Domů Střediska Polsko Beskidy Szczyrk - Szczyrkowski

Szczyrk - Szczyrkowski

Foto

Největší beskydské středisko s dlouhými, pohodově i sportovně laděnými sjezdovkami stejně jako cvičnými loukami má podobu lyžařské houpačky, rozkládající se mezi třemi vrcholy Skryczne, Male Skryczne a Wierch Posredni nedaleko polského města Bielsko-Biala. Původně velmi zastaralý a ne zcela propojený areál prochází kompletní modernizací v režii slovenské investiční skupiny TMR, jejímž výsledkem je nejprestižnější lyžařský resort česko-polského pomezí.

Szczyrk - Szczyrkowski - sjezdovky

61%27%12%
36 celkem sjezdovek (km)
25 zasněžování (km)

Szczyrk - Szczyrkowski - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
5
sedačka krytá
5
kabinka
1
18700 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

524-1257 m n.m.733 m

Mapa sjezdovek

Szczyrk - Szczyrkowski - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Szczyrk - Szczyrkowski - lyžování

Dnešní podoba celistvého lyžařského areálu na hřebeni s vrcholy Skryczne, Male Skryczne a Wierch Posredni vznikla „velkým třeskem“ – do nadprůměrně rozsáhlých beskydských terénů s rozdrobenými sjezdovkami a zastaralými vleky byla vsazena moderní lyžařská infrastruktura a jednotlivé lokality propojeny přejezdovými cestami.

Sjezdovky se rozpínají na svazích protáhlého hřebene, tyčícího se do výšky cca 1 200 m, tedy ve vrcholových partiích již s prořídlým lesem. Kromě Skryczneho jsou sjezdovky až překvapivě prostorné, přičemž převažují ty s mírnějším sklonem.
Velmi mírné jsou vrcholové tratě z Wierchu Posredniho, z Maleho Skryczneho i Zbojnicke kopy, naopak svah ze Skryczneho má svižnější přirozený sklon a jeho modrá trať, sloužící zároveň jako přejezdová cesta, musí dlouze traverzovat.
Sportovnější a členitější tratě se tak soustředí hlavně na svahu Skryczne, příjemně svižné jsou i nejpřímější varianty sjezdu z mezistanice na Hale Skryczenske do údolního Szczyrku a Soliska.
Přejezd mezi Zbojnickou kopou a Skrycznym je sice zdlouhavý, ale ubíhající, naopak při cestě zpět je třeba se odpichovat a přes vrchol Skryczne i pár metrů vystoupat na začátek (trochu ukryté) přejezdové cesty.

Kromě centrální kabinkové lanovky obstarávají všechny sjezdovky expresní a kryté sedačkové lanovky, vleky jsou až na výjimku (Male Skryczne) jen doplňkové.

Hlavní zázemí se nachází u centrální kabinkové lanovky, kde jsou pokladny, půjčovna, sportovní obchod, úschovna či apres-ski bar. Omezenou kapacitu bezplatných parkovišť u nástupních stanic lanovek doplňují další roztříštěné odstavné plochy na pozemcích a zahradách místních obyvatel.

Lyžařský areál se leskne novotou, ovšem městečko Szczyrk je poněkud nesourodé a neútulné, zato s pestrými možnostmi ubytování i příjemným výběrem restaurací všeho druhu.

Szczyrk - Szczyrkowski - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

520

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • největší areál Beskyd s dlouhými a prostornými sjezdovkami
  • moderní a expresní lanovky

Minus:

  • místy ploché pasáže a přejezdy mezi sjezdovkami
  • značný ruch o víkendech a prázdninách
  • omezené parkovací možnosti
  • městečko bez horského genia loci

Odkazy

Samnaun / Silvretta Arena

Mölltaler Gletscher

Kaunertaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Stubaier Gletscher

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

SNOW tipy