Spálena dolina

Slovensko Slovensko - Roháče - Roháče, Zuberec, Zverovka

Foto

Spálená dolina je nejvýznamnější středisko Západních Tater, které coby východní výběžek Vysokých Tater jsou z Česka poměrně dostupným cílem. Pojem „Roháče“, který zahrnuje horskou oblast okolo stejnojmenných vrcholů a který se tak trochu vžil jako synonymum pro celé Západní Tatry, má u českých turistů dlouhou tradici – a spolehlivým cílem jsou i pro lyžaře.

Spálena dolina - sjezdovky

51%44%5%
5.7 celkem sjezdovek (km)
4 zasněžování (km)

Spálena dolina - lanovky a vleky

vlek
3
sedačka
1
sedačka krytá
1
5800 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1030-1498 m n.m.468 m

Mapa sjezdovek

Spálena dolina - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Spálena dolina - lyžování

V Západních Tatrách se nejvíce lyžuje právě ve Spálené dolině, středisku, které leží na samém konci dlouhého a slepého údolí, do něhož ústí více či méně strmé svahy ze tří světových stran. Lyžařské středisko si vybralo svahy severní – jak to ostatně moudré lyžařské areály dělají. Je to první záruka kvalitních sněhových podmínek. Tou druhou je nadmořská výška a mikroklimatické podmínky, dalšími pak komplexní systém technického zasněžování a nakonec stojí za zmínku i pověstná kvalita úpravy tratí – rolbaři ze Spálené prostě umí. Díky tomu bývá Spálená často jedním z prvních i posledních slovenských středisek, kde se lyžuje.

Spálená má dlouhou tradici, nikdy do ní ale nevstoupil silný investor, který by historické relikty přestavěl v supermoderní resort, takže se středisko modernizovalo postupně po malých krůčcích. Původní vleky nejdříve nahradila jedna lanovka, poté se upravovaly a rozšiřovaly tratě, dobudovávalo se dřevní údolní zázemí – teprve před nemnoha lety nahradilo zpevněné parkoviště někdejší louku – a samozřejmě vznikal i systém výroby technické sněhu. A dá se říci, že až v loňské sezóně došlo k dlouho očekávanému evolučnímu vrcholu – přibyla nová šestisedačka s bublinou přímo od parkoviště, která nejenže zvyšuje komfort, ale navíc vytahuje středisko do výšky 1 500 m n. m., a otevírá tak i o něco více lyžařského terénu. Proměna byla dovršena.
Veškeré lyžování se odehrává prakticky na jediném svahu, ale sjezdovky jsou vedeny ve dvou základních větvích, přičemž dvě stabilně skloněné červené se uprostřed sbíhají a zase rozdělují na černou a klidnější modrou, resp. částečně červenou. Tento terén uspokojí zejména zdatnější lyžaře, na výuku je vymezena spodní část hned u parkoviště.
Zažijete dva světy – nahoře jste takřka v nitru divokých Západních Tater, zatímco v údolí „v klídku“ s bufety a terasami restaurací u parkoviště.
Jako ubytovací základna slouží především nedaleké městečko Zuberec, kde turistická lůžka poskytují zejména privátní penziony. Výhodné balíky ubytování a skipas pak nabízí hotel Tatrawest, který vlastní provozovatel lyžařského areálu.

Při návratu autem do Zuberce přibrzděte u Muzea Oravskej dědiny, je to asi tak na půli cesty od lyžařského střediska. Tam stojí za návštěvu krásný skanzen poskládaný ze skutečných historických domků dopravených z okolních vsí, nejvíce pak ze vsi Podbiel). Ke skanzenu též přináleží stylová koliba nabízející krajová klasiky: bryndzové halušky, strapáčiky a další.

Horká voda po lyžování je něco, co se více než hodí. V pohodové dojezdové vzdálenosti 12 km leží těsně u polské hranice ves Oravice. Tam si lze vybrat rovnou ze dvou termálních koupališť.

Spálena dolina - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

1020

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • komorní atmosféra
  • kouzelná scenérie Západních Tater

Minus:

  • jen jeden proud sjezdovek
  • zdlouhavý příjezd

Odkazy

Speikboden

Speikboden

Speikboden

Speikboden

Speikboden

Speikboden

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 41 km