Hochkar - lyžování - SNOW.cz
Foto

Hochkar, řídce porostlá terénní mísa v podhůří Alp, je jedním ze sněhově nejspolehlivějších středisek široko daleko. Necelá dvacítka kilometrů sjezdovek a poměrně moderní lanovky z něj dělají ideální tip na víkend, hlavně pro Jihomoraváky. Ačkoliv nadmořská výška dosahuje jen 1 800 m, působí vysokohorským dojmem.

Hochkar - sjezdovky

29%53%18%
19 celkem sjezdovek (km)
15 zasněžování (km)

Hochkar - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
2
sedačka
5
sedačka krytá
1
15400 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1380-1808 m n.m.428 m

Mapa sjezdovek

Hochkar - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Hochkar - lyžování

Hochkar je zčásti řídce porostlá horská kotlina, na vrcholech holá a uzavřená prstencem vrcholků, celkově působící vysokohorským dojmem, ačkoliv nadmořská výška dosahuje jen 1 800 m.

Terén pod hlavním vrcholem Hochkar na severně orientovaném svahu je strmý a velmi členitý s balvanovitými kupolemi a mělkými údolíčky a žlaby, na protilehlém jižním svahu Leckerplan je napak pozvolnější a přehlednější. Sjezdovky jsou hravé, neposedné, často mění směr nebo sklon a všechny tratě jsou tak atraktivní i pro náročnějšího lyžaře.
Na severně orientovaných svazích z Hochkaru (1 808 m) a Häsingu (1 728 m) tak proudí spíše strmější červené a černé sjezdovky, lehčí je jen příjemně svižná okružní modrá „jednička“ z Hochkaru a dálniční červená „pětka“ z Häsingu. Slunečný, jihozápadně orientovaný svah Leckerplan (1 782 m) je naopak přehledný a modro-červený, i když přímá červená „devítka“ už má dosti sportovní sklon, nemluvě o černém hangu Thomase Sykory, jímž končí výletní „desítka“, proplétající se po odvrácené straně svahu. Nejlehčí je pak široká modrá cvičná louka na dně kotliny přímo nad parkovištěm.

Kromě páteřní kryté 4sedačky na Hochkar obsluhují všechny zbývající vrcholy pomalejší 4sedačky s nástupním kobercem, nebo i bez něj. Celý areál je velmi přehledný a kompaktní, všechny tratě se sbíhají na dno kotliny, mezi některými lze přejíždět i v horních partiích svahu. Na cvičné louce poblíž parkoviště u JoSchi baru slouží pojízdný koberec a dětský vlek Zagerlboden.

Hochkar je znám neobyčejnou sněhovou jistotou a za dobrých zim několikametrovými prašanovými peřinami. Důvodem bohatých srážek je jeho poloha na samém severním okraji Alp, kde tvoří výrazné srážkové návětří.

Ve všední mimoprázdninové dny bývá Hochkar poloprázdný, jen se školními kurzy, které lákají velmi nízké ceny v horských chatách, zato o vydařených víkendech bývá zaplaven i českými lyžaři.

Na dně kotliny je několik hotelů od jednodušších až po čtyřhvězdičkový, penziony a ubytovny, samozřejmě vždy přímo v dosahu sjezdovek. Alternativou je dojíždění z 15 km vzdáleného údolního městečka Göstling an der Ybbs, kde je i bazén, což však obnáší „rally“ po dlouhé a klikaté horské silnici, která si i přes pečlivou údržbu může říct o nasazení sněhových řetězů. Mýtné se v zimě nevybírá, je v ceně skipasu. Bezplatná kapacitní parkoviště jsou přímo podél dojezdů sjezdovek.

Hochkar - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

810

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • proměnlivé sjezdovky všech obtížností
  • členitý terén, díky němuž se areál zdá větší, než je
  • kompaktní, orientačně jednoduchá terénní mísa
  • výborné sněhové statistiky
  • vysokohorsky působivá kulisa

Minus:

  • „jednohubkové“ převýšení tratí do 400 m
  • jediná expresní a krytá sedačka
  • při nepříznivém počasí nehostinný areál
  • dlouhý příjezd z údolí

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 13
Otevřené sjezdovky 0 z 11 km