Kreischberg - lyžování - SNOW.cz

Kreischberg

Foto

Kreischberg je nejznámějším střediskem turisticky klidného a prostého štýrského údolí Murtal, kolem něhož se rýsují pravidelné, zaoblené dvoutisícové hřebeny s holými vrcholy a limbovým lesem v nižších polohách. Severní svahy nesou tratě všech obtížností a na úpatí se rozkládá jeden z nejlepších rakouských snowparků, hostící mistrovství světa v r. 2015.

Kreischberg - sjezdovky

35%38%27%
46 celkem sjezdovek (km)
41 zasněžování (km)

Kreischberg - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
3
sedačka krytá
1
kabinka
2
15900 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

868-2118 m n.m.1250 m

Mapa sjezdovek

Kreischberg - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Kreischberg - lyžování

Kreischberg je dvoupatrový lyžařský areál, vypínající se nedaleko města Murau – svah spodního patra areálu je strmý, protnutý prostornou černou, občas zatáčející a terénně proměnlivou sjezdovkou. Horní patro areálu je naopak velmi mírné a rozprostřené do krásného, s výškou řídnoucího limbového lesa (v oblasti Murau je nejrozsáhlejší „domov“ borovice limby v Evropě), kde převažují lehké modré a lehké červené sjezdovky, jen výjimečně krátký prudší hang. Vrcholový hřeben se zdvihá o něco strměji, takže dovoluje, aby z něho stékaly i černě značené tratě, které si klestí cestu v členitém terénu – jejich náročnost ale spočívá spíš v jejich terénní proměnlivosti, strmé úseky jsou vždy krátké. Méně navštěvované sjezdovky v postranní lokalitě Rosenkranz se v nízkém limbovém lese bohatě větví a vlní a jejich obtížnost variant kolísá od lehké červené až po černý „rukáv“. Dětský cvičný svah s pojízdným kobercem a postavičkami a dětské hřiště lyžařské školy se nachází u horní stanice kabinky. A jsou tu i zábavné atrakce – úsek s měřenou rychlostí, trampolína nebo snowtubingová dráha, jejíž obsluha duši při rozjezdu „roztočí“. Děti si mohou projet přírodní freestylovou dráhu s postavičkami Flinstonových.

Na úpatí svahu stojí jeden z nejvýznamnějších snowparků v Evropě – Kreischberg je tak tradičním hostitelem Světových pohárů ve snowboaridngu i budoucího mistrovství světa v r. 2015.

Hlavní dopravní páteří je kabinková lanovka z údolí, na niž navazuje dvojice kotvových vleků, na vrcholový hřeben pak ze západu stoupá moderní 6sedačka s bublinou, na výšinu Rosenkranzhöhe na východním okraji pak dvousedačka s kotvou. V sezóně 2013/14 vytvoří novou páteř horního úseku 10místná kabinka.

Na úpatí Kreischbergu, přímo u nástupní stanice kabinkové lanovky stojí moderní turistický resort – Relax Kreischberg. Resort je v maďarských rukou, a Maďaři jsou tak i významnou návštěvnickou žilou. Čtyřhvězdičkový hotel na první pohled a kupodivu prý záměrně připomíná odborová rekreační zařízení 60. let, jen s moderní infrastrukturou a veškerým pohodlím. Malé wellness centrum s bazénem, saunami a umělou solnou jeskyní se nachází v posledním patře hotelu s výhledem na celé údolí. K hotelu přiléhá uměle vystavěná apartmánová „vesnička“.

Štýrské údolí Murtal je turisticky pustou, málo zalidněnou oblastí bez velkých měst i turistických letovisek – malé vesničky působí obyčejně, jejich architektura jednoduše, žádnou tyrolskou zdobnost nečekejte. Z Čech i Moravy je jedním z bližších lyžařských cílů, i když s omezeným rozsahem sjezdovek. Zajímavou je krajina oblých pozvolných hor s rozsáhlými borovicovými lesy pro české lyžaře i tím, že mnoho zdejších pozemků patří Karlu Schwarzenbergovi. Středisko je dostupné asi 1 hodinu jízdy po údolních i horských silnicích z dálnice Linz–Graz. Kapacitní parkoviště leží na dně údolí nedaleko městečka Murau a je zdarma.

Kreischberg - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

350

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 3 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestré přehledné i členité sjezdovky pro mírně pokročilé i pro sportovce
  • pohodlná 6sedačka s oranžovou bublinou
  • dobře propojený areál, kde všechny sjezdovky stékají do údolí
  • liduprázdná lokalita Rosenkranz
  • daleký půlkruhový rozhled na uklidňující horské hřbety

Minus:

  • náročnějším vyhoví jen pro jedno- až dvoudenní pobyt
  • zákaz jízdy mimo sjezdovky (pod pokutou 730 EUR)
  • kotvové vleky na hlavním svahu horního patra
  • pomalá sedačka a vlek na Rosenkranzhöhe

Odkazy

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

Eisacktal

SNOW tipy