Klínovec - lyžování - SNOW.cz
Foto

Klínovec, největší, nejznámější a nejnavštěvovanější lyžařské centrum Krušných hor má pestré, historicky sice užší, avšak v posledních letech rozšířené sjezdovky všech barev na severní straně hory a k tomu jednu „velkou“ sjezdovku na jihu. Prakticky všechny tratě jsou dosažitelné ze tří moderních 4sedaček s bublinou, které doplňuje další pomalejší sedačka. Od r. 2018 je přejezdovou cestou propojen se sousedním Neklidem v celistvý areál se 30 km sjezdovek. Kromě toho má společný vícedenní skipas s německým Oberwiesenthalem. Severní svah v nadmořské výšce nad 1 000 m spolu s výkonným zasněžováním Klínovci zajišťuje jednu z nejdelších sezón v Česku.

Klínovec - sjezdovky

41%38%20%
18.2 celkem sjezdovek (km)
9.6 zasněžování (km)
0.5 noční lyžování (km)

Klínovec - lanovky a vleky

vlek
5
sedačka
1
sedačka krytá
3
13550 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

754-1244 m n.m.490 m

Mapa sjezdovek

Klínovec - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Klínovec - lyžování

Klínovec je v domácích poměrech velkým a dobře využitým lyžařským kopcem s převážně kratšími, ale také jednou dlouhou sjezdovkou. Od r. 2018 je propojen dlouhou lyžařskou cestou se sousedním Neklidem. Původně užší, postupně však rozšiřované sjezdovky na severním svahu jsou pestré a proměnlivé – od velmi mírné Dámské přes červenající se Pařezovku a Přemostěnou až po sportovnější Slalomák. Teprve nedávno vybudovaná červená Jáchymovská na jižní straně Klínovce je přímo „dálnicí“ s až 100 m širokými a místy i sytě červenými pasážemi.

Červená Pařezovka je středně široká, tu a tam zvlněná, příjemně skloněná a přehledná trať s mírným dojezdem k hlavní kryté 4sedačce Cinestar s oranžovými bublinami. Ještě frekventovanější je modrá Dámská, v r. 2018 rozšířená, která ubíhá pozvolně a v lehkých zatáčkách podél stejnojmenné nové vyhřívané 4sedačky rovněž s oranžovými bublinami. Nejlehčí klínovecká trať je hojně využívaná začátečníky a méně zdatnými. Černá U zabitýho má poměrně široký, nijak zvlášť náročný a přehledný „buben“ ve střední pasáži – jízdu po ní si lze prodloužit přes přemostění a dojezd Pařezovky až k centrální 4sedačce. Červená Přemostěná, nejdelší trať severního svahu Klínovce, je lehčí, občas zatáčející červená trať s výrazným hupem, vytvořeným přemostěním silnice. Pod ním už jen volně dotéká ke stanici nové stejnojmenné 4sedačky nebo cvičným areálem Pod zámečkem k centrální 4sedačce, z níž jsou dostupné všechny sjezdovky na severní straně Klínovce. Všechny tři hlavní tratě jsou dlouhé tak akorát „na jeden zátah“.
Méně navštěvovaným zákoutím je bývalý areál TJ Jáchymov, který je díky odstranění původního vleku přímo propojen s Přemostěnou – z vrcholu se chvíli traverzuje, než se vpravo oddělí učebnicový, středně široký Slalomák, který velkým obloukem s několika zatáčkami objíždí velmi příjemná modrá, přiléhavě pojmenovaná Turistická.
V sezóně 2014/15 se novým magnetem Klínovce stala jižní, jáchymovská strana s krytou 4sedačkou Prima a novou, velmi prostornou červenou sjezdovkou Jáchymovská o délce 3 km a převýšením 500 m. Po úvodním plochém rozjezdu následuje dlouhá, postupně se zostřující střední pasáž s až 100m šířkou, po níž přichází zúžený mírný traverz, zatáčka a nakonec strmější a dostatečně široký dojezd. Původní úzká, černě značená trať Jáchymovská zůstává vyhrazena pro freeridery.
Vrcholové stanice sedaček a vleků na severním svahu spolu sousedí, takže mezi sjezdovkami lze poměrně snadno přejíždět, při přejezdu na červenou Jáchymovskou na jižní straně je třeba od hlavní lanovky přebruslit cca 100 m.

Velký cvičný areál Pod Zámečkem je výukovou loukou pro malé děti a začátečníky – mírný terén s hřištěm je osazen dětskými i většími vleky, v přímém dosahu je i občerstvení a ubytování. Cvičný areál je dosažitelný po mírné svažité cestě z centrálního parkoviště, parkovací plochy u hotelů na příjezdové silnici, přímo nad areálem, jsou omezené.

Moderní rychlá 4sedačka Cinestar Express s oranžovými bublinami, která započala proměnu nového Klínovce, je dopravní páteří areálu, neboť obsáhne všechny sjezdovky na severní straně. K její nástupní stanici vede lyžařská cesta od velkého centrálního parkoviště pod hotelem Nástup. Velmi frekventovaná je i nová krytá 4sedačka Dámská, o něco klidnější provoz mívá pomalá 4sedačka na Přemostěné, stejně jako legendární tatrapoma U zabitýho.

Podél sjezdovek se nachází velké množství bufetů s venkovním posezením i restaurací rozličného ducha – od moderní Pod Pařezem u centrální lanovky přes pizzerii Sulla Neve na dojezdu Pařezovky až po starší restaurace pod Slalomákem nebo na vrcholu Klínovce.

Krytá 4sedačka Prima z Jáchymova slouží nejen přilehlé sjezdovce, ale velmi usnadňuje i přístup do areálu – není nutné vyjíždět přes Boží Dar až k velkému centrálnímu parkovišti na severním svahu. Vzhledem k velmi větrné trase nové lanovky je ale vhodné si na orientační tabuli na kruhovém objezdu v Jáchymově ověřit, zda je v provozu. Parkoviště pod Jáchymovskou sjezdovkou je jen zpevněné, hlavní parkoviště pod Dámskou pak asfaltové – obě jsou bezplatná.

Klínovec - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

740

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 1 - 2 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • pestrý výběr lehkých až středně těžkých sjezdovek s převýšením okolo 300 m
  • dlouhá a velmi prostorná nová červená Jáchymovská sjezdovka
  • tři rychlé 4sedačky s bublinou obsáhnou všechny hlavní tratě
  • dlouhá a sněhově spolehlivá sezóna

Minus:

  • některé pasáže tratí jsou historicky poměrně úzké
  • plochý nájezd na Jáchymovskou sjezdovku
  • vyšší návštěvnost
  • chátrající budovy na vrcholu

Klínovec - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Mikulčin vrch

Mikulčin vrch

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 3
Otevřené sjezdovky 0 z 0 km