Mariánské Lázně - aktuální report z 26.01.2022 - SNOW.cz

Mariánské Lázně aktuální report z 26.01.2022

  průměrné hodnocení:

Česko Česko - Slavkovský les

Mariánské Lázně - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální lyžařské podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: 0ndra
 • hodnocení:
 • návštěva od: 26.01.2022 do: 26.01.2022
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

V Mariánkách jsem byl naposledy lyžovat asi před 5 lety, a tak při příležitosti krátké dovolené v Krušných horách byla jedinečná šance je opět navštívit. Všichni víme, jak je to dnes s lanovkami, nemusí projít další kontrolou nebo se stane něco horšího a víckrát se na nich nesvezeme - a to by byla v případě téhle unikátní vážně škoda! Tak jsem rád, že jsem se zas po delší době svezl a nejen to, paradoxně to bylo asi nejlepší lyžování v ČR v této sezoně. :-) Škoda, že je to sem z Prahy trochu dále, jinak bych sem určitě zavítal i víckrát za sezonu na den. Pokud vám ale větší vzdálenost nevadí, místní cenová politika vám náklady na palivo rozhodně vynahradí, z již velmi příznivých cen lze navíc čerpat spoustu dalších slev - děti, senioři, studenti, ale třeba také všichni zákazníci nejmenovaného operátora se svezou ještě o poznání levněji.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

V provozu je hlavní a rovný kilometr dlouhá Krakonoška, momentálně pouze v jedné ze tří rozvětvených variant. To mně osobně vůbec nevadilo, zalidněnost zde již z principu nemůže být jakkoliv velká, takže i na užší sjezdovce je prostoru dost. Ostatně stačí vyrazit od lanovky jako první a máte ji celou pro sebe. A to není vůbec těžké, jelikož zde lyžují převážně začátečníci. :-)

Krakonoška nabídla opravdu skvělé svezení, celkem 3x se vystřídá prudší a rovnější úsek, než dojedete až k dolní stanici LD. Celá sjezdovka je krásně přehledná a tak se dá doslova 100% její délky skvěle carvovat. Tedy alespoň pokud budete mít štěstí na tak rychlý podklad jako já.

V provozu je také levá (mírnější) část svahu u kotvy. Ta nabídne velmi slušný sešup, žel vystačí tak na 5 až 6 delších oblouků. Krátkými slalomovými oblouky se ale dostatečně zahřejete i za tak krátkou vzdálenost. I zde šlo díky skvělému sněhu, úpravě a nulovému zalidnění carvovat až do zavíračky.

Sněhové podmínky:

Sněhové podmínky byly velkým překvapením, ale jen v pozitivním smyslu. O 2 dny dříve na Plešivci neměl sníh příliš valných kvalit, byl vlhký a těžší. Zde jsem vzhledem k nadmořské výšce a podobnému počasí čekal něco podobného. To se ale ukázalo jako chyba, v Mariánkách se teplota po celý den v horních partiích pohybovala mezi -2 až -3 stupni, dole bylo o nějaký ten stupeň tepleji. I po poledni tak byl na spoustě míst stále manšestr a především povrch byl skvěle tvrdý a bez ledových ploten. Měknout začal sníh pouze na svahu u kotvy, a to až po 14. hodině. Díky nízké zalidněnosti ale zůstala kvalita i tam dobrá. Na svazích ležel sněhu dostatek, kamínky žádné. Obzvlášť u krátké sjezdovky vedle kotvy se vrstva jevila jako přinejmenším metrová.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Na tomto místě se nic nemění, ačkoliv malou změnu lze pozorovat přece. Nevím, jak je tomu dlouho, každopádně od mé poslední návštěvy se kabinková lanovka dočkala nového nátěru, a to svítivě zeleného. Jinak je ale vše při starém, kabinky jsou opravdu těsné a při plném obsazení 4 cestujících je to opravdu krabička od sirek. Přesto jsem byl svědkem nevídaného jevu, kdy instruktor lyžařské školy dokázal do jedné nacpat 5 ratolestí a navrch sebe. :-)

Pozor si rozhodně dejte na volbu lyží, mé univerzálky se 75mm pod patou mají patky lehce širší, avšak nijak vybočující z běžného průměru, nicméně vejít se s nimi do úzkých nosičů u kabinek byl takřka vždy menší oříšek a širší patky by se sem již opravdu nevešly. Na freestyle lyže tak určitě rovnou zapomeňte a v případě nějakých širších allmountainů zřejmě taky narazíte. Nosič na snowboard je na každé kabince jeden, a to poněkud neprakticky nahoře nad vstupem. Vevnitř jsou kabinky prakticky beze změn, což nepovažuji za vadu, ostatně i to je věrným důkazem jedinečnosti této LD.

Kotva jezdila solidní rychlostí a bez výhrad. Druhá nebyla v provozu a těžko říct, zda vůbec bude, vypadala spíš "nechána na pospas".

Zalidněnost:

malá střední vysoká

V lednový všední den jsem očekával, že zde budeme lyžovat prakticky sami, což úplně pravda nebyla. Na dolním parkovišti bylo odhadem 25 aut, čemuž odpovídala i zalidněnost. Lyžoval zde i jeden lyžařský kurz, odpoledne pak cca 30 dětí v lyžařské školce. Ty ale využívaly služeb dětského parku, takže nijak neovlivnily obsazenost svahů či lanovky.

Jen jednou se nám díky lyžařskému kurzu stalo, že bychom se do žádné z kabinek nevešli a museli jsme čekat na další "várku". Jinak jsme jezdili zhruba polovinu času sami a polovinu ve třech či čtyřech. To bylo ve stísněných kabinkách z hlediska covidu ne úplně příjemné, jelikož jakoukoliv ochranu úst zde asi nepoužíval nikdo, včetně nás. Na druhou stranu byl alespoň při koupi skipasu vyžadován covid certifikát.

Časově vycházely jízdy lanovkou velmi příznivě, rychlým, ne však nijak zběsilým tempem jsme vždy stihli sjet Krakonošku, vyjet a sjet svah u kotvy a nová "várka" kabinek akorát dorazila, maximálně s čekací dobou pár desítek vteřin. Závratnou porci kilometrů zde rozhodně nenalyžujete, ale na druhou stranu jsem poměrně značně překonal svá očekávání, která byla nižší.

Občerstvení a aprés-ski:

Možnost občerstvení je zde prakticky jediná - stánek u dolní stanice LD. Mínusem je nemožnost posedět vevnitř, plusem zas velmi příznivé ceny a taky charakter typického českého bufetu pod svahem, který už se v mnohých areálech nevidí. :- D Nabídka je tradiční - klobása, smažák, řízek a k tomu různé chutné a nezdravé přílohy jako hranolky či bramboráky. Zkrátka kouzlo fritézové kuchyně. :-) Smažák, hranolky a tatarka vyšly na 115,- a k tomu malé pivo za 25,-... Tady je svět ještě v pořádku. :-)

Aprés-ski zde rozhodně nečekejte, už vůbec pokud budete parkovat na horním parkovišti jako my. Nicméně stánek s občerstvením uvádí provozní dobu až do 17:30.

Doprava do střediska a parkování:

Doprava z KV po silnicích č. 20 a 230 není jen nudnou cestou, ale pokud rádi řídíte a nebo se kocháte, užijete si již též. Většinu času vede po širokých a hladkých silnicích lemujících řeku Teplou a skýtající spousty povětšinou nezáludných zatáček.

Jak z Prahy, tak z KV je to o něco blíže k hornímu parkovišti, které je oficiálně zpoplatněné, ale předpokládám, že pouze v letní sezoně. Teď na automatu stálo "mimo provoz" a závory byly otevřené. Přesto tu kromě nás stálo celý den asi jediné auto. K horní stanici LD je to přitom doslova pár kroků. :-) Při poslední jízdě nahoru je možné vrátit čipovou kartu u obsluhy LD, takže celkově velká pochvala. Cesta do Prahy zabere nějakých 160 km, ale také po velmi slušných silnicích či dálnici D6, takže se dá zvládnout pod 2 hodiny.

+ plusy

 • Skvělý sníh a úprava
 • Nízká zalidněnost
 • Bezkonkurenční ceny skipasů i občerstvení
 • Unikátní lanovky
 • Familiérní charakter areálu

- mínusy

 • Větší vzdálenost z Prahy
 • Velký problém při potenciální větší zalidněnosti
 • Svahy by samozřejmě mohly být delší
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Níže naleznete další reporty ze střediska

14.02.2018  | Mariánské Lázně

 • autor: Jerry70
 • hodnocení:

Po roce jsme opět využili akci na Skipasomatu (díky!) a zavítali do malého areálu v Mariánských Lázních. Bohužel letošní zima je skoupá na sníh i zde, v provozu je tak pouze východní část Slalomáku a pravá varianta Krakonošky pod lanovkou. Celodenní mráz využívá provozovatel areálu k dosněžování dal...

11.03.2017  | Mariánské Lázně

 • autor: Jerry70
 • hodnocení:

Tentokrát bohužel jen dvě hvězdičky – za permanentky zadarmo díky soutěži O2 a za minimum lidí v areálu. Jinak se už o slovo hlásí jaro. Počasí – zataženo skoro celý den, přes den až +5 °C. Příjezd i parkování bezproblémové.

08.02.2017  | Mariánské Lázně

 • autor: Jerry70
 • hodnocení:

Kdo navštíví tento malý areál, určitě neprohloupí. Sjezdové tratě ve vynikajícím stavu po celý den, lidí i přes probíhající jarní prázdniny málo. Počasí – zataženo skoro celý den, trochu slunce jsme si užili až v pozdním odpoledni, ráno -4 °C, lehce pod nulou celý den. Příjezd i parkování bezproblém...

04.02.2017  | Mariánské Lázně

 • autor: ViktorVan
 • hodnocení:

Přestože se nejedná o žádný rozsáhlý lyžařský areál, který by se mohl chlubit desítkami kilometrů sjezdovek, máme s dětmi Mariánky moc rádi a alespoň 2x, 3x sem každoročně zajedeme. Vždy jsem moc potěšen, co dokáží zdejší rolbaři a další zaměstnanci v takovýchto podmínkách vykouzlit. Pečlivě upraven...

09.03.2016  | Mariánské Lázně

 • autor: Jerry70
 • hodnocení:

Počasí – dopoledne slunečno, pak skoro zataženo, těsně pod nulou celý den. Jestliže nás na Klínovci 7. 3. překvapila nízká návštěvnost, tak tady jsme si mnohdy připadali, že máme celý areál jen pro sebe. Příjezd i parkování bezproblémové. Sjezdovky v rámci toho, co dovolilo zbývající množství sněhu,...

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

Mariánské Lázně

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 3