Špičák na Šumavě - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Česko Šumava Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Česko Česko - Šumava - Železná Ruda

Foto

Šumavský Špičák je se svým 300m převýšením nejvšestrannějším střediskem na české straně Šumavy. Jeho vrchol se zdvihá nedaleko Železné Rudy do výšky 1 202 m a jeho zalesněnými svahy vede pět pestrých, nově rozšířených sjezdovek, obsluhovaných moderní 4sedačkou. Legendou je černá trať Šance, jedna z nejstrmějších u nás.

Špičák na Šumavě - sjezdovky

40%48%12%
7.8 celkem sjezdovek (km)
7.4 zasněžování (km)
0.4 noční lyžování (km)

Špičák na Šumavě - lanovky a vleky

pojízdný koberec
1
vlek
10
sedačka
1
7100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

860-1202 m n.m.342 m

Mapa sjezdovek

Špičák na Šumavě - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Špičák na Šumavě - lyžování

Špičák má na svém jihovýchodním zalesněném svahu tři velmi pěkně členité tratě, neustále měnící sklon i směr – od celkově nejmírnější modře značené „jedničky“ přes klasickou červenou „dvojku“ až po slalomovou „trojku“ s několika strmějšími úseky. Hravě proměnlivé tratě se několikrát vzájemně dotýkají nebo jsou propojeny přejezdovými cestami – v r. 2011 přitom byly výrazně rozšířeny, což jen umocňuje požitek z jejich rozmanitě tvarovaného profilu s terénními vlnkami a občasnou hranou. Unikem je přímá, neupravovaná černá Šance, která se třikrát postupně lomí, než nabere svůj 100% sklon ve střední pasáži, zpestřený obvykle velkými boulemi. Pro začátečníky a mírně pokročilé slouží cvičná louka u hotelu Sirotek a také nová modrá trať Spodní Šance s vlastním vlekem, poblíž nového záchytného parkoviště.

Dopravní páteří je moderní 4sedačka s nástupním kobercem, z níž jsou dostupné všechny zdejší tratě. Kromě ní jezdí ještě vleky na Lubáku a na sjezdovce U zalomeného.

V areálu je velké množství malých stánků a bufetů s venkovním posezením a přiměřenými cenami.

Novinkou sezóny 2015/16 je konečně pohodlně řešené parkování – nová bezplatná parkovací plocha přiléhá k hlavní silnici mezi Železnou Rudou a Špičáckým sedlem, odkud lze na lyžích sjet přímo ke sjezdovce Spodní Šance (návrat zpět vlekem). Další možností je parkoviště u nádraží (za poplatek), na Kaskádách přímo u hlavní silnice ve Špičáku (zdarma, cca 500 m od pokladen) nebo na Špičáckém sedle, odkud lze sjet do areálu kolem hotelu Rixi lesní cestou (neznačené, neupravované). Velmi hojně využívaný je i příjezd vlakem, nádraží se nachází 100 m od pokladen (sleva na jednodenní skipas při předložení platné jízdenky ČD).

Několik hotelů se nachází přímo v obci Špičák, hlavním střediskem je ale nedaleká Železná Ruda. Městečko na česko-bavorském pomezí s hotely, apartmány, restauracemi i obchody je oklopené mnoha cvičnými nebo nenáročnými svahy (Nad nádražím, Samoty) i velkými areály nebo běžeckými tratěmi a nabízí i další atrakce jako muzeum Šumavy, lyžování a motocyklů. Někdejší malebnost městečka je však přebita nočními kluby, směnárnami, architektonickým nevkusem některých starých i rekonstruovaných budov a množstvím reklamních poutačů, o asijském tržišti v sousedním Alžbětíně ani nemluvě. V Železné Rudě najdete skoro vše potřebné, ale chybí mu atmosféra horského letoviska a turistický tep. Vyhlášená je cukrárna Sněhurka, výborné je i řeznictví Šnebergr. Bazén, vířivka, sauna, římské lázně i fitness je k dispozici ve wellness hotelu Horizont na Špičáckém sedle.

Špičák na Šumavě - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

910

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, dostatečně široké a proměnlivé sjezdovky všech obtížností
  • přednostní nástup na lanovku pro jednotlivce (single line)
  • legendární boulová černá trať Šance

Minus:

  • jižní orientace tratí
  • jen bufetové občerstvení na sjezdovkách

Odkazy

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

Tatranská Lomnica

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 4 z 10
Otevřené sjezdovky 0 z 13