Tesák - aktuální report z 11.02.2023 - SNOW.cz

Tesák aktuální report z 11.02.2023

    průměrné hodnocení:

Česko Česko

  • autor: MichalW
  • hodnocení:
  • návštěva od: 11.02.2023 do: 11.02.2023
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Když jsou ty hory nyní zasypané sněhem, přepadla mne nostalgie zavítat do střediska mého dětství, které mám 15 minut autem od baráku. Tesák bylo kdysi vyhlášené středisko v Hostýnských vrších dosahující nadmořské výšky cca 700 m n. m. Středisko provozuje TJ Chvalčov a nějakých 30 let nazpět jsem i já (nezávodník) byl členem oddílu lyžování, kde byl i závodní oddíl. Dnes již pouze provozují oddílovou hromadnou lyžařskou školu a s ní související svah "Cvičná louka". Je velká otázka, kolik vlastně dát hvězdiček? Je to takový retro areál s domácí atmosférou vhodný pro začátečníky. Sportovní lyžař, pokud jen nedělá doprovod nějakému začátečníkovi, musí dál směrem na Valachy.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Cvičnou louku tvoří mírný svah o délce zhruba 400 metrů. Prvních 300 metrů mírný plynulý sklon, odkud jde zpět vyjet prvním vlekem. Dál pokračuje krátká rovinka a "hang" k druhému "velkému" vleku. Na levé straně svahu je docela velkorysý prostor pro bezpečné sáňkování - bobování odděleném plůtkem od lyžařů.

Před lety ještě fungoval areál Kyčera, který obsahoval dvě až 900 metrů dlouhé sjezdovky - červenou sjezdovku Můstek a dokonce poctivou černou sjezdovku Kyčera. Obě měly společný vlek, ke kterému se dojíždělo průseky v lese. My jako omladina jsme jezdili lesem mezi stromy. :-) Doteď nechápu, že se nikdo z nás nedolámal...

Sněhové podmínky:

Na Cvičné louce je vybudováno zasněžování a k tomu napadlo 20 až 30 cm přírodního sněhu. Zima jak kdysi. :-) Urolbováno, bohužel občas ponechané pole ledových brambor.

Areál Kyčera právě dojel mimo jiné na absenci zasněžování. Bylo potřeba aspoň 40 až 50 cm sněhu, a to už nyní málokdy napadne a hlavně několik týdnů vydrží. Platit nájem lesům za svahy, udržovat vlek, čistit sjezdovky už zkrátka nedávalo smysl. Zúčastnil jsem se před lety na snad posledním lyžování, kdy právě nečekaně napadlo hodně sněhu a byl to tedy zážitek. Sjezdovka nerovná, popadané stromy zasahující do tratí atd. Muselo to tehdy dát hodně odhodlání ten vlek po mnoha letech spustit...

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Lyžaře vytahují dva obstarožní vleky. Nějaké bezdotykové turnikety nečekejte, tady se nosí permanentky viditelně. :-) K WC udávaly směr cedulky, ale nebyl jsem tam.

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Platících návštěvníků nás bylo asi 10, zbytek caparti lyžařské školy. Buď na sebe čekali nahoře, na vleku nebo svačili, takže běžný návštěvník měl sjezdovku volnou. A když náhodou jel had ve vestách, no tak lyžař počkal nebo sjížděl pomalu s cvičením drilů...

Občerstvení a aprés-ski:

V zázemí chaty je bufet s posezením, ale nevyužil jsem.

Doprava do střediska a parkování:

Tesák se nachází zhruba 10 km za Bystřicí pod Hostýnem na silnici vedoucí směrem na Vsetín. Dnes už se silnice solí a tak dobrodružná cesta se nekoná. Parkoviště zdarma jsou z obou stran silnice a pár aut může parkovat kousek od kopce. Jinak je samotný svah asi půl kilometru od parkoviště do kopce. Zase se ale dá zpět dojet na lyžích, když je sníh.

+ plusy

  • Dobrá hromadná lyžařská škola
  • Tady opravdu davy nejezdí

- mínusy

  • Jen pro začátečníky

Diskuze: Tesák

K reportu střediska nebyly dosud napsány žádné komentáře.

Pro přidání komentáře se musíte přihlásit nebo registrovat, pokud ještě registraci nemáte.

Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - Labská

Špindlerův Mlýn - Labská

SNOW tipy