Domů Střediska Česko Jeseníky Červenohorské sedlo

Červenohorské sedlo

Foto

Červenohorské sedlo je oblíbené centrum, sjezdařů, běžkařů i pěších výletníků, které láká zdejší horská kulisa – průsmyk leží ve výšce cca 1 000 m n. m. a od horních stanic vleků je prvotřídní rozhled po hlavním hřebeni Hrubého Jeseníku. Hlavní sjezdovky se nacházejí na severním svahu, obslouženém 4sedačkou s bublinou, na jižním svahu se pak nacházejí sněhově méně spolehlivé cvičné tratě s vleky.

Červenohorské sedlo - sjezdovky

64%19%17%
5.9 celkem sjezdovek (km)
1.4 zasněžování (km)

Červenohorské sedlo - lanovky a vleky

vlek
8
sedačka
1
7200 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

862-1164 m n.m.302 m

Mapa sjezdovek

Červenohorské sedlo - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Červenohorské sedlo - lyžování

Červenohorské sedlo patří mezi legendární lyžařské areály na Moravě, což se projevuje typickými přednostmi a neduhy nejstarší generace areálů. Leží v drsném horském srdci Jeseníků a přitom je relativně dostupné díky silnici první třídy z Jeseníku do Šumperku.

Lyžařský areál se rozkládá v horském prostředí a ubytovací zázemí mu tvoří několik hotelových nebo apartmánových budov přímo pod sjezdovkami. Sedlo je sevřeno severními a jižními svahy – pro začátečníky a rekreační lyžaře jsou určeny kratší a mírnější jižní svahy, z nichž je krásný výhled směrem k Pradědu, sportovnějším lyžařům poslouží delší a svižnější severně orientované tratě z Velkého Klínovce (1 164 m). Na úpatí severního svahu se rovněž nachází dětský park a cvičná louka. Mezi oběma svahy vede lávka, překlenující rušnou silnici.

V r. 2021 se podařilo postavit repasovanou 4sedačku s bublinou, dovezenou z Itálie. Na jižním svahu se točí jen vleky. Přímo v sedle je několik horských hotelů a chat a také servis, půjčovna či lyžařská škola.

Díky své poloze a orientaci zaručuje Červenohorské sedlo při průměrně vydařené zimě lyžování do hlubokého jara, a to i díky technickému zasněžování. V množství průměrně napadaného přírodního sněhu se Červenohorské sedlo řadí hned za nedalekou Ovčárnu a Mísečky v Krkonoších.

Od Červenohorského sedla ke Švýcárně a k Pradědu vede jedna z nejvyhledávanějších a také nejkrásnějších běžeckých tras v zemi. Relaxační služby nedalekých Priessnitzových lázní Jeseník (17 km) a především jesenická příroda dělají z Červenohorského sedla příjemné místo i pro odpočinkovější pobyt.

Pro výjezd do sedla se mohou hodit sněhové řetězy, o zimních pneumatikách nemluvě. Hlavní parkoviště v bezprostřední blízkosti vleků, bezplatné při koupi skipasu, se zvláště o víkendech plní hned zrána.

Červenohorské sedlo - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1220

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • středně dlouhé sjezdovky mírné až střední obtížnosti
  • slunné cvičné svahy
  • pohodlná páteřní sedačka s bublinou
  • výhledy a horská atmosféra
  • ubytování přímo v horském sedle

Minus:

  • jen částečné zasněžování sjezdovek
  • starší vleky kromě páteřní 4sedačky
  • omezená kapacita parkoviště

Odkazy

Samnaun / Silvretta Arena

Mölltaler Gletscher

Kaunertaler Gletscher

Pitztaler Gletscher

Stubaier Gletscher

Engadin Svatý Mořic - Corvatsch

SNOW tipy