Waidring - Steinplatte - lyžování - SNOW.cz
Foto

Typicky rodinný lyžařský areál Steinplatte se rozpíná na prostorných loukách s přehlednými a širokými sjezdovkami, z větší části v Rakousku, odkud je zpřístupněn z Waidringu. Z německé strany sem vyjíždí dlouhá kabinková lanovka s nástupem nedaleko letoviska Reit im Winkl.

Waidring - Steinplatte - sjezdovky

45%50%5%
44 celkem sjezdovek (km)
40 zasněžování (km)

Waidring - Steinplatte - lanovky a vleky

vlek
2
sedačka
2
sedačka expres
3
sedačka krytá
4
kabinka
2
31200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

740-1860 m n.m.1120 m

Mapa sjezdovek

Waidring - Steinplatte - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Waidring - Steinplatte - lyžování

V lyžařském areálu, rozléhajícím se na prostorných horských loukách pod vrcholem Steinplatte, dominují lehké sjezdovky, ale v zákoutích překvapí i milé freeridové terény. Modře značené tratě jsou velmi lehké a i ty červeně značené klesají až na výjimky velmi pozvolně. Nejmírnější terény se rozléhají na německé straně areálu na horské louce Winklmoosalm, kam stoupá od Reit im Winklu kabinková lanovka. Sjezdovky se rozpínají do celé šíře luk, kde se soustředí lyžařská masa milující mírné a přehledné dálnice. Díky postranním a členitějším zákoutím si tu ale užije i náročnější lyžař, zvlášť nechá-li se zlákat často dobře vysněženým a bezpečným volným terénem.

Středobodem areálu je mírná a rozlehlá pláň na rakouské straně, z níž se o něco strměji vypíná vrchol Steinplatte. Přímo z vrcholu se spouštějí zdejší nejnáročnější tratě – dvě bezproblémové červené a jedna krátká boulová černá. V nižších partiích a dále od vrcholu se rozlévají nenáročné a přímé dálnice. Z plání pod Steinplatte přetékají méně frekventované a členitější sjezdovky po strmějších svazích do postranního údolíčka, kde je na mýtinách nebo v řídkém lese dostatek prostoru i pro nenáročný freeride. Hlavní proud lyžařů se soustředí kolem pohodlných sedaček na přehledných pláních pod Steinplatte, fajnšmekři zamíří spíš do dlouhého a strměji zařezaného postranního údolíčka, zpřístupněného dvěma sedačkami.
Mírná louka Winklmoosalm je pak klidným útočištěm mírně pokročilých lyžařů, přechodně se zaplní jen lyžaři projíždějícími z Reit im Winklu na Steinplatte. Cvičná louka a dětský park se nacházejí přímo v centru Reitu, ale v plánu je vybudování cvičného zázemí i na Winklmoosalmu.

Tratě jsou obsloužené moderními, pohodlnými sedačkami, dvě z nich mají i vyhřívané sedačky. Pohodlný výjezd a pohodlný sjezd jsou nejvděčnějším lákadlem průměrných lyžařů, a tak právě na hlavní pláni je vždy nejrušněji. Steinplatte přitahuje spíše méně náročné lyžaře, a tak ruch nebývá ani při větší návštěvnosti tak hektický jako ve sportovnějších střediscích.

Steinplatte je součástí lyžařské oblasti Schneewinkel se společným skipasem a bezplatným skibusem mezi jednotlivými areály. Má chladnější mikroklima, díky níž mívá celá oblast Schneewinkelu navzdory nízké nadmořské výšce (Waidring leží v 788 m, Reit im Winkl dokonce v 700 m n. m.) výrazně více sněhu než třeba nedaleká střediska Zell am See či Saalbach.

Velmi oblíbenou horskou chatou je masivní starobyle vyhlížející dřevěnice Stallen Alm, uvnitř členěná do mnoha útulných „cimřiček“.

Horské louky pod Steinplatte se rozkládají poněkud výše a dále od ubytovacích středisek – z Waidringu i Reit im Winklu sem vedou dlouhé kabinkové lanovky. Na Winklmoosalm, německou vstupní bránu do areálu, bylo dříve nutné vystoupat po vysokohorské mýtné silnici. Od r. 2009 je pak Winklmoosalm spojen s údolím kabinkovou lanovkou, která startuje z osady Seegatterl 5 km od Reitu. Skibus z Reitu na Seegatterl jezdí v půlhodinových intervalech a je pro lyžaře, běžkaře i pěší zdarma. Upravované běžecké stopy přitom vybíhají i přímo z vesnice.

Waidring - Steinplatte - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

710

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • poměrně lehké a velmi přehledné dálnice
  • moderní pohodlné sedačkové lanovky
  • vyšší sněhová jistota, než by se zdálo podle nadmořské výšky
  • jedno z nejbližších alpských středisek

Minus:

  • minimum náročnějších sjezdovek
  • nelze sjet na lyžích zpět až do střediska

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy