Hochkar - lyžování - SNOW.CZ

Hochkar

Rakousko - Dolní Rakousko

Foto

Hochkar, řídce porostlá terénní mísa v podhůří Alp, je jedním ze sněhově nejspolehlivějších středisek široko daleko. Necelá dvacítka kilometrů sjezdovek a poměrně moderní lanovky z něj dělají ideální tip na víkend, hlavně pro Jihomoraváky. Ačkoliv nadmořská výška dosahuje jen 1 800 m, působí vysokohorským dojmem.

Hochkar - sjezdovky

29%53%18%
19 celkem sjezdovek (km)
15 zasněžování (km)

Hochkar - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
2
sedačka
5
sedačka krytá
1
15400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1380-1808 m n.m.428 m

Mapa sjezdovek

Hochkar - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hochkar - lyžování

Hochkar je horská kotlina, zčásti řídce porostlá, na vrcholech holá a uzavřená prstencem vrcholků, která dělá vysokohorský dojem, ačkoliv nadmořská výška dosahuje jen 1 800 m.

Terén pod hlavním vrcholem Hochkar na severně orientovaném svahu je strmý a velmi členitý s balvanovitými kupolemi a mělkými údolíčky a žlaby, na protilehlém jižním svahu (Leckerplan) je napak pozvolnější a přehlednější. Sjezdovky jsou hravé, neposedné, často mění směr nebo sklon a všechny tratě jsou tak atraktivní i pro náročnějšího lyžaře. Průměrnou obtížností je červená, strmější jsou jen úseky na černé trati Grosses Kar, cílový hang trati Thomase Sykory nebo široký černý Steilhang z vrcholu Häsing. Příjemně sportovní jsou obě červené varianty podél hlavní kryté 4sedačky, které se níže ještě větví podél sedačky Draxlerjoch. Na jižních svazích kotle jsou sjezdovky přímější, přehlednější, až na klikatou a místy rovinatou červenou „desítku“. Mimo tratě je dostatek snadno dostupného a sněhově spolehlivého volného terénu.

Lanovky se ze dna kotliny vydávají na okolní vrcholy do všech světových stran, a staví tak velmi kompaktní, a přitom rozmanitý lyžařský okruh.

Hochkar je znám neobyčejnou sněhovou jistotou a za dobrých zim několikametrovými prašanovými peřinami. Důvodem bohatých srážek je jeho poloha na samém severním okraji Alp, kde tvoří výraznou překážku oblačnosti, která je nucena stoupat do hor a při tom „vypustí“ svůj náklad.

Přepravnímu parku dominují poměrně nové, ale pomalé, neodpojitelné 4sedačky, zčásti s nástupním kobercem. Z jediné expresní a kryté 4sedačky jsou dostupné všechny varianty sjezdovek z vrcholu Hochkar. Na cvičné louce poblíž parkoviště u JoSchi baru slouží pojízdný koberec a dětský vlek Zagerlboden.

Na dně kotliny je hrstka gasthofů a sportovních ubytoven, velmi útulná je starobylá dřevěná chata Karhütte se samoobslužnou restaurací.

Na Hochkar se drápe dlouhá, strmá, serpentinovitá, ale perfektně (chemicky) udržovaná vysokohorská silnice z Göstlingu. Mýtné se v zimě nevybírá. Bezplatná kapacitní parkoviště jsou přímo podél dojezdů sjezdovek.

Ve všední mimoprázdninové dny bývá Hochkar poloprázdný, jen se školními kurzy, které lákají velmi nízké ceny v horských chatách, zato o vydařených víkendech bývá zaplaven i českými lyžaři.

Hlavní ubytovací zázemí s dobře vybaveným bazénem nabízí 15 km vzdálené městečko Göstling an der Ybbs.

Hochkar - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

811

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • hravé, proměnlivé sjezdovky všech obtížností
  • členitý terén, díky němuž se areál zdá větší, než je
  • kompaktní, orientačně jednoduchá terénní mísa
  • výborné sněhové statistiky
  • vysokohorsky působivá kulisa

Minus:

  • „jednohubkové“ převýšení tratí do 400 m
  • jediná expresní a krytá sedačka
  • při nepříznivém počasí větrný, nehostinný areál
  • dlouhý příjezd z údolí

Odkazy

Sníh Hochkar

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 19 km

Počasí Hochkar

pondělí (22.04.) weather / 18°
úterý (23.04.) weather / 12°
středa (24.04.) weather / 18°