Santa Caterina - lyžování - SNOW.cz
Foto

V sousedství známějšího Bormia leží vysoko položené turistické letovisko Santa Caterina se stinným severním svahem, po němž rolují více či méně sportovní a prostorné tratě. Na odvrácené straně hřebene se pak lyžuje ve slunečné a mírně skloněné vysokohorské kotlině. Kromě výtečných sněhových podmínek po celou sezónu láká Santa Caterina i velmi příznivými cenami.

Santa Caterina - sjezdovky

8%75%17%
21 celkem sjezdovek (km)
21 zasněžování (km)

Santa Caterina - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
2
sedačka krytá
2
kabinka
2
9800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1738-2880 m n.m.1142 m

Mapa sjezdovek

Santa Caterina - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Santa Caterina - lyžování

Santa Caterina (1 740 m) je klidné turistické letovisko s cenově příznivými apartmány a hotely, schované na konci vysoko položeného údolí Valfurva, jímž stoupá horská silnice ze starobylého města Bormia až k sedlu Passo Gavia. V zimě je však cesta do sedla uzavřena, a tak silnice končí zde. Sjezdovky se spouštějí převážně po severním svahu Cresta Sobretty (2 725 m), což jim zajišťuje výtečné sněhové poměry po celou sezónu.

Z centra ubytovacího letoviska až do roku 2022 pomalu šplhala starší dvousedačka na hranci lesa, odkud se otevírá pohled na druhé patro areálu – širokou a převážně strměji skloněnou pláň pod Sobrettou. Na sedačku navazovala dvojice vleků Gavia, od nichž se dalo sjet k mezistanici kabinkové lanovky. Tato část areálu je od sezóny 2022/23 mimo provoz a znovu by se měla zpřístupnit v sezóně 2024/25, kdy původní dvousedačku a vleky nahradí nově vybudovaná 4sedačka Paradiso.

Hlavním dopravním prostředkem areálu je 8místná kabinková lanovka, která začíná na spodním okraji střediska a přes mezistanici Plaghera a vrcholovou mezistanici Sobretta vede až do kotle na odvrácené straně hřebene. Z vrcholu Sobretta spadají směrem k Santa Caterině dvě sportovně laděné černé tratě, které se po úvodní serpentinovité pasáží rozšiřují a spolu s další červenou variantou rolují k mezistanici, pod níž se spojují a pokračují lesem až do údolí jako černá závodní trať Světového poháru pro ženy. Velkým obloukem kolem hřebene klesá od horní stanice kabinky přívětivá červená trať.
Přímo do centra Santa Cateriny vede z lokality Paradiso lesem prostorná červená trať, v mezipatře areálu se pak rozkládá cvičná louka s modrou tratí.

Na jižní straně vrcholu Sobretta v jihovýchodně orientované horské kotlině Vallalpe jezdí ještě krytá 4sedačka s nenáročnou červeně značenou tratí. Ze Sobretty je dostupná kabinkovou lanovkou anebo po ploché příjezdové cestě. Tento horský kotel, zvaný Sunny Valley, je ve vrcholu zimy jedinou osluněnou lokalitou Santa Cateriny, a tedy velmi oblíbenou. Na poměrně strmé severní svahy Sobretty slunce dosáhne až v druhé půli sezóny.

Santa Caterina - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

470

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

 • dlouhé a přehledné sjezdovky pro pohodovou i sportovní jízdu
 • společný skipas s Bormiem
 • velmi trvanlivý sníh díky severnímu svahu a nadmořské výšce
 • ubytování v pěším dosahu sjezdovek
 • klidná atmosféra
 • vysokohorská kulisa
 • příznivé ceny

Minus:

 • malý areál v alpských poměrech
 • menší terénní pestrost tratí
 • nástupní stanice páteřní kabinkové lanovky mimo vesničku
 • hlavní severní svah je velmi stinný a chladný
 • komplikovanější příjezd z ČR přes Livigno

Santa Caterina - komerční prezentace

Lyžování Santa Caterina


Rodiště trojnásobné olympijské výtězky Deborah Compagnoniové sice nepatří mezi největší italská lyžařská střediska, ale pestrostí sjezdovek se může směle měřit s daleko většími skiareály zvučných jmen. Santa Caterina uspokojí jak lyžařské začátečníky, tak i protřelé jezdce, na které tu mimo jiné čeká i obtížná trať, nesoucí jméno slavné rodačky.


Odkazy

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 16