Sedrun / SkiArena

Foto

Nad klidnou horskou vesničkou Sedrun se vlní přehledné a nahoře i velmi široké sjezdovky s přirozenými terénními nerovnostmi, které obsluhují dvě expresní sedačky. Přes průsmyk Oberalppass je Sedrun nově propojen s Andermattem do lyžařské houpačky nazvané Skiarena s více než 100 km sjezdovek.

Sedrun / SkiArena - sjezdovky

26%57%17%
70 celkem sjezdovek (km)
56 zasněžování (km)

Sedrun / SkiArena - lanovky a vleky

pojízdný koberec
2
vlek
2
sedačka
2
sedačka expres
2
sedačka krytá
4
kabinka
3
zubačka / metro
1
27300 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška lanovek a vleků

1441-2600 m n.m.1159 m

Nadmořská výška sjezdovek

1500-2300 m n.m.800 m

Mapa sjezdovek

Sedrun / SkiArena - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Sedrun / SkiArena - lyžování

Sedrun (1 450 m) leží na východní straně průsmyku Oberalppass na úpatí dvouačtvrttisí­cových svahů s příjemně členitými, převážně červenými sjezdovkami.

Díky novému propojení s Andermattem je Sedrun zároveň nástupním místem lyžařské houpačky, jejíž sjezdovky se táhnou od Sedrunu přes dvoutisícový průsmyk Oberalppass po holých pláních do Andermattu. Kromě lanovek arénou projíždí i horská zubačka, zahrnutá v ceně skipasu. Horskou pustinu rámují rozeklané štíty Schijenstocku. Na západní straně houpačky v Andermattu lyžařské území završuje samostatně stojící impozantní hora Gemsstock, na východní pak areál Disentis, který je od sezóny 2019/20 propojen se Sedrunem kyvadlovou lanovkou, čímž houpačka naroste o dalších 60 km tratí.

Hlavní svah nad Sedrunem, s nástupem z výše položené části Dieni, je obsloužen expresní 4- a 6sedačkou, podél nichž klesají hravé a široké červené sjezdovky s jemnými přirozenými nerovnostmi a jednotlivé tratě většinou splývají v jedinou ultraširokou ranvej.
Z vrcholu Cuolm Val (2 215 m) spadá na odvrácenou stranu do údolíčka Val-Val červená sjezdovka s profilem připomínajícím širokou u-rampu, z protilehlého svahu z vrcholku Piz Calmot (2 350 m) sem pak míří středně široká červená trať s černou variantou v úvodu – oba svahy jsou vybaveny pevně uchycenou 4sedačkou.
Z Piz Calmotu roluje podél moderní 6sedačky přehledná a příjemně zvlněná červená trať do sedla Oberalppass. Od sezóny 2018/19 vede z Oberalppassu na protilehlý Schneehühnerstock nová kabinková lanovka, která zajišťuje přímé lyžařské spojení s Andermattem.

Nová kyvadlová lanovka ze Sedrunu do sousedního areálu Disentis má nástupní stanici poblíž centra Sedrunu, kde se nacházejí i cvičné svahy, a není lyžařsky propojena s hlavním areálem v Dieni. Mezi oběma místy ovšem jezdí vlak.

Sedrun je klidné horské městečko se starými dřevěnými domy, rodinnými gasthofy, hotely a restauracemi a dokonce s termálními lázněmi Bogn Sedrun se světem saun.

Sedrun / SkiArena - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

390

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • příjemné carvingové dálnice
  • propojení s Andermattem a nově i Disentisem
  • převážně expresní lanovky

Minus:

  • méně kompaktní lyžařská houpačka se zdlouhavými přejezdy
  • žádné lesem chráněné sjezdovky

Odkazy

Schladming Dachstein

Schladming Dachstein

Schladming Dachstein

Schladming Dachstein

SNOW tipy