Hochkönig - lyžování - SNOW.CZ

Hochkönig

Dienten, Maria Alm, Mühlbach

Rakousko - Salcbursko

Foto

Hochkönig je v dobrém slova smyslu nejzapadlejší lyžařskou oblastí Ski amadé, poněkud roztahanou od Mühlbachu přes pět vrcholků až k Maria Almu, milé hotelové alpské vesničce.

Hochkönig - sjezdovky

46%37%17%
112 celkem sjezdovek (km)
103 zasněžování (km)
8 ski-route (km)

Hochkönig - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
19
sedačka
1
sedačka krytá
8
kabinka
6
51700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

800-2000 m n.m.1200 m

Mapa sjezdovek

Hochkönig - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hochkönig - lyžování

Hochkönig je impozantní horský hřeben, pod nímž se na sotva dvoutisícových mýtinách rozpíná 150 km sjezdovek mezi vyšňořenými městečky Mühlbach a Maria Alm. Sjezdovky stékají především na sever ze zalesněného hřbetu tvořeného vrcholy Aberg, Wastlhöhe a Schneeberg a tvoří podlouhlý pás jako stvořený pro houpačkovou turistiku z kopce na kopec. Zato se dá jen těžko určit středobod areálu, neboť nikde se jich nekoncentruje větší, přehledně uspořádané množství. Přesto na sebe tratě celkem bezproblémově navazují. Jedině Aberg na západním okraji houpačky je opleten kompaktnější sítí sjezdovek, v níž ve vrcholových partiích dominují sportovnější a ve spodních mírné až cvičné. Toto specifikum Hochkönigu vede k příjemné situaci, že v místech vzdálenějších od ubytovacích středisek narazíte na minimálně ježděné tratě, zatímco na nejbližších svazích bývá rušněji, i když nijak dramaticky.

Největší klubko sjezdovek pod Hochkönigem se rozbíhá z Abergu, kam z okraje Maria Almu stoupá kabinka a 4sedačka. Z vrcholu po hřebeni pohodlně rolují modro-červené carvingové dálnice, ale i strmější varianty směřující do kotliny pod vrcholem. Níže položená polovina areálu je vesměs modrá, sjezd do údolí je oblíbenou cvičnou tratí. Nenáročný jezdec si vystačí zde, koho však svrbí lyže, může se pustit na „houpačku“ k dalším vrcholům – od r. 2010 jezdí z Hintermoosu nová kabinková lanovka na vrchol Gabühel nad obcí Hinterthal, kam bylo dříve nutné přejet skibusem. Celé safari z Maria Almu až po Mühlbach je od té doby plně propojené lanovkami.

Přes vrchol Gabühel (1 634 m), kam vede z Hinterthalu 6sedačka, se středně prudkým sjezdem po slunečném svahu dosáhne vísky Dienten. Odtud se novou 6sedačkou a vlekem pokračuje na Wastlhöhe (1 730 m) s excelentní carvingovou dálnicí na odvrácené straně, obsluhované krytou 4sedačkou. Navazující 6sedačkou a dlouhým mírným sjezdem se sjede pod Schneeberg (1 921 m), poslední vrchol houpačky. Sjezd z něj do Mühlbachu je méně náročnou černou tratí, jednou z mála pod Hochkönigem.

Nad Mühlbachem vyrůstá ještě jeden lyžařský kopec – Hochkeil (1 783 m) – s dvěma velkými vleky a prudšími tratěmi a několika cvičnými svahy včetně dětského parku. Také Maria Alm má své domácí a málo navštěvované sjezdovky – 1 100 m vysoký Natrun je vybaven telemixem (sedačko-kabinkovou lanovkou), několika vleky a kratší, ale velmi prostornou strmou FIS sjezdovkou.

Skladba tratí v Hochkönigu je rodinně pestrá, i když rozesetá na poměrně velké ploše, která na den až dva zabaví milovníky safari. Za dobrých sněhových podmínek si tu navzdory nižší nadmořské výšce mohou lebedit také pohodoví freerideři – zejména na svazích Abergu.

Kdo hledá příjemně živé městečko s kvalitními hotely s vlastními wellness oázami, nejspíš zvolí Maria Alm. Z města jsou pěšky dostupné i dvě sáňkařské dráhy. Nedaleko odtud se rozkládá dvousetkilometrový komplex sjezdovek Saalbach Hinterglemm a dostupné je i Zell am See s Kaprunem, ani v jednom však neplatí „hochkönigský“ skipas Ski amadé. Lze si ovšem pořídit dražší Salzburger SkiCard, platnou i zde. Pro náročnější lyžaře, zlákané možnostmi regionálního skipasu Ski amadé, je pobytově praktičtější Mühlbach, neboť odtud jsou blíže dostupná střediska Sportweltu (Alpendorf, Wagrain) anebo Gasteinertal. Z obou hlavních letovisek na okrajích hochkönigské houpačky se dojíždí k přibližovacím lanovkám skibusem, pěšky dojdou k lanovkám jen hosté ubytovaní v Dientenu ve středu oblasti. K jejich klidu přispívá i poloha zcela mimo hlavní silniční tahy. Horská silnice přes dva průsmyky z Mühlbachu přes Dienten do Maria Almu ovšem není při sněžení zcela bezproblémová.

Hochkönig - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

462

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • nově kompletně propojená lyžařská houpačka
  • nižší návštěvnost (zvláště mezi Hinterthalem a Dientenem)
  • zalesněné tratě všech strmostí
  • výhledy (Hochkönig, Kitzsteinhorn, ...)

Minus:

  • nižší nadmořská výška (mnoho tratí pod 1 600 m n. m.)
  • roztahaný areál – více tratí pohromadě jen na Abergu
  • převýšení většiny tratí jen do 500 m

Odkazy

Sníh Hochkönig

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 33
Otevřené sjezdovky 0 z 120 km

Počasí Hochkönig

čtvrtek (18.10.) weather 14°/ 18°
pátek (19.10.) weather / 15°
sobota (20.10.) weather / 15°