Megeve / Evasion Mont Blanc - aktuální report z 12. - 18.01.2014 - SNOW.cz

Megeve / Evasion Mont Blanc aktuální report z 12. - 18.01.2014

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Horní Savojsko

Megeve / Evasion Mont Blanc - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Jiřa
 • hodnocení:
 • návštěva od: 12.01.2014 do: 18.01.2014
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Středisko St. Gervais je stejně jako známější Megéve součástí lyžařské oblasti Evasion Mt. Blanc. Skipas zahrnuje areály St. Gervais, Megéve, St. Nicolas (tyto jsou propojeny lanovkami), Jailet, Combloux, Giettaz a Contamines-Hauteluce (musí se dojet skibusem nebo autem). Je zde téměř vše trochu jinak než v obvyklých francouzských lyžařských střediscích. Dolní nástupní stanice jsou normálně žijící městečka a rovněž jejich nadmořská výška je nižší, než je ve Francii obvyklé. Velmi pěkné, prostorné ubytování jsme měli v St. Gervais (asi 1 000 m n. m.) v rezidenci Grand Panorama. Ta je cca 100 m od kabinové lanovky Bettex, která jezdí asi do 1 400 m n. m., kde začínají sjezdovky.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Velké množství sjezdovek s širokým spektrem obtížností. Dá se říct, že jde o lyžování doslova pro všechny. Sjezdovky jsou až do cca 2 000 m n. m. ukryté v lesích a většinou spadají z oblých kopců, což je také dost nefrancouzské. Během pobytu jsme nenavštívili všechny areály zahrnuté ve skipasu a tak uvedu charakteristiku pouze pár oblastí.

Mt. d´Arbois (1 840 m n. m.): z vrcholu směrem na St. Gervais pěkné středně dlouhé lesní sjezdovky s převýšením cca 500 m, z nichž bych vypíchl pěkně upravované černé tratě Princesse a M. Dujon (tato s archaickou dvousedačkou) a široké členité červené tratě Milloz a Marmire. Směrem na Megéve směs tratí od černých až po zelené s převýšením cca 700 m.

St. Nicolas: většinou červené a modré tratě částečně nad hranicí lesa. Pochválil bych červenou Coq Bruynere a modrou Clementine.

Mont Joux (1 958 m n. m.): oblý kopec nad hranicí lesa s několika ostřejšími, širokými červenými slalomáky a pohodovými modrými s převýšením cca 400 až 500 m.

Mont Joly (2 525 m n. m.): další oblý kopec čnící nad Mt. Joux a zároveň nejvyšší bod oblasti. Až téměř z vrcholu vede serentinovitá, v horní části úzká červená sjezdovka a neupravovaná strmá černá Chamois (většinu týdne uzavřená - nejdříve málo sněhu, poté zase moc).

Rochebrune (1 750 m n. m.): odtud do Megéve vedou převážně červené, členité a v lese ukryté tratě s převýšení cca 600 m.

Alpette (1 871 m n. m.): široké ostřejší červené slalomáky a černé upravované i neupravované tratě.

Cóte 2000 (2 014 m n. m.): velmi členité červené a černé tratě s převýšením cca 700 m skryté před sluncem pod skalnatým hřebenem. Závodní černá Descente byla uzavřená kvůli neustále probíhajícím tréninkům. Celý tento dlouhý hřeben nad Megéve je cik-cak propojen lanovkami.

Contamines-Hauteluce: celkově výše položené středisko. Od parkovišť za vesnicí do horního patra areálu vedou ze dvou míst krátké, ale strmé kabinky. Nad nimi v lese dlouhá členitá modrá sjezdovka s čevenou variantou, na které se vloni jel závod SP ve skicrossu. Ještě výše nad hranicí lesa převažují velmi prostorné a poměrně členité červené a modré tratě. Pochválil bych Nant Rouge směrem ke Contamines a Plans s několika ostrými padáky směrem k Hauteluce.

Sněhové podmínky:

První den jarní počasí (+12 °C ve 2 000 m n. m.) se sluníčkem a s obavami o sjízdnost sjezdovek na konci pobytu. Od druhého dne oblačné počasí se dvěma nočními vydatnými přísuny sněhu. Celkem během týdne napadlo cca 30 až 80 cm sněhu dle nadmořské výšky. Takže nakonec parádní sněhové podmínky.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Neuvěřitelná směs od úplně nových kabinek a rychlých šestisedaček až po historické pomalé dvousedačky s plastovými sedátky snad ze 70. let. Sedačky samozřejmě bez krytů, jak je ve Francii zvykem. Přesto, že hlavně Megéve je považováno za středisko pro horních 10 000, tak to tady zřejmě nikomu nevadí.

Zalidněnost:

V sobotu a v neděli ráno (do cca 9.30) u kabiny v St. Gervais fronta tak na cca 10 minut (dost autobusových zájezdů). Nahoře v areálu se lidé rozptýlili, čekací doby nulové, na sjezdovkách téměř prázdno. Ve všední dny prázdno až pusto všude, nejvíc v Contamines.

Občerstvení a aprés-ski:

Na sjezdovkách poměrně hustá síť restaurací, některé zejména na straně Megéve docela luxusní. Ceny jídla i pití v restauracích na sjezdovkách vysoké až velmi vysoké. Návštěvnost v restauracích malá. U některých jsou na terasách přistavěny kiosky s rychlým občerstvením a akceptovatelnými cenami: sendviče, paniny, palačinky cca 4 až 6 EUR, pití 3 až 4 EUR. V St. Gervais spousta restaurací s obvyklými tzn. vyššími cenami hlavních jídel 12 až 20 EUR. V městečku je také několik obchodů - ceny přijatelné, něco se ani nevyplatí vozit z ČR.

Doprava do střediska a parkování:

Autobusem s CK. Cesta bez problému, po dálnici až téměř do St. Gervais, pouze posledních cca 10 km mimo dálnici. Jedno z nejdostupnějších francouzských středisek. V St. Gervais veliké, bezplatné parkoviště přímo u lanovky a podzemní placené garáže pro ubytované v rezidenci Grand Panorama.

+ plusy

 • Pestré lyžování vhodné pro začátečníky i pro sportovní lyžaře
 • Velmi malá zalidněnost skiareálů
 • Mnoho relativně bezpečných volných terénů v dosahu sjezdovek
 • Pěkné ubytování v St.Gervais, přímo u lanovky
 • Úžasná scenerie okolních hor korunovaná výhledy na masiv Mt. Blancu tzv. z první ruky

- mínusy

 • Dost starších lanovek včetně muzeálních kousků
 • V sobotu a neděli ranní fronta u kabiny v St.Gervais
 • Vysoké ceny v restauracích na sjezdovkách
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

19. - 25.01.2020  | Megeve / Evasion Mont Blanc

 • autor: eva
 • hodnocení:

445 km propojených tratí je rozprostřeno do tří hlavních oblastí - St. Gervais, Megéve a St. Nicolas.
St. Gervais je normální pětitisícové městečko s obyvateli, polohou je dost nízko a k areálu vede dlouhá kabinková lanovka Bettex. Na lyžích se dá sice jindy dojet až dolů k nástupní stanici, ale t...

Megeve / Evasion Mont Blanc

Megeve / Evasion Mont Blanc

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 81
Otevřené sjezdovky 0 z 263 km