Hochkönig - lyžování - SNOW.cz

Hochkönig

Rakousko Rakousko - Salcbursko | Ski amadé - Dienten, Maria Alm, Mühlbach

Foto

Hochkönig je v dobrém slova smyslu poněkud ospalejší lyžařskou houpačkou Ski amade, propojenou od Mühlbachu přes pět vrcholků až k Maria Almu, milé hotelové alpské vesničce.

Hochkönig - sjezdovky

43%34%23%
120 celkem sjezdovek (km)
114 zasněžování (km)
8 ski-route (km)

Hochkönig - lanovky a vleky

pojízdný koberec
3
vlek
13
sedačka krytá
8
kabinka
7
52900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

800-2000 m n.m.1200 m

Mapa sjezdovek

Hochkönig - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hochkönig - lyžování

Hochkönig je impozantní horský hřeben, pod nímž se na sotva dvoutisícových mýtinách rozpíná více než 100 km sjezdovek mezi malebnými městečky Mühlbach a Maria Alm. Sjezdovky stékají především na sever ze zalesněného hřbetu tvořeného vrcholy Aberg, Wastlhöhe a Schneeberg a tvoří podlouhlý pás jako stvořený pro houpačkovou lyžařskou turistiku z kopce na kopec. Zato se dá jen těžko určit středobod areálu, neboť nikde se jich nekoncentruje větší, přehledně uspořádané množství. Přesto na sebe tratě celkem bezproblémově navazují. Jedině Aberg na západním okraji houpačky je opleten kompaktnější sítí sjezdovek, v níž ve vrcholových partiích dominují sportovnější a ve spodních mírné až cvičné. Toto specifikum Hochkönigu vede k příjemné situaci, že v místech vzdálenějších od ubytovacích středisek narazíte na minimálně ježděné tratě, zatímco na nejbližších svazích bývá rušněji, i když nijak dramaticky.

Největší klubko sjezdovek pod Hochkönigem se rozbíhá z Abergu (1 900 m), od r. 2018 nově zpřístupněného přímo z Maria Almu (802 m) kabinkovými lanovkami, na něž v horních partiích navazuje 4sedačka. Z vrcholu po hřebeni pohodlně rolují modro-červené carvingové dálnice, ale i strmější varianty směřující do kotliny pod vrcholem. Níže položená polovina areálu je vesměs modrá, sjezd do údolí je oblíbenou cvičnou tratí. Nenáročný jezdec si vystačí zde, koho však svrbí lyže, může se pustit na „houpačku“ k dalším vrcholům – z Hintermoosu vede kabinková lanovka na vrchol Gabühel nad sousední obcí Hinterthal.
Přímo nad Maria Almem se zdvihá 1 100 m vysoký Natrun s prostornou a strmou FIS sjezdovkou.

Přes vrchol Gabühel (1 634 m), kam vede z Hinterthalu 6sedačka, se středně prudkým sjezdem po slunečném svahu dosáhne vísky Dienten. Odtud se 6sedačkou a vlekem pokračuje na Wastlhöhe (1 730 m) s excelentní carvingovou dálnicí na odvrácené straně, obsluhované krytou 4sedačkou. Navazující 6sedačkou a dlouhým mírným sjezdem se sjede pod Schneeberg (1 921 m), poslední vrchol houpačky. Sjezd z něj do Mühlbachu je méně náročnou černou tratí, jednou z mála pod Hochkönigem.

Nad Mühlbachem vyrůstá ještě jeden lyžařský kopec – Hochkeil (1 783 m) – s dvěma velkými vleky a prudšími tratěmi a několika cvičnými svahy včetně dětského parku.

Lyžařsky je Hochkönig pestrým a rodinně přívětivým terénem, i když rozprostřeným na poměrně velké ploše, která na den až dva zabaví milovníky safari. Za dobrých sněhových podmínek si tu navzdory nižší nadmořské výšce mohou lebedit také pohodoví freerideři – zejména na svazích Abergu.

Kdo hledá příjemně živé městečko s kvalitními wellness hotely, nejspíš zvolí Maria Alm. Z města jsou pěšky dostupné i dvě sáňkařské dráhy. Nedaleko odtud se rozkládá dvousetkilometrový komplex sjezdovek Saalbach Hinterglemm a dostupné je i Zell am See s Kaprunem, ani v jednom však neplatí „hochkönigský“ skipas Ski amade. Lze si ovšem pořídit dražší Salzburger SkiCard, platnou i zde. Pro náročnější lyžaře, zlákané možnostmi regionálního skipasu Ski amadé, je pobytově praktičtější Mühlbach, neboť odtud jsou blíže dostupná střediska Sportweltu (Alpendorf, Wagrain) anebo Gasteinertal.
Z Maria Almu jsou lyžařské terény díky propojení domovského svahu Natrun s Abergem dostupné bez dojíždění, pěšky dojdou k lanovkám i hosté ubytovaní v Dientenu, naopak z Mühlbachu se dojíždí k lanovce skibusem.

Hochkönig - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

440

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 2 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dobře propojená lyžařská houpačka
  • klidnější provoz, zvláště mezi Hinterthalem a Dientenem
  • zalesněné tratě všech strmostí
  • výhledy na Hochkönig a Kitzsteinhorn

Minus:

  • nižší nadmořská výška s mnoha tratěmi pod 1 600 m n. m.
  • nekompaktní areál – více tratí pohromadě jen na Abergu
  • převýšení většiny tratí jen do 500 m

Odkazy

Zell am See Kaprun

Zell am See Kaprun

SNOW tipy