Lipno

Česko Česko - Šumava - Kramolín

Foto

Lipno je prototypem českého střediska specializovaného na rodiny s dětmi. Mírné a prostorné svahy Kramolína přímo nad lipenskou nádrží s pohodlím sedačkových lanovek a ubytovacím resortem v pěší vzdálenosti od areálu jsou pro tento koncept jako stvořené a není divu, že slaví úspěch.

Lipno - sjezdovky

78%17%5%
11.8 celkem sjezdovek (km)
11.8 zasněžování (km)
30 rozloha sjezdovek (ha)

Lipno - lanovky a vleky

sedačka
3
11600 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

709-900 m n.m.191 m

Mapa sjezdovek

Lipno - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Lipno - lyžování

Šumava je na sever od lipenské nádrže poměrně krotké pohoří bez ostrých hřbetů.

Lipenský areál se tak nachází vlastně na pomezí hor a podhůří – pozvolné svahy se 190m převýšením tvoří ideální výukový a rekreační terén. Nejoblíbenější je více než kilometrová Jezerní sjezdovka, mírně se svažující z vrcholu Kramolína podél přibližovací 4sedačky zpět do střediska. V horní čtvrtině trati se díky variantě zvané Spojovací zvládně přiměřeně rozjet i zdatnější lyžař a s dlouhou sérií rytmických oblouků si vystačí až do závěrečné rovinky u nástupu na sedačku. Jezerní trať doprovází lehká Školní, vyhrazená pouze pro výuku zdejší lyžařské školy. Po odvráceném svahu se mezi občasnými skupinkami stromů roztéká pětice modrých a červených sjezdovek, jejichž trasy se slévají a prolínají a zároveň umožňují poměrně široký carvingový rozlet. Zdejší „nejtěžší“ trať je červená Střecha, kratší slalomák s plochým dojezdem. Ve své střední pasáži dovoluje i pět šest otevřených oblouků v příjemně rychlé jízdě, zhruba 400m dojezd je už plošší a můžete na něm nechat doznít „jednohubkový slalomák“ v pohodovějším kroužení. Střecha je nejméně využívanou tratí a potvrzuje, že nejpočetnější skupinou návštěvníků jsou jen mírně pokročilí lyžaři. O poznání krotší jsou pak červené Pánská a Dámská. Zvláště Pánská potěší velmi solidní červenou ranvejí, sousední Dámská už se více podobá nejlehčí modré Promenádní. Na všechny tratě dosáhnou dvě moderní 4sedačky s nástupním kobercem.

U nástupu na 4sedačku v Lipně je ohraničené dětské hřiště Foxpark s vlastním dětským vlíčkem a třemi pojízdnými koberci. Jeho výbavu tvoří kolotoč, pohádkové figurky a jiné atrakce pro lepší motivaci k zatáčení při prvních obloučkách. Je svého druhu největší a nejlépe vybavené v Česku, přístupné i při večerním lyžování, a to zcela zdarma.

Lipno se rozvinulo ve velmi všestranné rodinné středisko. Hitem posledních let je stezka v korunách stromů. V mrazivém období není Lipno jen lyžařským střediskem, ale i velkolepou bruslařskou oblastí – na hladině jezera se udržuje 10 km dlouhá dráha pro bruslaře, která se stala mimořádně oblíbenou atrakcí a po níž lze dojet až do Frymburka. Relaxační vyžití zajišťuje Aquaworld, zahrnutý i v některých pobytových balíčcích. Kousek nad Foxparkem je ještě pohodová bobová dráha s celoročním provozem. Přímo v okolí Kramolína lze běžkovat na více než 30 km upravovaných stop. V infocentru si lze zařídit výlety na sněžnicích do šumavského národního parku, let balónem nebo třeba hostinu na hradě Rožmberk.

Parkoviště leží hned u nástupní stanice lanovky a je zdarma. Přímo k němu přiléhá zmíněný Foxpark, několik kroků odtud je multifunkční budova s lyžařskou a snowboardovou školou, školkou, půjčovnou, servisem i vyhřívanou úschovnou či samoobslužnou restaurací. Centrum „nového“ Lipna, tvořeného hlavně apartmánovými komplexy a náměstím s restauracemi a infocentrem, je vzdáleno ani ne 5 minut pěšky. Přímo v resortu se nachází i menší Aquaworld s dětskými bazénky a brouzdalištěm.

Lipno je moderní a velmi dobře fungující satelit pro rodinnou dovolenou, ovšem s atmosférou uměle vystavěného resortu. V pestrobarevném městečku nechybí ani supermarket nebo bankomat. Příkladná je přívětivost a ochota personálu a snad právě ta se stává geniem loci nového Lipna.

Lipno - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

980

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • velmi promyšlený a kapacitní resort pro děti
  • pohodlné sedačkové lanovky
  • nelyžařské aktivity - akvapark, bobová dráha a bruslení na zamrzlém Lipně
  • ubytování i veškeré zázemí na jednom místě

Minus:

  • nenáročný lyžařský areál
  • architektonicky „nešumavský“ resort postavený na zelené louce

Lipno - komerční prezentace


Ubytování Lipno

Lipno - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Sella Ronda

Sella Ronda

Sella Ronda

Sella Ronda

Sella Ronda

Sella Ronda

SNOW tipy