební cestu do Šumperka. Předpověď počasí vypadala nadějně, vzal jsem si i věci na lyže, že vyzkouším středisko v Koutech. Vzhledem k příjezdu až po obědě jsem tomu moc šancí nedával, ale výsledek nakonec velmi příjemně překvapil.

zobrazit celý report

28.12.2016  | Kouty

autor: Jouza6
hodnocení:

Kamarád mě přemluvil jet lyžovat o svátcích, sice se mi nechtělo kvůli možné vysoké zalidněnosti, ale po zjištění faktů jsem do toho šel. Bohužel naše návštěva proběhla po oblevě, takže jízdu mi kazily ledové plotny, ale daly se najít úseky, kde to šlo "pustit naplno".

zobrazit celý report

20.03.2016  | Kouty

autor: rradek
hodnocení:

První jarní den by se měl uvítat na lyžích, a tak jsem po dvou týdnech opět vyrazil do Koutů. Musím říct, že to bylo jedno z nejlepších lyžování této sezony. Ráno na vrchu krásných -3 a teploty pod nulou vydržely po celý den.

zobrazit celý report

12.03.2016  | Kouty

autor: MichalW
hodnocení:

Konečně jsem se dostal do Koutů, abych mohl využít skipas pro předplatitele SNOW. Kouty není třeba nijak výrazně představovat, reportů je tu nepočítaně, a tak se zaměřím na dnešní dojmy. Nahoře měli připravené lyže Nordica k otestování, tak jsem využil svézt se na něčem jiném.

zobrazit celý report

09.03.2016  | Kouty

autor: Andhilek
hodnocení:

Kouty mě nadchly. I přesto, že jsou špatné sněhové podmínky, mají velmi dobře zasněženo, takže žádné lyžování na blátě. Navíc ve všední den (středa) bylo málo lidí a žádné fronty. Profily svahů nabízí lyžování i pro náročné lyžaře, červená sjezdovka Medvědí má parametry dobré černé. Ve středisku je ...

zobrazit celý report

09.03.2016  | Kouty

autor: garry
hodnocení:

Z útulného penzionku ve Starém městě, kde jsme si zajistili ubytování na tři dny, jsme se vydali prověřit středisko Kouty. Kromě cesty z parkoviště, nutnosti použít přibližovací kotvu a toho, že areál má jediné z lyží dostupné občerstvení, nebylo co vytknout.

zobrazit celý report

20.02.2016  | Kouty

autor: rradek
hodnocení:

Do střediska jsem se vrátil po dvou týdnech a zatímco při poslední návštěvě to byl celkově podprůměr, tak nyní se to blížilo ideálu při daných podmínkách.

zobrazit celý report

07.02.2016  | Kouty

autor: JindraK
hodnocení:

Další (letos poslední) návštěva velkého lyžařského střediska, jezdíme sem s dětmi na lyžařský kurz. Opět měla být otevřena (a byla) sjezdovka Medvědí. Počasí mělo být super.

zobrazit celý report

13.02.2016  | Kouty

autor: Lucik
hodnocení:

Do střediska jsem se letos vydala podruhé. Oproti první návštěvě nám tentokrát počasí tolik nepřálo, ale zato byly otevčeny všechny sjezdovky. Areál sliboval 70 cm sněhu a nejvíce km sjezdovek na Moravě.

zobrazit celý report

07.02.2016  | Kouty

autor: kuklik
hodnocení:

Minulý víkend byl v noci mráz i u nás v nížině, takže bylo jasné, že sníh bude v Koutech perfektní. Letos moje čtvrtá návštěva. Do toho otevřená Medvědí sjezdovka, takže by to mohla být super neděle!

zobrazit celý report

30.01.2016  | Kouty

autor: JindraK
hodnocení:

Kouty se snowboardem

Do Koutů jsem jel se snowboardem podruhé v životě. Minulý týden to bylo docela fajn, lidí málo a sníh super. Od 30. ledna měla být otevřená Medvědí, velké lákadlo, čekal jsem hodně lidí. Otevřená byla, ale lidí moc ne!

zobrazit celý report

30.01.2016  | Kouty

autor: LadaK
hodnocení:

Naše čtvrtá letošní návštěva Koutů. Bojím se, že nejlepší víkend byl ten předešlý (a špatná nebyla ani sobota 16. ledna). Nicméně už je otevřena sjezdovka Medvědí, tu ještě neznáme! A sníh nebyl tak mokrý, jak jsme se báli.

zobrazit celý report

24.01.2016  | Kouty

autor: LadaK
hodnocení:

Toto bylo naše třetí víkendové lyžování v Koutech. Jezdíme sem s lyžařskou školou s dětmi. V neděli 24. 1. tu bylo trochu více lidí než oba víkendy předtím, ale pohoda.

zobrazit celý report

24.01.2016  | Kouty

autor: JindraK
hodnocení:

Kouty se snowboardem

Byl jsem tu minulý týden jen jako doprovod s dětmi a nebylo tu moc lidí, tak jsem si řekl, že vyzkouším snowboard. Děti sem jezdí do lyžařské školy a moc se jim tu líbí.

zobrazit celý report
Další reporty ze střediska: Kouty

Lyžařské zájezdy

Hotel Italo
Orientační cena za noc vč. polopenze a skipasu 2 462 Kč/os.
Apartmánový dům Austria
Orientační cena za noc vč. skipasu 1 768 Kč/os.
Hotel Alpenkönigin
Orientační cena za noc vč. polopenze 2 320 Kč/os.