Červenohorské sedlo - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Česko Jeseníky Červenohorské sedlo

Červenohorské sedlo

Foto

Červenohorské sedlo je tradičně oblíbené méně náročnými i zdatnějšími lyžaři a těmi, kdo si potrpí na horskou kulisu – průsmyk leží ve výšce cca 1 000 m n. m. a od horních stanic vleků je prvotřídní rozhled po Hrubém Jeseníku. Kompaktní, i když poněkud zánovní areál má od sezóny 2011/12 čtyřsedačkovou lanovkou, která obslouží všechny čtyři sjezdovky severního svahu.

Červenohorské sedlo - sjezdovky

64%19%17%
5.9 celkem sjezdovek (km)
1.4 zasněžování (km)

Červenohorské sedlo - lanovky a vleky

vlek
8
sedačka
1
7200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

862-1164 m n.m.302 m

Mapa sjezdovek

Červenohorské sedlo - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Červenohorské sedlo - lyžování

Červenohorské sedlo patří mezi nejlegendárnější lyžařské areály na Moravě a dnes působí trochu jako skanzen, a to nikoliv v pejorativním významu – má typické přednosti i neduhy nejstarší generace areálů. Leží v drsně horském srdci Jeseníků a přitom je relativně dostupné díky silnici první třídy z Jeseníku do Šumperku.

Lyžařský areál se rozkládá v opravdu poctivém horském prostředí a ubytovací zázemí mu tvoří několik hotelových nebo apartmánových budov přímo pod sjezdovkami. Sedlo je sevřeno severními a jižními svahy – pro začátečníky a rekreační lyžaře se hodí kratší (do 400 m) a mírnější jižní svahy, z nichž je krásný výhled směrem k Pradědu, sportovnějším lyžařům poslouží čtyři delší a celkově náročnější severně orientované tratě. Nejvyhledávanějšími tratěmi z Velkého Klínovce (1 164 m n. m.) jsou červená a modrá, která je se 1 400 metry zároveň nejdelší tratí areálu. Poněkud osamocená, ale velmi prostorná černá sjezdovka je dostupná dlouhým traverzem od horní stanice sedačky a vrací se zpět k nástupní stanici. Severní a jižní svahy jsou bohužel přetnuty silnicí.

Areál je v rukou lyžařského klubu, který má omezené investiční možnosti. Technické vybavení je tak staršího data, a to platí i pro 4sedačku, obsluhující severní svah, která byla dovezena z tyrolské Zillertal Areny. Na jižním svahu se točí jen vleky. Přímo v sedle je několi horských hotelů a chat a také servis, půjčovna či lyžařská a snowboardová škola.

Díky své poloze a orientaci zaručuje Červenohorské sedlo při průměrně vydařené zimě lyžování do hlubokého jara, a to i přesto, že zde zatím chybělo technické zasněžování. Mnohá zasněžovaná střediska končí sezónu v březnu, zatímco na sedle se nezřídka lyžuje až do poloviny dubna. V množství napadaného přírodního sněhu se řadí do těsného závěsu za nedalekou Ovčárnu a Mísečky v Krkonoších. Kompletní technické zasněžování tak citelněji chybí zvláště v začátku sezóny a v suchých zimách.

Pro výjezd do sedla se mohou hodit sněhové řetězy, o zimních pneumatikách nemluvě. Hlavní, bezplatné parkoviště v bezprostřední blízkosti vleků se zvláště o víkendech plní rychle – vyplatí se přijet včas.

Červenohorské sedlo navštěvují především ti, jimž je prostě blízké nebo je vábí jeho unikátní horská atmosféra – naopak kdo sleduje především úroveň infrastruktury lanovkami počínaje a restauracemi konče, volí spíše nedaleké Kouty, a kdo hledá kompaktní, pohodlné středisko pro děti, najde alternativu v blízkých Filipovicích.

Od Červenohorského sedla ke Švýcárně a k Pradědu vede jedna z nejvyhledávanějších a také nejkrásnějších běžeckých tras v zemi.

Příjemný hotel, relaxační služby nedalekých Priessnitzových lázní Jeseník (17 km) a především jesenická příroda dělají z Červenohorského sedla příjemné místo i pro odpočinkovější pobyt.

Červenohorské sedlo - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1220

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • středně dlouhé sjezdovky všech náročností, obsloužené 4sedačkou
  • slunné a klidné cvičné svahy
  • výhledy a horská atmosféra
  • ubytování přímo v sedle

Minus:

  • omezené zasněžování sjezdovek
  • starší infrastruktura

Odkazy

Vernířovice - Brněnka

Vernířovice - Brněnka

Vernířovice - Brněnka

Vernířovice - Brněnka

Vernířovice - Brněnka

Vernířovice - Brněnka

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 3 km