Livigno - lyžování - SNOW.cz

Livigno

Itálie Itálie - Lombardie | Alta Valtellina - Carosello 3000, Mottolino

Foto

Malebné vysokohorské městečko Livigno v bezcelní zóně s levným benzínem a alkoholem je obklopeno bezlesými svahy s přehlednými a širokými cvičnými i sportovními tratěmi. Sněhové podmínky jsou díky nadmořské výšce i zasněžování spolehlivé od prosince až do konce dubna. Příjezd ze severu trochu komplikuje jednosměrný tunel.

Livigno - sjezdovky

26%57%17%
115 celkem sjezdovek (km)
115 zasněžování (km)

Livigno - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
12
sedačka
4
sedačka expres
2
sedačka krytá
8
kabinka
6
50200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1815-2798 m n.m.983 m

Mapa sjezdovek

Livigno - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Livigno - lyžování

Livigno, kdysi zapadlá horská vesnička na pomezí Itálie a Švýcarska, se v posledních 20 letech stalo velmi přitažlivým magnetem pro lyžařské návštěvníky ze střední Evropy, zejména z Česka a Polska. Kromě širokých a sněhově spolehlivých sjezdovek s vysokohorským duchem je lákají příznivé ceny zdejší bezcelní zóny.

Lyžařské terény jsou rozprostřené po dvou protilehlých svazích, lemujících horské letovisko v protáhlém, prostorném a vysoko položeném údolí v 1 800 m n. m. – jak na Carosellu 3000, tak na Mottolinu pocitově převažují širokánské sportovně červené tratě, ovšem nechybí ani velmi pohodové mírnější pláně. V údolí se soustředí cvičné louky s vleky, velice snadno pěšky dostupné přímo z městečka. Sjezdovky doplňují hravé fun parky všeho druhu – obří freestylový snowpark s překážkami a skoky se nachází na Mottolinu, menší pak i na Carosellu, děti se zase rády vyřádí na dlouhých „skicrossových“ dráhách zvaných funslope a hravé prvky a vlny se najdou také v údolí u cvičných vleků.

Nejvíce sjezdovek se rozbíhá na východně orientovaném hřebeni Carosello 3000 s vrcholem Vetta Blesaccia (2 796 m), kam z obou konců Livigna stoupají kabinkové a výše pak expresní sedačkové lanovky. Nejprudší, avšak ohromně široké sjezdovky se řítí v okolí kabinkové lanovky Carosello a sedaček Blesaccia. Mezi vrcholem Vetta Blesaccia a lokalitou Costaccia se rozlévají mírnější, rovněž neskutečně široké dálnice s krytými 4sedačkami. Na strmosti tratě přidají až v nižších, zalesněných partiích při sjezdu do Livigna. Úpatí svahu v lokalitě Tagliede už je pak zase mírnější, využívané lyžařskými školami.

Menší, kompaktnější a celkově sportovněji laděný areál Mottolino spojuje s centrem Livigna 12místná gondola a z lokality Teola ještě krytá 4sedačka. Hustá spleť přehledných tratí spadá z vrcholů Monte Sponda (2 576 m) a Monte della Neve (2 785 m) – kromě mírné hřebenovky bičují holé severní svahy červené až černé tratě dálničního charakteru. Všechny obslouží dvě lanovky, a to starší krytá 4sedačka a novější krytá 6sedačka. Velmi příjemná „na rozlyžování“ je široká pláň podél kryté 4sedačky z Trepalle s mírnější červenou sjezdovkou, v sousedství je pak ještě jedna nenáročná modrá trať nad Passo d´Eira. Podél přístupové kabinkové lanovky zpět do Livigna stéká široká a oblíbená červená sjezdovka, strmější černá s terénními zlomy pak kopíruje 4sedačku Teola.

Livigno je díky nadmořské výšce (městečko v 1 800 m, vrcholy nad 2 700 m n. m.) sněhově spolehlivé od začátku prosince až do konce dubna, jen v případě absolutního „výpadku“ sněhu na jižní straně Alp se musí spolehnout na zasněžování, které však plně nepokryje jinak velkorysou šíři sjezdovek. Silný vítr může uzavřít vrcholové partie Carosella i Mottolina.

Až na výjimky vozí lyžaře a snowboardisty na svah expresní lanovky, některé však již značně letité (Blesaccia I a II, Fontane, Costaccia) nebo kapacitně přetížené (Valsponda). Nejnovější 10místná kabinková lanovka Carosello 3000 je elegantní a prostorná, nicméně její betonové stanice působí poněkud syrově a nedostavěně.
Díky velké oblibě Livigna se u hlavních lanovek prakticky po celou sezónu nelze vyhnout minutovým frontám a občasnému mumraji, nicméně extrémně široké sjezdovky i tak umožňují svižnou jízdu. Mohou však zároveň svádět k mylnému pocitu bezpečí a riziku kolize. Dopoledne bývá volněji na zastíněném Mottolinu, ráno totiž většina lyžařů vyráží na osluněné Carosello 3000.

Na svazích se horské chaty a občerstvení soustředí k páteřním lanovkám, přičemž převažují kapacitní „tácovky“, naopak malé a malebné horské chaty jsou spíš výjimkou. Na Carosellu 3000 je rušná samoobslužná restaurace a o trochu klidnější samoobslužná pizzerie fast-foodového charakteru, kromě nichž jsou ti ještě menší restaurační sály s obsluhou a velká sluneční terasa. Milá a útulná je horská chata s obsluhou Berghütte v lokalitě Tagliede. Na Mottolinu je velkokapacitní restaurace u horní stanice kabinky a stylovější chata Camanel pod Monte della Neve.
Velmi příjemná je procházka pěší zónou Livigna s mnoha zachovalými tradičními dřevěnými stavbami, stejně tak je příjemné posezení v typicky italských restauracích a barech.

V městečku, roztaženém podél údolí, je velké množství hotelů a apartmánů v pěší vzdálenosti od přibližovacích lanovek. Relaxovat se dá v novém akvaparku Aquagranda s wellness areálem. Přímo z centra města vybíhá do zadní části údolí pečlivě upravovaná běžecká trať.
Celé město v častých intervalech pročesávají čtyři linky skibusů, další expresní spoj pendluje mezi oběma protilehlými svahy.

Hlavní příjezdová trasa z Česka vede přes rakouský Landeck a švýcarský Zernez, do Livigna se pak vjíždí jednosměrným tunelem s vysokým mýtným a kyvadlově řízeným provozem – zvláště o sobotách je vhodné počítat se zdržením. Tunel Munt La Schera, provozovaný švýcarskými elektrárnami, které obhospodařují i přehradní nádrž zkraje údolí, je otevřen 7 dní v týdnu 24 hodin denně, a to střídavě ve směru do a z Livigna, pouze v sobotu má „pevně“ stanovený směr od 6 do 10 hodin pouze pro výjezd z Livigna a od 10 do 18 hodin pouze pro vjezd do Livigna.
Kapacitní a prostorné parkoviště je k dispozici u kabinky Mottolino, o něco menší terasovité pak pod kabinkou Carosello 3000, ještě menší parkoviště a parkovací „domečky“ jsou i u dalších lanovek, a to zpravidla zdarma. Čtyři linky skibusu (červená Rossa, modrá Blu, žlutá Gialla a zelená Verde) projíždějí Livignem v polookružní trase, tedy „ke sjezdovce“ se často jede jinou linkou a někdy i jinou trasou než „ze sjezdovky“. V exponovaných časech jsou vytížené, jezdí ale časově spolehlivě a zdarma.

Livigno - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

440

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

 • ultraširoké, pohodově i sportovně skloněné sjezdovky
 • trvanlivý sníh, zejména na Monte della Neve
 • převážně kryté lanovky
 • malebné městečko s horskou atmosférou
 • bezcelní nákupy (benzín, alkohol, tabák, kosmetika)
 • dobře fungující skibusy

Minus:

 • pravidelné až monotónní svahy
 • několik vysloužilých lanovek
 • minimum sjezdovek chráněných lesem proti nepřízni počasí
 • poměrně rušné středisko
 • komplikovanější příjezd a sobotní dopravní zácpy

Livigno - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Livigno - od 6 780 Kč


Od listopadu do září obvykle trvá lyžařská sezóna na svazích nad obcí Livigno. Lyžování na 150 kilometrech sjezdovek ve výškách od 1.800 do bezmála 3.000 metrů, dvě desítky lanovek a vleků a možnost bezcelního nákupu jako třešnička na dortu dělají z Livigna jednu z nejžádanějších lyžařských oblastí v celé Itálii.

Livigno - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy