Livigno - lyžování - SNOW.cz

Livigno

Itálie Itálie - Lombardie | Alta Valtellina - Carosello 3000, Mottolino

Foto

Malebné vysokohorské městečko Livigno s bezcelní zónou s levným benzínem a alkoholem je obklopeno bezlesými svahy s mírnějšími i poctivě červenými tratěmi s převýšením až 900 m. Jejich šíře je přitom ohromná. Sněhová jistota je díky nadmořské výšce i zasněžování nadprůměrná, a to až do konce dubna. Ze severu je příjezd do Livigna komplikován jednosměrným tunelem Munt la Schera.

Livigno - sjezdovky

26%57%17%
115 celkem sjezdovek (km)
75 zasněžování (km)

Livigno - lanovky a vleky

vlek
11
sedačka
5
sedačka expres
1
sedačka krytá
8
kabinka
6
50200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1815-2798 m n.m.983 m

Mapa sjezdovek

Livigno - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Livigno - lyžování

Největší plocha sjezdovek Livigna náleží východnímu hřebeni Carosello 3000 s vrcholem Vetta Blesaccia (2 796 m), kam míří z obou konců Livigna kabinkové a výše pak expresní sedačkové lanovky. Nejprudší sjezdovky spadají podél kabinkové lanovky Carosello. Jsou štědré šířkou i sklonem, čímž si říkají o delší carvingové oblouky. Z vrcholu Blesaccia jsou z opačné strany přejezdovou cestou připojeny mírnější, ale rovněž královsky široké dálnice s krytými 4sedačkami. Na strmosti tratě přidají až v nižších, zalesněných partiích při sjezdu do Livigna.

Menší, ale kompaktnější a celkově sportovnější areál Mottolino spojuje s Livignem 12místná gondola. Především tratě spadající z vrcholů Monte Sponda a Monte della Neve holým svahem směrem k Livignu jsou špičkové. Hustý spletenec sjezdovek obsluhují krytá 4- a 6sedačka, přičemž se vesměs jedná o dálniční červené až černé tratě, jedna členitá černá pak pokračuje od spodní stanice 6sedačky až do města. Ideální „rozlyžovací“, široká a mírnější červená sjezdovka míří z Mottolina do průsmyku Trepalle. Podél kabinkové lanovky do Livigna stéká širokánská a oblíbená červená sjezdovka.

Cvičné terény vystélají dno údolí podél pěší zóny Livigna a dále pak na celém úpatí Carosella.

Livigno je díky nadmořské výšce (městečko v 1 800 m, vrcholy nad 2 700 m n. m.) obvykle sněhově bezproblémové od začátku prosince až do konce dubna, přesto závislé na přívalech sněhu z nevyzpytatelných jižních směrů. Zhruba dvě třetiny tratí pojišťují sněžná děla. Rizikovým faktorem bývá i vítr, který může uzavřít vrcholové partie Carosella i Mottolina.

V samotném městečku, dlouze roztaženém podél silnice, je velké množství hotelů a apartmánů v pěší vzdálenosti od přibližovacích lanovek. Nově je zde i akvapark Aquagranda s wellness areálem. Celé město pak v častých intervalech pročesávají tři linky skibusů.

Hlavní příjezdová trasa z Česka vede přes rakouský Landeck a švýcarský Zernez, do Livigna se pak vjíždí jednosměrným tunelem s vysokým mýtným a kyvadlově řízeným provozem – zvláště o sobotách je vhodné počítat i s výrazným zdržením.

Livigno - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

437

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 4 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • ultraširoké, pohodově i sportovně skloněné sjezdovky
  • trvanlivý sníh, zejména na Monte della Neve
  • velký podíl krytých sedaček
  • malebné městečko
  • bezcelní nákupy (benzín, alkohol, tabák, kosmetika)
  • dobře fungující skibusy

Minus:

  • pravidelné až monotónní svahy
  • několik přestárlých lanovek
  • minimum lesních sjezdovek chráněných proti nepřízni počasí
  • komplikovanější příjezd a sobotní dopravní zácpy

Livigno - komerční prezentaceLyžařské zájezdy - Livigno - od 6 780 Kč


Od listopadu do září obvykle trvá lyžařská sezóna na svazích nad obcí Livigno. Lyžování na 150 kilometrech sjezdovek ve výškách od 1.800 do bezmála 3.000 metrů, dvě desítky lanovek a vleků a možnost bezcelního nákupu jako třešnička na dortu dělají z Livigna jednu z nejžádanějších lyžařských oblastí v celé Itálii.


Týdenní pobyty v apartmánech 3 až 4* v oblíbené kosmopolitní destinaci v bezcelní zóně nadchne hlavně rodiny s dětmi a lyžařské začátečníky. Na začátku a konci sezony pobyty se skipasem za zvýhodněnou cenu.

Livigno - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Livigno

Výška sněhu 70 cm
Otevřené lanovky a vleky 9 z 32
Otevřené sjezdovky 35 z 115 km