Špičák na Šumavě - lyžování - SNOW.cz
Domů Střediska Česko Šumava Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Česko Česko - Šumava - Železná Ruda

Foto

Šumavský Špičák je se svým 300m převýšením a sjezdovkami všech obtížností nejvšestrannějším střediskem na české straně Šumavy. Jeho vrchol se zdvihá nedaleko Železné Rudy do výšky 1 202 m a jeho zalesněnými svahy klesá pět pestrých, dostatečně prostorných sjezdovek, obsluhovaných 4sedačkou. Velmi oblíbené jsou výukové terény ve spodní části areálu a v jeho nejbližším okolí.

Špičák na Šumavě - sjezdovky

40%48%12%
7.8 celkem sjezdovek (km)
7.4 zasněžování (km)
0.4 noční lyžování (km)

Špičák na Šumavě - lanovky a vleky

pojízdný koberec
1
vlek
10
sedačka
1
7100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

860-1202 m n.m.342 m

Mapa sjezdovek

Špičák na Šumavě - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

Špičák na Šumavě - lyžování

Z vrcholu Špičáku se po jihovýchodním zalesněném svahu rozbíhají hravě proměnlivé a členité tratě – nejmírnější modře značenou, avšak svižnou „jedničku“, červenou „dvojku“ a slalomovou „trojku“, na nichž se střídají strmější úseky s mírnými pasážemi doplňuje ještě neupravovaná a velmi strmá černá Šance. Sjezdovky, zpestřené terénními vlnkami a občasnou hranou, se několikrát křižují nebo jsou propojeny přejezdovými cestami. Pro začátečníky a mírně pokročilé slouží především modrá trať Spodní Šance s vlastním vlekem poblíž nového záchytného parkoviště nebo cvičná louka u hotelu Sirotek. Na Spodní Šanci si děti mohou projet měřený slalom a u chaty Blaženka je postaven dětský výukový park. V areálu nechybí ani funpark s vlekem Lubák.

Dopravní páteří je moderní 4sedačka s nástupním kobercem, z níž jsou dostupné všechny zdejší tratě.

V areálu je několik malých stánků a bufetů s vnitřním i venkovním posezením a přiměřenými cenami, ve výstavbě je moderní samoobslužná restaurace. Na vrcholu Špičáku se tyčí dřevěná rozhledna. Zázemí u dolní stanice lanovky zahrnuje pokladny, toalety, půjčovnu, úschovnu či servis.

Bezplatné záchytné parkoviště se nachází přímo u hlavní silnice mezi Železnou Rudou a Špičáckým sedlem, odkud lze na lyžích sjet přímo ke sjezdovce Spodní Šance (návrat zpět vlekem). Další možností je parkoviště u nádraží (za poplatek), na Kaskádách u hlavní silnice ve Špičáku (zdarma, cca 500 m od pokladen) nebo na Špičáckém sedle, odkud lze sjet do areálu kolem hotelu Rixi neznačenou lesní cestou. Možné je přijet také vlakem – nádraží se nachází 100 m od pokladen a v rámci projektu ČD Ski je poskytována sleva na skipas.

Několik hotelů se nachází přímo v obci Špičák, hlavním střediskem je ale nedaleká Železná Ruda. Městečko na česko-bavorském pomezí s hotely, apartmány, restauracemi i obchody je oklopené mnoha cvičnými nebo nenáročnými svahy (Nad nádražím, Samoty) i velkými areály nebo běžeckými tratěmi a nabízí i další atrakce jako muzeum Šumavy, lyžování a motocyklů. Někdejší malebnost městečka je však přebita nočními kluby, směnárnami nebo architektonickým nevkusem některých starých i rekonstruovaných budov, o asijském tržišti v sousedním Alžbětíně ani nemluvě. V Železné Rudě najdete skoro vše potřebné, ale chybí mu atmosféra horského letoviska a turistický tep.

Špičák na Šumavě - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

910

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:
parkoviště:
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • dlouhé, dostatečně široké a proměnlivé sjezdovky všech obtížností
  • cvičná trať Spodní Šance
  • bezplatné parkoviště přímo v areálu

Minus:

  • výhradně jižní orientace tratí, a tedy kratší sezóna
  • pomalá 4sedačka

Odkazy

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

Zillertal Arena

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 0 z 22
Otevřené sjezdovky 0 z 103 km