Kouty - aktuální report z 13.01.2013 - SNOW.cz

Kouty aktuální report z 13.01.2013

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Jeseníky

Kouty - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: med
 • hodnocení:
 • návštěva od: 13.01.2013 do: 13.01.2013
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Mám výhodu, že bydlím na úpatí jednohoho pohoří a pracuji v blízkosti dalšího (Krkonoše). Popis Koutů je všem zasvěceným lyžařům znám a znalým není ani nutno sdělovat, kdy je nejlépe toto středisko navštívit. Ale pokud zimním sportům holduje i rodina, jste limitování sladěním návštěvy s ostatními členy (víkend, prázdniny).

Naše návštěva se synem se odehrála v neděli (v sobotu jezdí do Koutů skibusy zdarma skoro z celé Moravy),v období mimo prázdnin Česka, ale již prázdnin v Polsku. Takže ranní stávání v 7:00 s příjezdem do střediska před půl 9. je základ.

Možná, že spousty lidem nebude chtít číst dál, ale nedá mně nesdělit svůj obecný názor na relativně nově vzniklé středisko na "zelené louce"... teda na lesním pozemku.

Nástup od parkoviště i od hlavních občerstvovacích stanic je pro zhýčkané lyžníky namáhavé a pro přemýšlivé zarážející... Proč projektant díla za několik set mil. Kč navrhne přibližovací lano (ještě k tomu krátké) k přibližovací kotvě? Proč od nejvýkonější přepravní lanovky se nerozbíhají sjezdovky alespoň dvěma směry, ale jen jedním (pravda, dnes tu sjezdovku si středisko započítává 4x)? Proč byl vykácen navíc průsek pro neuskutečněnou výstavbu lanovky (od letošní sezony tam bude "free zona")? Atd. atd.

Ještě se musím pozastavit nad propagováním a reklamou střediska co by top na českých kopcích - blížícímu se Alpám. Nejlépe je to vidět v technických datech. Ještě v letošním roce na jaře středisko nabízelo cca 5,5 km sjezdovek. Dnešní aktuality ze střediska hlásají vybudování rodinné modré sjezdovky v délce 3 km a celkově délku sjezdovek 11,5 km (5,5+3=8,5... že by připočítali úzké průseky pod lanovkou jako free pisty?).

Po vzoru článku o skutečných délkách sjezdovek ve střediscích ve SNOW č. 77 jsem proklikal mapu... a ouha ! Ono je těch km jen 5,6! Tedy jen polovina (jo a tu horní pasáž jsem opravdu 4x neměřil - je to jen jedna "sjezdovka"). Pokud se to děje v Alpách a z 600 km je jen třeba 400 km, tak to i hodně sportovnímu lyžaři musí být jedno - za týden to nedá... ale v Koutech?

Převýšení je pravdivé - 500 m.

P.S.: Po proměření - Červenohorské sedlo má cca 6 km sjezových tratí, Ramzová cca 8 km... Jo a ta nejdelší sjezdovka na Moravě (udávaných 3 050m měří cca 2 800 m). Není to kritika, jen fakta...

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Prvních pět šest jízd úžasných, skoro nikde nikdo, na tvrdém podkladu 5 - 10 cm nočního prašanu, jen je trochu zima na lanovce. Oblouky se dají řezat v libovolném tempu a rytmu... dlouhé, krátké. Od 10 začínají přibývat lidu na sjezdovkách, lanovka je pořád bez čekání. V 11 nastává čas na pauzu na jídlo a následně na přezutí do běžek...

Po obědě středisko mění tvář v chuchvalec pohybujících se milovníků zimních radovánek po svahu jakýmkoliv způsobem - radost ze sjezdování je obtížná.
Proto hurá na lanovku a na běžecké okruhy okolo horní nádrže Dlouhých strání - za pěkného počasí jeden z nejlepších zážitků v Jeseníkách - doporučuji. Běžecké tratě sice nebývají součásti hodnocení střediska, ale dovolím si je zde trochu vylíčit, protože zde vznikly zcela nově s výstavbou střediska. Od horní stanice lanovky vede stopa mírně vzhůru k "vrtulím" a pak dále k horní nádrži přečerpávací elektrárny. Odtud můžete absolvovat jednak malý okruh okolo nádrže (cca 3 km) a velký okolo celého masivu Mravenečníku (cca 14 km)- oba okruhy jsou pohodové s nádhernými výhledy (ale pozor na počasí). Návrat je shodný, od vrtulí zpět k horní stanici lanovky (doporučuji lanovku i když trochu prochladnete). Středisko sicev mapkách udává i běžeckou stopu až k dolní stanici lanovky, ale pozor ! Je to past i pro zkušené. Stopa v druhé polovině svého klesání kříží všechny sjezdovky (většinou zmrzlé) v místě jejich značného sklonu - s běžkami prakticky nepřekonatelné úseky. A v konečné fázi trasy má "stopa" - sněhové (za dobrých podmínek)koryto značný sklon za hranicí sjízdnosti. (PS: pozor také při sjezdu zpět od horní nádrže...doporučuji najet do levé stopy, vpravo svištět vedle svodidel je jen pro vyznavače silného adrenalinu...)

Sněhové podmínky:

Teplota: po ránu -9 °C, odpoledne -3 °C Polojasno Sníh: cca 75 cm skvělý technický + cca 5 cm prašanu

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Šestisedačka dokáže vychrlit velký počet lyžařů na kopec, ale v maximální návštěvnosti se lidé nestačí rozptýlit po sjezdovkách.

Špatně vyřešen nástup do střediska (lano, kotva, ... až pak lanovka - např. při návštěvě toalet opětovné absolvování s dvěma malými dětmi je to slušný sportovní výkon).

Zalidněnost:

Brzo ráno a ve všední dny mimo prázdniny je vše v pohodě a člověk je nadšen. S příbývajícím časem se obraz střediska rychle mění. Na ostře červených sjezdovkách se v kritickou dobu pohybují "šalení" Poláci jezdící "šusem", začátečníci křižující sjezdovku "cik-cak", malé děti sjíždějící nejprudší části sjezdovek po zadku a zdatní otcové nahánějící ujíždějící upadnuvší lyže a hůlky těch capartů...

Občerstvení a aprés-ski:

No... lasagne dole v hospodě byly u dna hodně studené...

Doprava do střediska a parkování:

Středisko u hlavní silnice v údolí od jihu - bezproblémový příjezd autem na velká parkoviště i za zhoršených povětrnostních podmínek.

Další plus má středisko, že umožňuje od vlaku dopravu místním "vláčkem-přibližovadlem" - výhodné pro místní obyvatele a rekreanty ubytované v údolí v okolních vesnicích. Dtto doprava busem - zastávka u areálu (škoda, že skibus zdarma nejezdí i z okresního města).

+ plusy

 • velké převýšení
 • relativně široké sjezdovky
 • velká neplacená parkoviště

- mínusy

 • velká přepravní kapacita lanovky na úkor kapacit sjezdovek
 • nerozvětvující se sjezdové tratě přímo od horní stanice lanovky
 • nedokonale vyřešený nástup k lanovce
 • přehnaná a přeceňující reklama
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

18.02.2020  | Kouty

 • autor: LBS
 • hodnocení:

Vzhledem ke koupi dospělých skipasů přes Skipasomat bylo jasné, že v Koutech strávíme jeden den naší dovolené. Ráno jsme vzhledem k počasí zvažovali, jestli do toho jdeme, nebo raději dáme přednost termálům, nakonec jsme však zůstali a byl z toho hezký den na lyžích.

13.02.2020  | Kouty

 • autor: Bohouš
 • hodnocení:

Po pěti letech jsem zavítal do Koutů a zřejmě sem dalších pět let nepojedu. Převládají rozporuplné pocity - na jednu stranu dlouhé sjezdovky až 3 km, na stranu druhou ploché traverzy, kde se musí bruslit a problematický vstup do areálu.

09.02.2020  | Kouty

 • autor: rradek
 • hodnocení:

Jednalo se o první návštěvu v letošní zimě, a tak jsem byl zvědavý, co mě čeká. K nějakému posunu k lepšímu ale nedošlo. Dopoledne horší viditelnost v horní části, odpoledne slunečno. Vzhledem k podmínkám to vidím na 3 vločky.

09.02.2020  | Kouty

 • autor: Bobulini
 • hodnocení:

Koutům jsem se dlouho vyhýbal, považujíce je za jakousi olomouckou snobárnu, ale zlákal velmi výhodný voucher. Nakonec dobrý. Včera jsme si omrkli na běžkách a dnes se přidali k lyžařům. Příjemné bylo víkendové lyžování bez front, svahy dobře upravené, i když v tomto režimu zimy nemůžeme čekat nic j...

18.01.2020  | Kouty

 • autor: Kiwi
 • hodnocení:

Kouty jsou určitě jedno z nejmodernějších středisek v ČR, jsou dobře dopravně dostupné včetně možnosti přijet vlakem, autobusem, autem. Většina infrastruktury je okolo 10 let stará. Je myšleno na děti a vleky Obrázek a U vrtulí a jim přilehlé svahy jsou svým sklonem vhodné pro začátečníky.

04.01.2020  | Kouty

 • autor: tadeas.sek
 • hodnocení:

Dorazili jsme dnes do střediska v 8.30, lyžuje se od 8.45. Byly asi -2 °C, svahy relativně hezky narolbované. Zpočátku nebylo moc lidí, jezdilo se nahoru dolů, bez front. Dopoledne to bylo dobré, v poledne a odpoledne se ze svahu stal sebevražedný a byla to jedna ledová hora. Téměř nesjízdný a i já ...

02.01.2020  | Kouty

 • autor: tadeas.sek
 • hodnocení:
2.1 jsme navštívili Kouty nad Desnou. Dorazili jsme kolem 11. hod. a lyžovali jsme do 15 hod., protože už to pak víc nešlo. Lidí bylo přiměřeně, ani málo, ani moc, ale svah byl ledová hora - velmi náročné lyžování. Funguje jenom jeden svah, ale i tak se jezdí za plnou cenu, nicméně lyžování poměrně dobré. Doporučuji tedy, kdo chce navštívit, tak ať si přivstane a dojede na otvíračku. Jinak velmi kvalitní 6sedačka a velmi příjemní vlekaři! Středisko teda doporučuji na dopolední lyžování.

02.03.2019  | Kouty

 • autor: rradek
 • hodnocení:

V sobotu to vypadalo na krátkodobý návrat zimy, a tak jsem vyrazil zjistit, co je nového. No nového není nic, ale lyžování jsem si užil víc, než jsem čekal. Po celý den teplota kolem -3 °C a hlavně lyžování bez front. Jen viditelnost byla místy horší.

17.01.2019  | Kouty

 • autor: SKUL
 • hodnocení:
Návštěva střediska po delší době přinesla velké zklamání, sedačky na lanovce pokryté ledovou krustou, kterou nikdo neřeší, po čtvrtém svezení mokrý zadek i záda z ledu, který pod vámi roztává - obsluha lanovky schovaná. Sjezdovky v provozu dvě ze tří (Medvědí zavřená) a jejich úprava žalostná, rolba možná včera, po nočním sněžením už nic. To vše za "pouhých" 660 Kč na 4 hodiny, poměr cena / služba katastrofa - nikdy více!

04.01.2019  | Kouty

 • autor: kejsina
 • hodnocení:
Převládá rozčarování. Uzavřena sjezdovka Medvědí, v průběhu dne rozvoz sněhových děl a zahájeno zasněžování. Pohodová a Hřebenovka v provozu, úprava v noci neproběhla, tak hned od rána ledové plotny a vyhrnutý sníh. Nedobrý dojem umocňovala trénující mládež, která se průběžně stěhovala po areálu. Sněhu na sjezdovkách dostatek, ale co z toho, když to bylo neupravené. Lanovka standard, občas zastaví. Velké mínus je obalení každé druhé sedačky plachtou s reklamou pivovaru. Plachta v chladu pěkně chladí a na omak v rukavicích je o poznání víc klouzavá než normální sedačka. Lidí málo, lanovka bez čekání.

29.12.2018  | Kouty

 • autor: Lucik
 • hodnocení:

Teplejší počasí a mlha, ale i přesto poměrně dobré lyžování. Na to, že byla sobota, tak lidí nebylo až tak moc. Celkově spokojenost.

08.04.2018  | Kouty

 • autor: zdenek.b
 • hodnocení:

Přestože předpověď počasí na neděli byla typicky jarní, rozhodli jsme se navštívit skiareál Kouty, i s ohledem nabídky 50% slevy na skipas. Vše dopadlo nad očekávání dobře, sjezdovky byly výborně připraveny, v provozu byly dvě hlavní sjezdovky a vzhledem k nízké návštěvnosti cca 30 lyžařů zůstaly pr...

27.01.2018  | Kouty

 • autor: Lucik
 • hodnocení:

Kouty jsou mé oblíbené středisko. Podle webu slibovali 100 cm sněhu, ale i přesto byla sjezdovka Medvědí zavřená. Od rána bylo mlhavo a lehce nad nulou. Ale i tak jsem si lyžování užili a uprava sjezdovek nebyla špatná.

20.01.2018  | Kouty

 • autor: bobu
 • hodnocení:

Poprvé v tomto středisku - celkem spokojenost, ale pár věcí by se dalo vylepšit.

30.12.2017  | Kouty

 • autor: doum25
 • hodnocení:

Vzhledem k tomu, že jsme se letošní silvestrovské oslavy rozhodli trávit v Jeseníkách, navštívili jsme odpoledne v den příjezdu (30. 12.) největší jesenický areál Kouty. Byla to naše první zimní návštěva tohoto střediska, v létě jsme zde již byli.

26.12.2017  | Kouty

 • autor: Atrej
 • hodnocení:

Přijeli jsme v 9:30 do Kout nad Desnou. Půjčili jsme lyže - k půjčovně musím dodat, že je na vysoké úrovni. Co mně vytocilo, ze se zde nepujcuji brýle. Sjezdovky vetsina otevřená, hlavni hit byla trikilometrova Pohodova, lidi nebylo mnoho a vzhledem k sirce sjezdovek zde ani vice lidi nebude problém...

25. - 26.03.2017  | Kouty

 • autor: pmaja
 • hodnocení:
Do Koutů jsme zavítali na lyžařské závody. V zimě jsme zde byli poprvé a určitě ne naposledy. Středisko jsme navšívili i v létě, kdy jsme si užili sjezd na koloběžkách a velmi zajímavou exkurzi na Dlouhé Stráně. Na sjezdovkách leží stále dostatečné množství sněhu. Ráno bylo mrazivo, sjezdovky byly krásně zmrzlé a výborně upravené. Kvůli poměrně chladnému počasí vydržely v dobrém stavu i přes poledne. Lyžařů bylo velmi málo, takže jsme si opravdu dobře zalyžovali. Přestože podmínky byly vynikající - ranní mráz, slunce a modrá obloha, lyžařů bylo velmi málo - fronty se netvořily vůbec žádné. Ceny přijatelné a velký výběr jídel.

25.02.2017  | Kouty

 • autor: rradek
 • hodnocení:

Před první návštěvou střediska v tomto roce jsem měl obavu, co udělala předchozí obleva s kvalitou sněhu. Hned po první jízdě jsem byl ale mile překvapen a spokojenost vydržela po celý den i díky teplotě těsně pod nulou.

11.02.2017  | Kouty

 • autor: Spenat
 • hodnocení:

Středisko jsme navštívili v rámci víkendové dovolené v Jeseníkách. Bylo příjemné a sněhové podmínky dobré (když vezmu v potaz minulý rok).

11.02.2017  | Kouty

 • autor: Lucik
 • hodnocení:

Letos jsem vyrazila do Koutů poprvé. Středisko slibovalo 100 cm sněhu a počasí mělo být slušné. Na to, že byla sobota, tak lidí nebylo zase tak moc. Dlouhé fronty se netvořily. Sjezdovky a lanovky byly v provozu všechny. Návštěvu hodnotím pozitivně, Kouty jako vždy nezklamaly.

Další reporty ze střediska: Kouty

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Výška sněhu 60 cm
Otevřené lanovky a vleky 6 z 6
Otevřené sjezdovky 12 z 21 km