Oberwiesenthal - Fichtelberg aktuální report z 05. - 08.03.2020

  průměrné hodnocení:

Německo Německo - Sasko

Oberwiesenthal - Fichtelberg - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Míša Kratochvílová
 • hodnocení:
 • návštěva od: 05.03.2020 do: 08.03.2020
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Do německého Oberwiesenthalu se sice čeští lyžaři už bohužel letos nedostanou, ale snad napřesrok... Je to příjemný kompaktní skiareál hned za hranicemi s cca 15 km sjezdovek. Při koupi skipasu na den a půl nebo více lze využívat vleky nejen v Oberwiesenthalu, ale v celém InterSkiregionu Fichtelberg – Klínovec. V průběhu naší návštěvy se na Klínovci tvořily fronty, zatímco Fichtelberg byl téměř bez lidí, takže volba byla jasná. Vyplatí se při koupi skipasu sledovat webové stránky Klínovce i Fichtelbergu, cena skipasu pro InterSkiregion totiž nebývá stejná a často se vyplatí nákup v Německu.

Celkově si areál hodně užijí rodiny s dětmi: Je blízko, méně zalidněný, není se kde ztratit, funguje zde lyžařská škola s česky mluvícími instruktory... Z pohledu rodin potěší i alternativní aktivity v případě nepřízně počasí nebo únavy ze sjezdového lyžování. Lze se projet parní lokomotivou a navštívit výtopnu, sledovat skokanské tréninky místního oddílu SC Traktor Oberwiesenthal (protože tady jsou skoky doma), vyrazit na sáňky, vyzkoušet upravené běžkařské tratě či bruslení na kluzišti nebo si jen tak užívat atmosféru, která narozdíl od blízkého Klínovce připomíná tu alpskou (nevím, jestli je to už jen němčinou, ale je to tak)... Za mě příjemné překvapení. :)

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Ústředním místem je hora Fichtelberg, z níž se rozbíhají sjezdovky zpět do údolí.

Mírná trať lesem vede severním směrem ke kotvě E (Himmelsleiterlift) - levá strana je zasněžovaná, pravá se spoléhá na přírodní sníh. Tímto směrem z vrcholu rovněž vede sáňkařská dráha.

Další možností z vrcholku je jet nejpřímější cestou pod kabinovou lanovkou a čtyřsedačkou. Tady vede příjemně svižná černá sjezdovka, jež je v začátku spíše červenou. Kdo si nevěří na prudší spodní část, může si sjet pouze horní cca třetinu, zpět jej vyveze kotva G (Höhenlift).

Třetím směrem, kam z Fichtelbergu vyrazit, jsou široké modré a červené sjezdovky u kotev C a D. Zatímco C (Kleiner Fichtelberg Kurvenlift) jede až na vrchol, D (Nachtskilauf) obsluhuje širokou modrou sjezdovku v dolní části a – jak název napoví – nabízí i možnost večerního lyžování.

Sněhové podmínky:

V průběhu našeho pobytu jezdilo vše s výjimkou přírodní varianty podél Himmelsleiteru a freeridových tratí č. 6 a 7. V noci ze čtvrtka na pátek sněžilo, takže bylo na čem jezdit, v odpoledních hodinách byl sice sníh v dolní části měkčí, ale stále fajn (takové jarnější lyžování), bez vyčuhujících klacků či kamenů. Na černé sjezdovce se drží tvrdý podklad z dřívějšího vypreparování, takže snese i dlouhé oblouky po hranách ve vyšší rychlosti.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Povětšinou kotvy, jedna čtyřsedačka a kabinová lanovka. Zajímavost: Kyvadlová lanovka na Fichtelberg byla postavena v roce 1924 a jako taková je nejstarší visutou lanovkou Německa.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Občerstvení a aprés-ski:

Navštívila jsem hned několik zajímavých podniků:

Hütte Prijut 12: Jde o příjemný dřevěný srub pod dolní stanicí čtyřsedačky s vnitřním prostorem i venkovní zahrádkou ideální na malý oběd nebo apres-ski. Zajímavost: Název chata dostala podle legendární horolezecké chaty Prijut 11 pod Elbrusem, která vyhořela v 90. letech a tomu odpovídá i tematické ladění vnitřní výzdoby. Pokud si tady dáte panáka, doveze vám jej uvnitř modelový vláček, který má kolejiště kolem dokola místnosti. :)

Fichtelberg (Doreen Noske) Hütte: Sídlo skokanského oddílu SC Traktor Oberwiesenthal s neopakovatelnou, až punkovou, atmosférou, která se musí zažít. Navíc tu kromě občerstvení (pití i jídlo) můžete koupit také závodní skokanské lyže a kombinézu, kdyby vás to snad táhlo dolů na můstky. :) Dost neuvěřitelné místo.

Rathaushotels v Oberwiesenthalu: Jde o tři hotely v centru městečka, které nabízejí i pro našince velmi zajímavý Premium All Inclusive program (ceny se liší dle obsazenosti a sezóny, ale lze sehnat už za 80 eur/noc/dvoulůžkový pokoj - ne osoba, ale skutečně pokoj). Ze sjezdovky kousek, k dispozici jídlo i pití od rána do 23 hodin, možnost využít wellness, půjčit společenské hry, kulečník, šipky a řada dalších aktivit.

Jens Weissflog Hotel & Restaurant: Cca 200 metrů od dolní stanice kotvy Himmelsleiterlift stojí restaurace a hotel německé skokanské legendy Jense Weissfloga (trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa atd.). V restauraci si lze prohlédnout medaile i Jensovy staré "skočky", k tomu nabízí menu inspirované různými destinacemi, kde závodil. Zajímavost: Budova, kde se hotel a restaurace nacházejí, sloužila před rokem 1989 jako objekt k rekreaci členů německé komunistické tajné služby Stasi, poté ji koupil Weissflog a kompletně zrekonstruoval. V okolí míval nemovitost rovněž generální tajemník Walter Ulbricht, stejně jako řada dalších čelních představitelů DDR.

Doprava do střediska a parkování:

Přímo pod lanovkami parkoviště placené, dál lze najít i gratis. Oberwiesenthal je poměrně překvapivý svou sítí jednosměrek. Stačí jednou špatně zatočit a je z toho exkurze po celém městě (v horším případě i po jeho blízkém okolí).

+ plusy

 • malá zalidněnost
 • pro všechny výkonnostní kategorie
 • široká škála aktivit (nejen) pro rodiny s dětmi
 • atmosféra
 • možnost zajímavého ubytování v místě (odpadá nutnost dojíždět)

- mínusy

 • převaha kotviček, jedna sedačka navíc by neškodila
 • propojení s Klínovcem zatím jen skibusem (ale existují plány do budoucna)
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

10.03.2022  | Oberwiesenthal - Fichtelberg

 • autor: lopatak joe
 • hodnocení:

Během našeho pobytu na Božím Daru jsme zavítali i za hranice. Zde se mí líbilo nejvíce - příjemný sklon sjezdovek a vyšlo nám luxusní slunečné bezvětrné počasí. Celodenní lyžování za cca 930 Kč na osobu. Žádné covid potvrzení od nás vyžadováno nebylo.

20.12.2018  | Oberwiesenthal - Fichtelberg

 • autor: karosch
 • hodnocení:

Na nealpské poměry se jedná o středisko střední velikosti s příjemnou atmosférou horského městečka se spoustou hotelů a penzionů.

17.03.2018  | Oberwiesenthal - Fichtelberg

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Do Krušných hor se vrátila zima. Ráno jsem zvažoval, kam vyrazit, po prohlídce webkamer padla volba na Fichtelberg.

Vzhledem k mrazivému počasí mi dnes stačila 3hodinová permice. Teplota se až do mého odjezdu držela na -10 °C....

12.03.2017  | Oberwiesenthal - Fichtelberg

 • autor: Nahoru Adolu
 • hodnocení:

Využili jsme společného skipasu a v neděli odpoledne jsme se po dopoledni na Klínovci ještě vydali prozkoumat sjezdovky na německém Fichtelbergu. Do větší části tratí se zde opírá sluníčko, a to více, než je tomu na Klínovci, a tomu odpovídá i odpolední kvalita sněhu.

01.01.2017  | Oberwiesenthal - Fichtelberg

 • autor: Nojby
 • hodnocení:

Pěkné novoroční lyžování na Fichtelbergu. Idylu slunečného počasí trošku kazil vítr v horních partiích Fichtelbergu. Novoroční provoz začínal od 10 hodin. Silvestrovské večerní lyžování totiž končilo až 2 hodiny po půlnoci.

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

Čenkovice

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 4