Santa Caterina - lyžování - SNOW.cz
Foto

V sousedství známějšího Bormia leží vysoko položené turistické letovisko Santa Caterina se stinným severním svahem, jímž rolují více či méně sportovní a prostorné tratě. Kromě nich se na odvrácené straně hřebene lyžuje také ve slunečné a mírně skloněné vysokohorské kotlině. Kromě výtečných sněhových podmínek po celou sezónu láká Santa Caterina i velmi příznivými cenami.

Santa Caterina - sjezdovky

8%75%17%
21 celkem sjezdovek (km)
21 zasněžování (km)

Santa Caterina - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
2
sedačka krytá
2
kabinka
2
9800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1738-2880 m n.m.1142 m

Mapa sjezdovek

Santa Caterina - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Santa Caterina - lyžování

Santa Caterina (1 740 m) je klidné turistické letovisko s cenově příznivými apartmány a hotely, schované na konci vysoko položeného údolí Valfurva, jímž stoupá horská silnice ze starobylého města Bormia až k sedlu Passo Gavia. V zimě je však cesta do sedla uzavřena, a tak silnice končí zde. Sjezdovky se spouštějí převážně po severním svahu Cresta Sobretty (2 725 m), což jim zajišťuje výtečné sněhové poměry po celou sezónu.

Z centra vesničky až do roku 2022 pomalu šplhala starší dvousedačka na hranci lesa, odkud se otevírá pohled na druhé patro areálu – širokou a převážně poctivě červeně strmou pláň pod Sobrettou. Na sedačku navazovala dvojice vleků Gavia, od nichž se dalo sjet k mezistanici kabinkové lanovky. Tato část areálu byla v sezóně 2022/23 mimo provoz a znovu by se měla zpřístupnit o rok později, kdy původní dvousedačku a vleky nahradí nově vybudovaná 4sedačka Paradiso.

Hlavním dopravním prostředkem areálu je 8místná kabinková lanovka, která začíná na spodním okraji střediska a přes mezistanice Plaghera a Sobretta (na vrcholu) vede až do kotle na odvrácené straně Sobretty. Z vrcholu Sobretta spadají směrem ke Caterině dvě sportovně laděné černé tratě, které se po úvodní serpentinovité pasáží rozšiřují a spolu s další červenou variantou rolují k mezistanici, pod níž se spojují a pokračují lesem až do údolí jako černá závodní trať pro ženské disciplíny. Velkým obloukem kolem hřebene klesá od horní stanice kabinky přívětivá červená trať.
Přímo do centra Santa Cateriny vede z lokality Paradiso lesem prostorná červená trať, v mezipatře areálu se pak rozkládá cvičná louka s modrou tratí.

Na jižní straně vrcholu Sobretta v jihovýchodně orientované horské kotlině Vallalpe jezdí ještě krytá 4sedačka s nenáročnou červeně značenou tratí. Ze Sobretty je dostupná kabinkovou lanovkou anebo po ploché příjezdové cestě. Tento horský kotel, zvaný Sunny Valley, je ve vrcholu zimy jedinou osluněnou lokalitou Santa Cateriny, a tedy velmi oblíbenou. Na poměrně strmé severní svahy Sobretty slunce dosáhne až v druhé půli sezóny.

Santa Caterina - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

470

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

 • dlouhé a přehledné sjezdovky pro pohodovou i sportovní jízdu
 • společný skipas s Bormiem
 • velmi trvanlivý sníh díky severnímu svahu a nadmořské výšce
 • ubytování v pěším dosahu sjezdovek
 • klidná atmosféra
 • vysokohorská kulisa
 • příznivé ceny

Minus:

 • malý areál v alpských poměrech
 • menší terénní pestrost tratí
 • nástupní stanice páteřní kabinkové lanovky mimo vesničku
 • hlavní severní svah je velmi stinný a chladný
 • komplikovanější příjezd z ČR přes Livigno

Santa Caterina - komerční prezentace

Lyžování Santa Caterina


Rodiště trojnásobné olympijské výtězky Deborah Compagnoniové sice nepatří mezi největší italská lyžařská střediska, ale pestrostí sjezdovek se může směle měřit s daleko většími skiareály zvučných jmen. Santa Caterina uspokojí jak lyžařské začátečníky, tak i protřelé jezdce, na které tu mimo jiné čeká i obtížná trať, nesoucí jméno slavné rodačky.


Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy