Flaine / Grand Massif - aktuální report z 01. - 03.02.2024 - SNOW.cz

Flaine / Grand Massif aktuální report z 01. - 03.02.2024

  průměrné hodnocení:

Francie Francie - Horní Savojsko

Flaine / Grand Massif - recenze z osobní návštěvy střediska (aktuální podmínky, doporučení a zkušenosti)

 • autor: Radek Holub - SNOW
 • hodnocení:
 • návštěva od: 01.02.2024 do: 03.02.2024
reagovat na report

Celkový dojem z návštěvy střediska

Flaine je typickým francouzským sídlištním resortem, usazeným v lyžařsky prvotřídní horské kotlině, zároveň se ale přeci jen vymyká dosti svébytnou architekturou a také sněhovými poměry - v nejvyšších partiích Grandes Platieres leží obvykle několik metrů sněhu a nejinak je tomu i letos.

Nejsilnější zážitky a zkušenosti z návštěvy střediska

Sjezdovky:

Sjezdovky okolo samotného Flaine vyplňují horskou kotlinu s 900m převýšením - jde tedy o dosti dlouhé tratě, které jsou po okrajích kotliny mírné až středně strmé (podél 6sedačky Desert Blanc a kabinky Aup de Veran) a uprostřed středně až velmi strmé (podél kabinky Grandes Platieres a 6sedačky Tete des Verds). Ačkoliv jsou mnohé z nich značené červeně, jejich dojezdy jsou spíš černé (zvláště Faust, Almandine a Jade). Celkově jsou sjezdovky pod Grandes Platieres velmi rozmanité - jak sklonem, tak šířkou i členitostí.

Volný terén je ve Flaine všude okolo sjezdovek - pozor je však třeba dávat na více či méně zasněžené prolákliny a trhliny ve skalách (obdobně nebezpečné jako ty na ledovcích), které mají hloubku i několik metrů.

V níže položených resortech se lyžuje převážně v lesích - celkově jde spíš o mírnější, přehledné, nikoliv však nudné tratě. V Les Carroz obtéká několik pěkných červených sjezdovek pomalou 4sedačku Gron, výborný je i dlouhý sjezd po modré Plein Soleil a červené Timalets až do údolí. Do Morilonu stéká lesem proud modrých a červených tratí nebo mírná zelená Marvel. Nad Samoens jsou tratě ve strmé horské kotlině členitější, tedy často i užší a zatáčející. Nejpřehlednější je hřebenová červená Marmotte.

Sněhové podmínky:

Na Grandes Platieres leží až čtyři metry sněhu, naopak na dojezdech do nejníže položených resortů (Les Carroz, Morillon, Samoens) jsou jen pruhy vysněžených sjezdovek nebo ani to ne.

Teplé počasí přeměnilo sníh prakticky ve všech polohách a "vymydlilo" podklad, přičemž v těch nejvyšších a zastíněných jde stále o poměrně kompaktní sníh s podílem prašanu, na němž se dá po celý den lyžovat naplno. V níže položených resortech se lyžuje na firnu, který má nejrůznější a během dne proměnlivou podobu - od kompaktního a perfektně vodivého až po kaši.

Některé sjezdovky se upravují obden nebo ještě méně, ranní manšestr ale převažuje. Úprava přitom probíhá jak večer, tak nad ránem, takže ty nejčerstvěji rolbované svahy jsou sice zrána hebce měkké, ale zase neztuhlé (což je i vlivem teplého počasí).

Komfort – lanovky, vleky a zázemí:

Celý komplex je propojen rychlými a dobře navazujícímu lanovkami, okrajově ale slouží i mnoho pomalých starších sedaček nebo vleků.

Kabinkových lanovek je poměrně málo a zouvání lyží se tak dá v podstatě vyhnout, ovšem kabinky nejsou vybaveny držáky na lyže - berou se tedy dovnitř do ruky.

Páteřní sedačky jsou nejčastěji šestimístné bez bubliny.

Flaine je unikátní betonové sídliště, které v době svého vzniku v 60. letech v mnohém předběhlo dobu a dnes je chráněnou památkou. Některé původní budovy byly přeměněny na hotely, jiné slouží jako apartmány a pár moderních budov i přibylo. Každopádně jako ubytovací resort pro lyžaře je Flaine pohodlné (výstup přímo na sjezdovku, resort bez autoprovozu), promyšlené (obchody a restaurace kolem hlavního náměstí, výtahové lanovky do výše položených budov) a kompaktní (vše dostupné pěšky během pár minut).

Zalidněnost:

malá střední vysoká

Většina lyžařů se kvůli sněhu, atraktivitě tratí i výhledům sjíždí do Flaine, kde je pak rušno, ovšem hlavně na dojezdech a na mírnějších tratích. Velmi příjemně liduprázdné jsou pak mnohé sjezdovky v Les Carroz, Morillonu nebo Samoens.

Jako ve všech velkých lyžařských areálech se lze se zkušenostmi a racionálním plánováním vyhnout většině přelidněných míst. Nejkritičtější je tranzitní trasa mezi Flaine a třemi níže položenými resorty, kde se v jednom úseku dokonce sjíždí směr tam i zpět (modrá trať Dolomie), kde pak vzniká zdevastované oraniště.

Naopak mnohé tratě, ty strmější ve Flaine a ty na okrajích areálu (např. Plan Soleil a Timalets v Les Carroz, Stade, Crete a Sairon v Morillonu ap.), jsou zcela volné.

Celodenně se stála fronta na hlavní kabinku DMC ve Flaine, která vede přímo na vrchol Grandes Platieres. Čekalo se také na starou 2sedačku Lindars Nord kvůli pěkné postranní sjezdovce s kvalitním prašanem. Nárazově se tvořily fronty i na tranzitních sedačkách Grands Vans, Vernant nebo Tete des Saix.

Občerstvení a aprés-ski:

Okolo sjezdovek jsou horské chaty s obsluhou i samoobslužné bufety, každopádně jich není moc a přes poledne je vhodné si místo k sezení rezervovat.

Doprava do střediska a parkování:

Flaine je vzdálené zhruba 1,5 hodiny z Ženevy - nejprve po dálnici, pak po klasické horské serpentinovité silnici. Přímo v resortu lze parkovat jen po omezenou dobu pro naložení a vyložení, jinak je třeba auto odstavit na jednom ze záchytných parkovišť (cca 10 eur / den).

+ plusy

 • dlouhé pohodovější i sportovní sjezdovky
 • tratě ve vysokohorském terénu i v lese
 • volný terén všude okolo Flaine
 • 360° výhled z Grandes Platieres
 • pohodlný ubytovací resort sídlištního typu

- mínusy

 • mírné tratě ve Flaine hodně zalidněné
 • dopolední stín ve Flaine
 • přetížené tranzitní trasy
 • některé starší lanovky
zpět na přehled všech reportů reagovat na report

Katschberg

Špindlerův Mlýn - Medvědín

Kouty

Orlické Záhoří - Skioz

Rokytnice nad Jizerou

Pejo

SNOW tipy