Whakapapa - aktuální report z 28.06. - 10.10.2021 - SNOW.cz

Whakapapa aktuální report z 28.06. - 10.10.2021

  průměrné hodnocení:

Nový Zéland Nový Zéland

 • autor: fish33
 • hodnocení:
 • návštěva od: 28.06.2021 do: 10.10.2021
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Ride the Volcano! Jeden z mála areálů na světě, kde máte tu možnost jezdit na aktivní sopce. Poslední erupce byla v roce 2007 a další může nastat kdykoliv. Proto jsou všude v areálu cedule co dělat v případě, že se rozezní sirény a jak a kde se vyhnout bahenním tokům zvaným Lahar. Mt. Ruapehu je největším novozélandským lyžařským areálem a skládá se ze 2 částí. Na jižní straně je středisko Tūroa a na západní straně Whakapapa. Jedná se o jediná lyžařská střediska na Severním ostrově a nejbližší pro Auckland i Wellington, čemuž odpovídá zalidněnost o víkendech a prázdninách. Nutno říct, že se areál nachází uvnitř čtvrtého nejstaršího národního parku na světě, který posloužil i jako kulisa Mordoru v trilogii Pán Prstenů. Pohled na okolní sopky, především Mt. Ngauruhoue, která ztvárnila Horu osudu, je úchvatný. Ježdění na Zélandu je poněkud jiné, než na co jsme zvyklí v Evropě a Alpách. Velikost areálu je udávána v hektarech a uvnitř něj si můžete jezdit naprosto kdekoliv. Jsou zde časté dropy, které se skáčou a některé jsou dokonce součástí sjezdovek.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

To nejlepší čeká nahoře... Předem je nutno říct, že na Zélandu mají jinak značené obtížnosti sjezdovek - konkrétně zelené, modré, černé a dvojité černé. Nenechte se proto zmást - NZ modrá odpovídá naší/alpské červené, černé jsou podobné a dvojité černé jsou lahůdky, s freeride, dropy, nebo neuvěřitelnými sklony. Druhou odlišností od Evropy je, že velikost areálu se neuvádí v km sjezdovek, ale v hektarech. Uvnitř areálu totiž můžete jezdit naprosto kdekoliv. Horská služba odpaluje v nebezpečných místech laviny a před vysokými dropy jsou cedule. Na první jízdy doporučuju hodně opatrně, zjistit odlišnosti a pak už si můžete jezdit "co morál dovolí"...

Ve spodní části areálu je rovinka pro začátečníky zvaná Happy Valley. Ta bývá vzhledem k častým návštěvám začátečníků paradoxně nejplnější. Sjezdovky obsluhované sedačkou Rangatira a kabinkou SkyWaka jsou většinou užší, mají zajímavé pasáže, ale i rovinky a traverzy. Asi nejzajímavější pro fajnšmejkry je dvojitá černá sjezdovka 1st a 3r waterfall, kde opravdu skáčete dropy na kterých jsou v létě vodopády. Nad horní restaurací se pak otevírají krásné dálnice obsluhované kotvami Knoll T-bar a Valley T-bar, z nichž rozhodně doporučuji přírodní Účko "The Gut", nebo neuvěřitelné svahy pod vrcholky Pinnacle. To nejlepší svezení ale nabízí část zvaná Far West, která je obsluhovaná kotvou a vzhledem k přípravám atd. bývá otevřena až na samém konci sezóny.

Sněhové podmínky:

Odlišné od Evropy. Sníh je většinou zmrzlý, na jaře pak odpoledne rozbředlý. Prašan tady téměř nezažijete. Vzhledem k tomu, že Maunga (hora) přitahuje fakt hnusné počasí, tak je tady běžné ježdění v dešti a vichřici.

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

V Happy Valley kobercové pásy a pomalá 2sedačka. Moderní sedačka Rangatira a nejdelší gondola na Zélandu SkyWaka ve střední části. V horní části pak většinou kotvy, ale rychlé. Zázemí areálu je poměrně malé, je tam půjčovna, restaurace, obchod, škola a recepce. Na Zélandu se totiž na horách tolik nebydlí (jsou tam jen strohé horské chaty pro lyžařské kluby) a spíš se dojíždí z údolí.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Záleží na období. Během školních prázdnin a víkendů, kdy je krásně je areál doslova natřískaný. Mt Ruapehu je totiž jediný areál na Severním ostrově a nejblíž od Aucklandu i Wellingtonu. Na druhou stranu ve všední dny, na konci sezóny, nebo když není úplně ideální počasí, tak je areál mnohdy poloprázdný.

Občerstvení a aprés-ski:

Bistro v Happy Valley, restaurace Lorenzo v zázemí areálu a vyhlídková restaurace Knoll Ridge na vrchu kabinky SkyWaka. Všechny otevřené pouze v době provozu areálu. Něco ve stylu aprés-ski je pak možné jedině dole v baru Schnapps ve vesnici National Park.

Doprava do střediska a parkování:

Silnice z vesnice Whakapapa je často namrzlá, zavátá apod. Proto jsou na ni vydávány restrikce, kdy se na ni může vjet v některé dny pouze s 4x4 nebo s řetězy (kontrola ve vesnici Whakapapa). Pro tento případ a hlavně pokud nechcete zůstat nahoře "viset", jezdí shuttle z vesnice National Park, kde je velké parkoviště Park'n'Ride. Parkování v areálu je zdarma, ale vzhledem k omezené kapacitě je nutné ho bookovat předem, což může být problém právě během prázdnin a víkendů.

+ plusy

 • Ježdění na aktivní sopce
 • Úplně jiné ježdění, než v Evropě
 • Nekonečné množství freeride s dropy atd.
 • Úchvatná panoramata na okolní sopky a 4. nejstarší národní park na světě, kde se natáčel i Pán prstenů - NP Tongariro

- mínusy

 • Velká zalidněnost o víkendech a prázdninách
 • Malé zázemí střediska, bez možností aprés-ski
 • Pouze kotvy ve vyšších polohách areálu
 • Vzhledem k nevlídnému počasí bývá někdy celý areál zavřený

Diskuze: Whakapapa

K reportu střediska nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.


Níže naleznete další reporty ze střediska

10.07. - 20.08.2020  | Whakapapa

 • autor: fish33
 • hodnocení:

Největší a nejnavštěvovanější středisko na Novém Zélandu charakterem připomíná evropské ledovce. Nabízí většinou zmrzlý sníh, velké možnosti freeridu a v horních částech pouze kotvy. Vzhledem k poloze bývá plný především o víkendech a školních prázdninách.

Tarvisio

Tarvisio

Tarvisio

Tarvisio

Tarvisio

Tarvisio

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 13
Otevřené sjezdovky 0 z 23 km