La Plagne - lyžování - SNOW.cz
Foto

Savojské La Plagne jsou prý se svými 10 000 čtverečními kilometry „lyžařské“ plochy největším evropským areálem, neměříme-li je celkovou délkou sjezdovek, ale rozlohou. Z velkých francouzských resortů mají „Pláně“ – ve srovnání se sousedními Les Arcs nebo Třemi údolími – náročnějšímu jezdci relativně nejméně co nabídnout, ovšem to jen pokud se drží značených tratí. Mimo ně čeká typicky savojský freeridový ráj.

La Plagne - sjezdovky

56%25%9%10%
225 celkem sjezdovek (km)
30 zasněžování (km)
133 zasněžování (ha)

La Plagne - lanovky a vleky

pojízdný koberec
8
vlek
23
sedačka
13
sedačka expres
18
kabinka
9
funitel a 3-S
1
visutá kabina
2
127100 os./h Přepravní kapacita

Nadmořská výška

1250-3250 m n.m.2000 m

Mapa sjezdovek

La Plagne - mapa sjezdovek
  leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec 

La Plagne - lyžování

Obří masív Vanoise vyrůstá v La Plagne mimo bezpočtu pahorků až do špičatého vrcholu Bellecote s ledovcem na severním úbočí. Zaoblenější terény a dlouhé svahy předurčují, že pocitově dominují modré až přejezdové sjezdovky, a Pláně jsou tak rájem rekreačních lyžařů. Netušené a nerušené hody tu zato nalezne freeridový expert, který se nenechá odradit „rodinnou“ nálepkou oblasti. Oproti La Grave, Tignes či Chamonix se sem totiž nestahuje freeridová komunita, a přebohaté možnosti sjezdů se nestávají během pár hodin její kořistí – prašanové pláně tu bývají k nalezení i několik dní po sněžení.

Epicentrum nejčervenějších sjezdovek leží v okolí skalnatého pahorku Grande Rochette (2 505 m), odkud jdou poměrně široké i prudké tratě jak směrem k Plagne Centre, tak jižně k Champagny – tyto mají poutavá jména Kamikaze a Hara-kiri. Neznamená to však nic víc, než že se na nich dá jet pěkně rychle. Červené tratě, příjemně pravidelné, pak vedou i v protilehlém kopci podél sedaček Borseliers a dva dlouhé sjezdy za dobrých sněhových podmínek stékají lesem až do údolního městečka Champagny (1 250 m). Za nestálého počasí potěší solidní výběr červených sjezdovek v lesním porostu – jednak pod Aime la Plagne a druhak v Montalbertu. Lesní tratě vedou i do Montchavinu na druhé straně Plání, tam jsou ale svahy „modřejší“.

Okolí Belle Plagne a Bellecote je zcela v zajetí dlouhatánských modrých tratí. Červená Le Sources z hlavního vrcholu Roche de Mio je jednou z mála výjimek, ale rovinaté úseky ji také neminuly. Je-li otevřena sedačka na ledovci Bellecote, stojí za to i zdejší krátký široký slalomák. Pod ledovcem mají pré hlavně freerideři, oficiální červená trať La Combe není kvůli užší šířce a snadnému zboulovatění tak atraktivní, jak by se zdála. Zato prašanu se můžete oddávat jak v prostoru dvou černých, tak na svazích Friolinu, které vás dovedou až k sedačce Bauches na úpatí vrcholu Arpette (2 385 m).

Ještě před deseti lety byly Pláně protkané vlekoucími se prkennými sedačkami, které však už na hlavních tazích nahradily vesměs expresní 6sedačky. Starší lanovky zůstávají spíš jen na okrajových místech, kterým se i díky tomu vyhýbá hlavní proud lyžařů. Z frekventovanějších míst by nová a kapacitnější lanovka slušela úseku Roche de Mio–Bellecote.

V bludišti 215 km sjezdovek oceníte spolehlivé značení v terénu, lavinové hlášení na stanicích lanovek i plánek sjezdovek s vyznačením WC nebo strmého vleku. Většina lanovek jezdí ještě po páté odpolední a kabinka mezi Plagne Bellecote a Belle Plagne, stejně jako skibusy mezi středisky mají i večerní provoz, takže se snadno ze svého zdejšího apartmánu dostanete za večeří nebo zábavou třeba do Plagne Centre.

Mezi Montchavinem a Peissy-Vallandry v oblasti Les Arcs pendluje dvoupatrová lanovka Vanoise Express – k návštěvě sousedního megaareálu je zapotřebí superskipas Paradiski.

La Plagne - SNOW rating

SAFE-SKI RATIO

560

Terén

sjezdovky:
velikost areálu:

Komfort

lanovky a vleky:
kompaktnost:
ski-in/ski-out:

Klima

sněhová jistota:
chráněné terény:

Atmosféra

genius loci:

Doprava

příjezd:

Pobyt

Optimální doba pobytu: 3 - 6 dní
Vysvětlivky k ratingu SNOW

PLUS A MINUS

Plus:

  • typické francouzské výhody – rozsah oblasti, ubytování na sjezdovce
  • nevyčerpatelný a nezprofanovaný freeride
  • velkolepé safari Paradiski

Minus:

  • menší podíl červených sjezdovek
  • velké rezidenční komplexy (Centre, Aime, Bellecote)

La Plagne - vyhledání ubytování

Booking.com

Odkazy

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

Špičák na Šumavě

SNOW tipy

Výška sněhu 0 cm
Otevřené lanovky a vleky 1 z 8
Otevřené sjezdovky 0 z 16