Arber - lyžování - SNOW.cz

Arber

Německo Německo - Bavorsko - Velký Javor

Foto

Nejvyšší vrchol Šumavy – Velký Javor (Arber) – nese na svém severním svahu dálničně široké sjezdovky, obsloužené moderními lanovkami. V šumavských podmínkách nabízí lyžařsky to nejlepší, co si lze představit. Přirozenou daní za „alpskou“ podobu areálu je jeho značná obliba, a tedy vysoká návštěvnost.

Arber - sjezdovky

40%40%20%
10 celkem sjezdovek (km)
8 zasněžování (km)

Arber - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka expres
1
sedačka krytá
1
kabinka
1
6900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1050-1450 m n.m.400 m

Mapa sjezdovek

Arber - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Arber - lyžování

Velkolepý, až alpský dojem vyvolává Arber hned při příjezdu na jeho úpatí – kapacitní parkoviště, nástupní terminál s pokladnami, širokánské tratě prostírající se na většině plochy vykáceného svahu. Páteří areálu je moderní kabinková lanovka, z níž můžete odjet na jakoukoliv zdejší trať. Kapacitně jí vypomáhá souběžná krytá 6sedačka Nordhang a ve spodní, cvičné části svahu jezdí ještě krátká expresní 6sedačka Sonnenhang, pro bezpečnější přepravu dětí vybavená dětskou pojistkou a bez opěrky nohou.

Sjezdovky probíhají jen nejvyššími partiemi hory, což jejich převýšení omezuje na 400 m, zato mají kompletní a ještě k tomu perfektně odstupňovaný výběr obtížností – od cvičné louky (Thurnhof) přes ultraširoké, nezáludné a velmi přehledné červené dálnice (Böhmerwald, Bayerwald) až po závodní slalomák (Weltcupstrecke). Sjezdovky jsou přehledné a poměrně pravidelně skloněné, postrádat tedy můžete snad jen větší terénní členitost. Užší a poměrně lehká je okrajová „černá“ trať Osthang obíhající horu obloukem. Na opačném konci svahu obíhají modré tratě D a E velkým obloukem půlkruh zpět k nástupnímu terminálu. V kritických místech jsou osazeny bezpečnostní sítě, nechybí ani zpomalovací „závora“ před křížením traverzu vedoucího od kabinky a hlavní červené sjezdovky.

Vysoká nadmořská výška spolu se zasněžováním je znamením slušné sněhové jistoty, přesto sezóna obvykle začíná až před Vánoci a končí po Velikonocích. Největším povětrnostním rizikem je mlha, která není až tak vzácná, a na širokých sjezdovkách bez stromů dokáže lyžaře potrápit.

Pod vrcholem trůní dvě útulné bavorské restaurace s obsluhou a tradičním bavorským menu jako polévka s obřím knedlíkem (Knödelsuppe) nebo palačinkový trhanec (Kaiserschmarren).

Hned za česko-německou hranicí v Bayerischer Eisensteinu se odbočí na širokou horskou silnici (směrovka „Arber Bergbahn“), která vede na bezplatná a kapacitní štěrková parkoviště, která lemují celé úpatí Arberu.

Velký Javor je ve středoevropských lyžařských poměrech vlastně velkolepý Javor – má moderní a výkonné lanovky, širokánské sjezdovky, veškeré zázemí i horské chaty s typickou bavorskou gastronomickou kulturou. Je zřejmě absolutním vrcholem rozvoje, jakého může areál v našich přírodních parametrech dosáhnout. Kvalitou se mu dá sotva něco vytknout, ovšem šumavskou romantiku – už kvůli značné kapacitě areálu – raději nečekejte.

Arber - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

690

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi široké sjezdovky všech obtížností
  • velký a perfektně vybavený cvičný areál
  • moderní lanovky
  • typická bavorská gastronomie

Minus:

  • šumavská „továrna“ na lyžování
  • jen 400m převýšení
  • riziko mlhy

Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 24
Otevřené sjezdovky 0 z 146 km