Santa Caterina - lyžování - SNOW.cz
Foto

V sousedství známějšího Bormia leží výše položená a čistě rezidenční Santa Caterina se svým stinným, sněhově velmi spolehlivým severním svahem, jímž se řítí více či méně sportovní široké tratě. Hlavní páteří areálu je moderní kabinková lanovka, doplněná starší sedačkou, která slouží jako přibližovací zařízení z ubytovacího střediska, a dále několika vleky. Ve slunečné kotlině za hlavním hřeben jezdí ještě komfortní 4sedačka s velmi nenáročnou červenou tratí.

Santa Caterina - sjezdovky

5%80%15%
35 celkem sjezdovek (km)
35 zasněžování (km)

Santa Caterina - lanovky a vleky

vlek
4
sedačka
1
sedačka krytá
1
kabinka
2
11900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1738-2880 m n.m.1142 m

Mapa sjezdovek

Santa Caterina - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Santa Caterina - lyžování

Santa Caterina je klidným ubytovacím střediskem, umístěným na konci vysoko položeného údolí Valfurva, které stoupá ze starobylého města Bormia až k sedlu Passo Gavia (v zimě je však vysokohorská silnice uzavřena). Letovisko leží na úpatí stinného severního svahu Monte Sobretty až v 1 740 m n. m., tedy ve výši, kterou sníh pokrývá obvykle po celou sezónu. Od toho se odvíjí i kvalitní sněhové poměry na sjezdových tratích, jež vedou z vrcholku Cresta Sobretta (2 725 m).

Z centra vesničky pomalu šplhá starší dvousedačka až na hranci lesa, odkud se otevírá pohled na druhé patro areálu – širokou a převážně poctivě červeně strmou pláň pod Sobrettou. Na sedačku navazuje vlek, odkud lze sjet k mezistanici kabinkové lanovky. Ta je od MS 2005 hlavním dopravním prostředkem areálu – začíná na spodním okraji střediska a přes mezistanici a vrchol vede až do kotle na odvrácené straně Sobretty. Ze samotného vrcholu spadají směrem ke Caterině červená a černá trať, které se po úvodní serpentinovité pasáží rozšiřují a rolují k mezistanici, odkud pokračuje lesem až do údolí černá závodní trať pro ženské disciplíny. Není pochyb, kde zdejší rodačka Deborah Compagnoniová sbírala zkušenosti k olympijskému vítězství. Přímo do centra Santa Cateriny vede podél staré dvousedačky široká červená trať, v mezipatře areálu jsou pak ještě dvě kratší modré s vlekem.

Na jižní straně jezdí ještě krytá 4sedačka s velmi nenáročnou, přesto červeně značenou tratí. Je dostupná z vrcholu kabinkovou lanovkou anebo po velmi ploché sjezdovce. Tento horský kotel je ve vrcholu zimy jedinou osluněnou lokalitou Santa Cateriny, a tedy velmi oblíbenou. Na poměrně strmé severní svahy Sobretty slunce dosáhne až v druhé půli sezóny.

Santa Caterina - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

340

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, přehledné a pravidelné sjezdovky snesoucí i sportovní jízdu
  • obvykle malá zalidněnost
  • velmi trvanlivý sníh díky severnímu svahu a nadmořské výšce
  • milé horské chaty
  • vysokohorská kulisa

Minus:

  • menší terénní pestrost tratí – konstantní sklon a minimum zatáček
  • hlavní svah je velmi stinný a chladný

Santa Caterina - komerční prezentace

Lyžování Santa Caterina


Rodiště trojnásobné olympijské výtězky Deborah Compagnoniové sice nepatří mezi největší italská lyžařská střediska, ale pestrostí sjezdovek se může směle měřit s daleko většími skiareály zvučných jmen. Santa Caterina uspokojí jak lyžařské začátečníky, tak i protřelé jezdce, na které tu mimo jiné čeká i obtížná trať, nesoucí jméno slavné rodačky.


Odkazy

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 6
Otevřené sjezdovky 0 z 23 km